Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

128 Yıl Boyunca Sayısız Filme ve Klibe Ev Sahipliği Yapmış, Kendisi Gibi Sakinleri de Şahsına Münhasır Doğan Apartmanı

2.9bPAYLAŞIM

Fark etmediyseniz bile filmlerde, kliplerde ya da herhangi bir reklamda bu apartmanı görmemiş olmanız imkansız gibi bir şey...

The Magger ve Geçmişten Günümüze Galata kaynak olarak kullanıldı.

1892-1895 yılları arasında Prusya Devleti'nin elçilik binası olarak inşa edildi.

Galata Kulesi'nden bakılınca cafcaflı sarıyla hemen göze çarpan, tarihi çok eskiye uzanan bir apartman burası. Galata’nın Serdar-ı Ekrem Sokağı’nda bulanan bu yapı, Pera'nın en şaşaalı günlerine tanıklık eden, farklı yapısı ve popüleritesiyle her dönemde dikkat çekici olmayı ve talep edilmeyi başardı.

1893-1919 arasında Belçikalı Helbig ailesinin himayesine geçince de 'Helbig Apartmanı' veyahut da 'Nahid Bey Apartmanları' olarak geçti.

Muazzam bir şekilde konuşlandırılan ve mimarlık harikası olan bu apartman, inşa edildikten sonra sürekli el değiştirdi. Dolayısıyla yıllar içerisinde birçok farklı isimle anıldı. Binaya olan ilgiyi her geçen yıl daha da arttırdı. Şimdilerde binada daire bulmak oldukça güç. Boşalan bir daireyse bir saat bile geçmeden yeni sahibine kavuşmakta.

1919'da Osmanlı uyruklu musevi Mair de Button’un alınca apartman, 'Button Han' olarak bilinmeye başlandı.

İtalyan mimarisiyle tasarlanmıştı. İnşa edildiği dönemde elçilikte çalışan yabancı uyruklu ve seçkin kişilerce kiralık konut olarak kullanıldı. O zaman için, binanın kendine ait tenis kortu bulunması ve çatı katında her daireye ait bir hizmetli odasının olmasıyla dönemin en lüks apartmanlarının arasına girmekteydi.

1929'da bina yine el değiştirdi ve Victoria Sigorta'ya geçti ve 1942'ye kadar 'Victoria Han' oldu.

'U' şeklinde olan apartman, tam ortada bir de şirin mi şirin, minik bir koruyu andıran avluya sahip. Sarı rengiyle tezat olan yeşil panjurlarıyla iç ısıtan bir görüntü sunmakta. 4 ayrı blokla birlikte 4 de ayrı girişi var. Her bloktan terasa çıkmak mümkün ve bu bu terastan eşsiz bir İstanbul manzarası görülmekte.

1942'de Yapı Kredi Bankası'nın kurucusu ve Doğan Sigorta'nın sahibi olan Kazım Taşkent tarafından bugünkü adını aldı.

Doğan Apartmanı'nın mimarı bugün dahi tam olarak öğrenilemedi. Apartman için ne kadar doğrudur bilinmez ama İstanbul'un ilk asansörlü apartmanı olduğu da bilinmeyen bir diğer unsur. Bu eski asansör, ızgara kapılara sahip tarihi dokulu asansörlerden. Düzenli olarak bakım ve restorasyon sürecine girmekte.

1953'te girdiği ciddi restorasyon süreciyle tarihi dokusu bozulmadan, modernize bir apartman haline getirildi.

Artık tenis kortuna sahip olmasa da terasa ortak kullanıma açık ve eşsiz boğaz manzarası olan bir spor salonu ve kütüphane yapıldı. Eskiden hizmetli odası olan yerler de dairelerin şahsi deposu haline geldi. Bu depoları atölye ve stüdyo olarak kullanan sanatçılar bulunmakta. Buralar kiralanabilse de fiyatların çok fazla olması söz konusu.

Kült Filmlerin çekildiği vazgeçilmez mekanlardan Doğan Apartmanı.

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, Şener Şen ve Uğur Yücel'in başrolde olduğu Muhsin Bey ve Eşkiya filmlerine ev sahipliği yaptı. Bu filmlerin yanı sıra MFÖ’nün “Deli Deli Kulakları Küpeli” şarkısının klibinde,  Hümeyra’nın oynadığı Taç Perde reklamlarında Doğan Apartmanından kareler görmek mümkün. Merak edenlerin görebilmesi için ufak bir imkan sağlayacaktır.

Doğan Apartmanı, yıllarca ünlülerin dedikodularına da konuk oldu ve olmaya da devam etmekte.

Teoman'ın bu binada doğup büyüdüğü ve Okan Bayülgen'in uzun yıllardır bu binanın sakini olduğu ve hatta bu çiçekli balkonun ona ait olması da bir söylenti. Birçok sanatçı, tiyatrocu ve gazeteci de Doğan Apartmanı'nın 49 dairesinde ikamet sahibi.

Her dönem pahalı olan dairelerde, bugün sadece ünlü ve belli bir gelir düzeyinin üstünde insanlar oturmakta.

Öyle ki paranız olsa bile Doğan Apartmanı'nda oturabilmek için Sezen Aksu, Şener Şen, Okan Bayülgen, Tarkan gibi ünlü apartman sakinlerinden onay almanız şart. Aksi takdirde kim olursanız olun, bu apartmanda ev almak ya da kiracı olmak bir hayalden öteye geçemez...

Edinebildiğimiz bu kadarcık bilgi bile Doğan Apartmanı'nın, keşfedilmek için harika bir yapı olduğu hissini verdi bize.

Ne yazık ki apartmana girmek çok zor. Gazeteci, mimar, yönetmen benzeri bir işiniz yoksa ve gerekli izinleri almadıysanız binaya girmek imkansız. İkamet eden bir yakınınız varsa -olan varsa bize de söylesin- bunu kanıtlayarak girmek mümkün.

İçini deli gibi merak ettik, tabii sakinlerini de... Sizin düşüncelerinizi de merakla bekliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-palabiyik

Kendini tanrı sananların oturduğu bir apartman

dogan-ozgur-genisol

Siktiğimin semtinin saçma sapan bi apartmanını bu kadar övecek ne var sanki Emirgan’da bebekte ulan bu kadar göklere çıkarmayın İstanbul’un en gereksiz bölgesinde dünde öyleydi bugünde istanbul emirgandır rumeli hisarıdır gerisi semt değildir altın olsa boş sokağından ya şarapçı geçer yada tinerci eşsiz boğaz manzarısıymış hassiktir ordan Haydarpaşa limanını seyreden saçmasapan yer tarkandan sezenden izin alıcakmışım oturmak için hadi ordan onlar kim lan bayülgen kim Teoman kim ben boğazdan tekne ile gezerken kafamı tenezzül edip bakmıyorum bile yokmuş gibi kalitesiz yer

z.kaanbdk

Bina depreme dayanıklı desek kimse yemez bizde böyle bir metod ile kiraları ve satılık fiyatlarını artıralım.

melisa-bade-yilmaz

neymiş sanki deprem olunca o da yıkılcak

merve-yildiz24

eskiler yapmış

Görüş Bildir