10 Gün Arayla İki Kez Hamile Kalan Kadın İki Mucize Bebek Dünyaya Getirdi

-
Abone ol

Avustralya'nın Brisbane kentinde yaşayan Kate ve Peter Hill bir bebek hayali kurarken bir anda iki bebek sahibi olacakları haberiyle sevindiler. Fakat bebekler ikiz değiller aksine aralarında tam 10 gün fark vardı. Tıbbi bir fenomenin dünya üzerinde görülen 10 vakasından birini yaşayan çift 'süperfetasyon' diye adlandırılan bir durumla karşı karşıyaydı. Zaten hamile kalmış kadın aynı spermle 10 gün sonra tekrar hamile kaldı. Doktorları bile hayrete düşüren bu olayın sonucunda ise tam tamına bir mucize gerçekleşti...

Kate Hill adlı bu kadının yaşadığı doğum o kadar sıra dışıydı ki, doktorlar tarafından 'bir mucize' olarak değerlendirildi.

Avustralyalı çift Kate ve Peter Hill çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyorlardı.

Doktorlar Kate'e 2006 yılında polikistik over sendromu teşhisi koydu. Polikistik over sendrom hormonal bir durum ve bir kadının yumurta üretmesine engel oluyor.

Kate bu yüzden hormon tedavisi gördü. Ama sonunda oldukça beklenmeyen bir durum yaşandı.

Kate bir kez değil iki kez hamile kalmıştı.

Kate tıbbi bir fenomen olan 'süperfetasyon' yaşadı ve 10 gün arayla iki farklı bebeğe hamile kaldı.

Bu o kadar nadir karşılaşılan bir durum ki, dünya üzerinde kayda geçmiş sadece 10 vaka bulunuyor.

Bu tip gebe kalmaya süperfetasyon denmesinin sebebi ise, bu nadir vakada dişinin hali hazırda hamileyken bir kez daha hamile kalması.

Dailymail'in haberine göre Kate durumu şöyle açıkladı; "Süperfetasyon son derece ender oluyor. Hamile kalmıştım ve vücudum aynı anda başka bir yumurta daha üretti, bu da iki embriyoya iki farklı gebelik süresi vermiş oldu."

"Bu durumu çok daha sıra dışı hale getiren şey ise, o dönemde eşimle yalnızca bir kez ilişkiye girmiştik. Spermi 10 gün hayatta kalıp ikinci yumurtayı dölledi."

Charlotte ve Olivia'nın 10 gün arayla doğması bekleniyordu. 20 Aralık ve 30 Aralık 2015 onların beklenen doğum günleriydi.

Fakat iki bebek de aynı anda gelmeye karar verdi. Planlanmış sezeryan tarihinden iki gün önce iki kız bebek birlikte dünyaya gözlerini açtılar.

Aslında ilk döllenme sonucunda Kate'in tek hamileliği ve ikiz bebekleri olacaktı fakat ikizlerden biri ana rahminde hayatını kaybetti. 

Bu inanılmaz doğum Avustralyalı Yılın Doğum Fotoğrafçısı ödüllü Selena Rollason tarafından siyah beyaz olarak çekildi ve duygusal kareler ortaya çıktı.

Çiftin mucize bebeklerini kucağına alışları böyle fotoğraflandı.

Kate Hill'in Greenslopes Özel Hastanesi'nde görev yapan doğum uzmanı Dr. Brad Armstrong hayatı boyunca hiç bir süperfetasyon vakası görmediğini, tıp kaynaklarında bile çok az veri bulunduğunu ve durumu anlamak için Google kullandığını açıkladı.

Şu anda iki bebek de sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir