Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Vücudumuzun Duygulara Göre Bukalemun Gibi Renk Değiştirdiğinin Bilimsel İspatı

60PAYLAŞIM

1. Finlandiya ve İsveç'ten 700'den fazla kişinin katılımıyla yapılan araştırmada, belirli duygularla vücut hisleri arasındaki bağlantılar incelendi.

2. Katılımcılara duygu yüklü sözcükler, videolar, yüz ifadeleri ve hikayeler gösterildi.

Daha sonra, bu kişilerin bu materyali gördükten sonra vücutlarının nerelerinde değişim hissettikleri kendilerine soruldu. Sonrasında, bilgisayar tarafından yaratılan iki silüet üzerinde bunlar haritalandı. Bunlardan birinde vücutsal hisler, diğerinde ise hissin azaldığı bölgeler gösterildi. Katılımcılar, araştırmacılara çok geniş bir veri seti içerisinden, farklı duygulara ait olumlu veya olumsuz geri bildirimler verebildiler.

3. Her ne kadar her bir duygu, belirli bir vücut hissi haritası yarattıysa da, araştırmacılar bazı bölgelerde çakışmalar tespit etti.

Öfke ve korku gibi temel duygular, üst göğüs bölgesinde hissiyat artışına neden oldu; bunun muhtemel sebebi artan nabız ve nefes alıp verme oranıdır. Mutluluk ise tüm vücuttaki hissiyatın artmasına neden olan tek duygu olarak kayıtlara geçti.

4. Bu paylaşılan görsellerdeki hissiyat haritalarını, vücut sıcaklık haritalarına, dolayısıyla vücudun çeşitli duygular karşısındaki kan dağılımının değişimini gösteren haritalara benzetebiliriz.

5. Örneğin öfke (anger), şaşkınlık (surprise) ve korku (fear) sırasında kanın hayati organlara (kalp ve beyne) çekilmesi, vücudun evrimsel süreçteki en tipik ve en beklenen tepkilerinden birisidir.

6. Öfke sırasında kollar ve ayaklara, ancak özellikle kollara hücum eden kanı (dolayısıyla sıcaklığı) görebilirsiniz.

7. Bu, öfkenin genellikle neden olacağı fiziksel mücadeleye vücudun hazırlığıdır.

8. Aşkın (love) etkisi ise yine evrimsel açıdan tam da öngördüğümüz gibidir; aşk, sekse giden yolu garantilemek amacıyla evrimleşen bir bağlanma duygusudur.

9. Tahmin edileceği üzere, aşka neden olan görüntü ve bilgiler, sadece kafa ve göğsü değil, aynı zamanda vücudun cinsel bölgesini de çok ciddi bir şekilde uyarmaktadır.

10. Tüm bunlar, karşı cinsiyete mesaj göndermeyi hedefleyen unsurlardır ve vücudun olası cinsel birleşmeye hazırlanma tepkisidir.

11. Utanma (shame), kıskançlık (envy), tiksinme (contempt), üzgünlük (sadness) gibi olumsuz duygularda ise vücudun nötre yakın kaldığı, hatta hissiyatın azaldığı ve vücudun ortamdan yok olmayı hedeflercesine soğuduğu görülür.

12. Bunun nedeni de, kaçma ve saklanma tepkisidir ki bu tür duygular, genelde tüm hayvanlarda bu davranışı doğurur.

13. Vücut, olabildiğince dikkat çekmeyecek bir yapıya bürünür ki bu, sıcak kanlı hayvanlar için vücut sıcaklığının genel olarak düşürülmesi ile gösterilir.

Not: Bu araştırmada kullanılan renk - sıcaklık ilişkisi bu cetvelde gösterildiği gibidir. Cetvelin en yüksek noktası ile en düşük noktası arasındaki sıcaklık farkı 2 derecedir. Bu renklendirmeler 0-2 derece arasındaki değişimlere göre yapılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir