Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1940'larda Kırsal Kesimde Kalkınma Sağlayan Köy Enstitüsü Günlerine Dair 32 Fotoğraf

251PAYLAŞIM

Öncelikle köy enstitülerinden bahsedelim biraz: 1940'ta dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün himayesinde, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla köylerdeki çocukların eğitimi için açılan okullardı.

Öğretmen sayısı az olduğu için köylere öğretmen gönderilemiyordu, bu okullarda köylerde eğitim verebilecek gençler yetiştirilecekti. Okuma yazma oranı Cumhuriyet ilk kurulduğu yıllarda %5 bile değildi. Bunun yanında nüfusun %80'lik bölümü köylerde yaşıyordu. Bu okullar kırsal kesimde kalkınma amacı taşısa da 1954 yılında kapatılmıştı.

Bir döneme damga vuran köy enstitülerinden günümüze kalan karelere bakalım:

1. İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü, 1940

Daha sonra Adnan Menderes tarafından NATO'ya tahsis edildi.

2. Aydın, Ortaklar Köy Enstitüsü öğrencileri müzik eğitiminde.

3. Köy enstitüsü öğrencileri ve öğretmenleri. "Türk İnkılabı Eşsizdir"

4. Kızılçullu Köy Enstitüsü öğrencileri. İzmir, 1940.

5. Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsüne yeni gelmiş öğrenciler. (1942)

6. Halide Edip Adıvar'ın da okulu ziyaret ettiği bir günde mandolin çalan köy enstitüsü öğrencisi.

7. Trabzon, Beşikdüzü Köy Enstitüsünde, tamamını kendilerinin yaptığı enstrümanları çalan öğrenciler.

8. Köy enstitülerinde verilen dersler.

9. Köy enstitülerine gelen Elif'in öncesi ve sonrası.

10. ABD'den bir heyetin özellikle ziyaret edip notlar aldığı ve sonrasında kendi okullarında model oluşturduğu İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü.

11. Hasanoğlan Köy Enstitüsü, 1944, arıcılık dersi.

Öğrenciler kendi ballarını üretip pazarlayarak enstitüye gelir sağlıyorlardı.

12. Enstitü müdürü Nazif Evren'in oğlu Ergun Evren, Hasan Ali Yücel'in hediye ettiği akordiyonu ile.

Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü / 1940'lar

13. Kızılçullu Köy Enstitüsünde doğada resim dersi, 1940'lar.

14. Hasan Ali Yücel, uygulamalı tarım dersini denetliyor.

15. Yapı Sanat Başı Mustafa Güneri ve köyün minikleri (Hasanoğlan Köy Enstitüsü)

16. Köy enstitülerindeki öğrencilerin oluşturduğu bir müzik topluluğu, Beethoven ve Mozart’ın parçalarını çalıyorlar.

17. Elden ele taş taşınarak inşa edilen Hasanoğlan Köy Enstitüsü.

18. Öğrenciler ve öğretmenler yeni kurulacak Hasanoğlan Köy Enstitüsünün tabelasını dikiyor.

19. Orduda çavuş ve onbaşı olarak askerlik yapmış 85 kişi, 6 ay eğitim gördükten sonra köylerine dönüp çocuklara eğitim vermek için hazırlar.

Ayrılırlarken, kendi yaptıkları bavullarla...

20. Köy enstitülerinde 7 yılda 8 bin eğitmen yetişti.

21. İşte o yıllardan günümüze yansıyan diğer fotoğraflar:

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heineken

Bu ülkeye yapılmış en büyük darbedir bu okulların kapatılması.

viyol10sel

dün bana birisi eğitimle sorun çözülür dediğimde küfretmişti, adamlar bugünleri 1950'lerde eğitim sistemimizi çökertip, bu güzelim köy enstitüleri kapatıp her yere cemaatler açarak, halkı cahilleştirerek bugünlere geldiler, şimdi halk o kadar cahil ki sapıklığı hırsızlığı İslam, Atatürk'ü düşman sanıyor, Atatürk illaki hatalar yapmıştı, 15 sene ülke yönetmiş hata yapmaması imkansız ama ülkeyi o yoklukta kuran, Osmanlıyı satıp giden padişahlar ve yöneticiler dahil herkesi karşısına alıp o kadar düşmanla savaşıp ülkeni kurtarıyor sen o adama düşman oluyorsun, işte bunun adı cehalet değil bunun adı kansızlık soysuzluk.

viyol10sel

Türkiye'yi içten içe çökertmek cahilleştirmek için 66 yıl önce kapatılmasaydı kky enstitüleri her yıl buralardan mezun olan eğitimciler onların mezun edecekleri derken her sene artan büyüyen bilgili kültürlü kandırılmayan sorgulayan sanattan bilimden anlayan bir halk olacaktık... son 70 yılda her sene daha da cahilleşen aptallaşan ahlaksızlaşan bir ülke olduk. ve zirrve akp dönemi artık dindar sapıklar dindar hırsızlar dönemi, halk o kadar cahil ki cennet vadeden cübbeli gibi şirkçi pezevengi bile cemaat lideri kabul edebiliyor, sahte diploma dahil hayatındaki her adımı her sözü yalan olan birisine ülkesini emanet edebiliyor

blizzard

Hani AKP ve AKPutperestlerin sürekli olarak "halkın tabanı" olarak belirledikleri cehaletten ağzı köpüren barbarlar var ya. Onların seviyesine, tabanına, olmayan iradelerine hitap edebilmek için kapatıldı buralar. Daha geçenlerde kız çocuklarının evlendirilmemesi için aşiretlerle imzalanan anlaşma nereden ne kadar geriye gidildiğinin resmi belgesidir. Koca coğrafya feodaliteye teslim edilmiş.

asli-kilicer

Agliyorum, size yemin ederim hungur hungur agliyorum.. Nasil bir ihanettir bu guzel koy enstitulerini kapatmak?! O kadar insani cahil birakmak, cahil bir nesil yetistirmek! Lanet olsun bunu yapana da buna izin verene de! Rahmeti Ugur Mumcu'nun bu konuyla ilgili bir konusmasi var, dinlemenizi tavsiye ederim. Inaniyorum ki, sayet bu okullar kapatilmasaydi, Turkiye en gelismis ulkelerden biri olabilirdi.. Ama icimizdeki vatan hainleri buna izin vermedi, hala da izin vermiyorlar.. Ilimli irfanli halkimizi alip, elimize cahil ve koyunlasmis bir millet verdiler, tipki istedikleri gibi.. Herseyi dinleyip, biat eden ve hicbir sekilde sorgulmayan.. Yazik gercekten cok yazik..

eski_id

cehalete muhtaçlığı bulunan, arap tşşaa yalayısacıların rahatsız olduğu için yok ettiği belkide en büyük değer.. şaşırtıcı gelmiyor, telafisi yönünde adım atılmayışı.. aman ha duygu sömürüsüne dirençli aklı ile düşünen toplum falan oluruz da, aç kalır yawşaklar

Görüş Bildir