10 Adımda Tüm Mazlumların ve Gariplerin Babası: Arabesk Müziğin Efsanesi Müslüm Gürses

-

Şarkılarıyla, kendine has tarzı ve sözleriyle bir döneme damga vurmuş, Türk halkının kalbinde yer edinmiş Müslüm Baba'yı 10 adımda anlatıyoruz.

1. Müslüm Gürses, 7 Mart 1953 tarihinde Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü Köyü'nde dünyaya merhaba dedi.

Kerpiçten yapılma bir evde gözlerini açan Müslüm Gürses'in iki de kardeşi vardı. Zorluklar içerisinde hayata tutunmaya çalışan aile ekonomik sıkıntılar nedeniyle Müslüm Gürses 3 yaşındayken Adana'ya göç etti.

2. Annesinin ölümünden sonra kardeşini de kaybeden Müslüm Baba için tek liman müzikti.

Terzi çıraklığından kundurucılığa kadar birçok işte çalıştı. Elini attığı işi düzgünce yapan Müslüm Gürses, annesinin vefatından sonra ise psikolojik olarak tamamen çöktü. Kendine gelemeden kardeşinin ölümüyle de sarsılan Müslüm Gürses iyice içine kapanık bir hale gelerek müzik ile bütünleşti.

3. Adana Aile Çay Bahçesi'nde kazanılan bir isim; Müslüm Gürses.

Eğitim hayatına ilkokuldan sonra ilerletmeyen Gürses'in müzikle yolu Adana Aile Çay Bahçesi'nde düzenlenen bir müzik yarışması ile birlikte kesişti. Babasının katılmasını istemediği için saçını bile kestiği yarışmaya bit pazarından toparladıkları ile katılan Gürses, bu yarışmada birinci oldu. İlk Müslüm Gürses ismi de burada ortaya çıktı.

4. Bir Gazinonun assolistinin hastalanmasıyla değişen hayat.

Yarışmadan sonra terziliğe geri dönen Müslüm Gürses'in şansı arkadaşı Mehmet'in bir gazinoda hastalanan assolistin yerine geçmesi için teklifte bulunduğunda değişti. Gösterdiği müthiş performans ile herkesi etkileyen Müslüm Baba, bu performansından sonra 1986 yılında İstanbul'a gitt ve “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağıyla tam 300.000 satış yaparak başarısını tarihe yazdı.

5. Talihsizlikler Müslüm Baba'nın peşini bırakmıyordu.

Çıktığı Anadolu turnesinde şoförünün uyuya kalması yüzünden büyük bir kaza geçiren Gürses'i doktorlar "öldü" diyerek morga kaldırdı. Gürses hayata tutundu ve gözlerini açtı. Ölmediği fark edilip ameliyata alınan Gürses artık daha az işitiyor, koku alamıyor ve başına aldığı en hafif darbede bile ölüm riski taşıyordu.

6. Hiçbir talihsizlik, hiçbir aksaklık ondan müzik duygusunu söküp alamadı.

Usta sanatçı geçirdiği kaza sonrasında “Özür diliyorum senden”, “İsyankar” ve “Ben insan değil miyim?” albümlerini çıkardı. Arabesk müzik kültüründe en çok ilgi gören isimlerden biri oldu. 

90’lı yılların başındaysa gördüğü büyük ilgi onu bir kültür haline getirdi. “Müslümcüler” her yerde artarak devam ediyordu.

7. Tarzını farklı şarkılar ile birleştirerek bizleri mest etti.

Gürses için artık müziğin evrenselliğine inme, farklı kültürlere dokunma zamanı gelmişti. Değişim rüzgarları, seslendirdiği şarkılara da yansıdı. Nilüfer’den Olmadı Yar, Teoman’dan Paramparça ve Tarkan’dan İkimizin Yerine parçalarını kendi tarzında seslendirdi.

8. İsyankar ile sinemaya giriş yaptı!

1979 yılında Gürses için sıra kamera karşısına geçmeye gelmişti. İsyankar filmiyle başlayan serüvenine birçok uzun metrajlı film sığdırdı, hayranlarıyla filmlerinde de buluştu.

9. Çocukluğundan beri hayran olduğu Muhterem Nur ile evlendi.

Sinema oyuncusu Muhterem Nur’a çocukluğundan beri büyük bir hayranlık duyuyordu, hiçbir filmini kaçırmamıştı. 1982 yılında çıktığı Malatya turnesinde karşılaştığı Nur’la 1985 yılında hayatını birleştirdi.

10. Çok direndi fakat 7 Mart 2013'te buğulu gözlerini ebediyete kapadı.

18 Kasım 2012’de geçirdiği by-pass ameliyatından sonra, kendisi ve sevenleri için kara günler başladı. Akciğer, bağırsak, karaciğer ve böbrek yetmezliği sorunlarıyla mücadelesini 4 ay boyunca yoğun bakımda sürdürdü.

Ne yazık ki 3 Mart 2013 sabahı büyük bir sessizlikle uyandı tüm sevenleri, seslerini kaybetmişlerdi. 7’den 70’e herkesin hayatında iz bırakan, Türk müziğinin büyük ustası, milyonların babası Müslüm Baba o sabah hepimize veda etti.

Biz ne kadar yazsak da, onun hayatı hiçbir içeriğe sığmaz.

Siz iyisi mi “Müslüm” filmini kaçırmayın, 26 Ekim’de Cinemaximum’da yerinizi alın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-kiriscioglu

4 numaralı bilgiyi düzeltin bari.. Adam 1986 yılından sonra mı istanbula gelip meşhur oldu?

bluessy

Bir şarkıcı olarak ben de çok severim sayarım kendisini. Müzik dünyamızdaki yeri tartışılmaz bence ama saygıdan da olsa bir zamanlar karısına şiddet uygulaması benim gözümde onu anca şambabası yapar. Ben insanların sadece işlerine bakamıyorum işte. Hani tercihleri de değil mevzu. Mevzu kişilikleri. Keşke şiddet kelimesiyle hiçbir habere konu olmasaydı da gerçekten babaymış diyebilseydim. Ama şiddete maruz kalan biri olarak söylüyorum kişiliğinin kalan tarafı ne olursa olsun bir insan kendisine güç yetiremeyen-yetiremeyecek birine gücünü şiddet yoluyla gösteriyorsa o benim için kişiliği bütünleşmemiş oturmamış biridir. Ve tabi yine de başımız sağolsun Türk müziği yeri doldurulamaz bir müzisyeni kaybetti..

gzm-ynklr

Müslüm Gürses sevgiyle anıyoruz. Asla unutmayacağız.

yeldas

mısırlı Ahmet - duman - Müslüm gürses... bu üç isim harbiye açık havada inanılmaz bir konser vermişti yıllar önce.. şu yaşıma kadar pek çok konser izledim ama hayatımda bu kadar keyif aldığım çok az konser oldu. inanılmaz bir tevazu ve saygı vardı sahnede.. nur içinde yatsın..

pers-prensi

4 1986 değil 1968 olmalı

Görüş Bildir