Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeraltında Apayrı Bir Evrenin Gizli Olduğunun İspatı Niteliğinde 19 Fantastik Mekan

 > -

Bastığımız yerleri "toprak" diyerek geçmeyip tanımamız gerektiğini kanıtlayan, dünyanın en muhteşem 19 yeraltı mekanı sizlerle:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-world...

1. Turda, Romanya'da bulunan yeraltı eğlence parkı, aslında dünyanın en eski tuz madenlerinden biri.

120 metre derinliğe ulaşan parkın içerisinde bir amfiteatr, bir bovling alanı ve bir minigolf merkezi bulunuyor.

2. St. Michael's Cave, kireçtaşı mağaralarından oluşan bir alan ve Cebelitarık'ta bulunuyor.

1960'lardan beri tiyatro olarak kullanılan mekan, 400 kişi kapasiteli.

3. Kuzey Galler'de bulunan Llechwedd Slate Mağaraları halihazırda bir eğlence merkezi olarak hizmet veriyor.

4. ABD'nin Tennessee eyaletinde bulunan Cumberland Mağaraları yerin 100 metre altında ve konser organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

5. Yeni Zelanda'nın North Adası'nda bulunan Waitomo Glowworm Mağaraları'ndaki yoğun ateş böceği popülasyonu görsel bir şölen sunuyor.

6. Meksika'nın Playa del Carmen şehrinde bulunan 10,000 yıllık mağara, Meksika'ya özgü içki ve yemeklerin servis edildiği bir restorana dönüştürülmüş.

7. Slovenya'da bulunan Postojna Mağarası, etkileyici geçitleri, tünelleri ve galerileri bulunan ve içinde trenle gezilebilen bir mekan.

8. Kaohsiung, Tayvan'da bulunan bu mağara, Narcissus Quagliata isimli sanatçı tarafından yapılmış, dünyanın en büyük camdan sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

9. Vietnam'da bulunan Song Doong Mağarası, 90 metrelik genişliği, 100 metrelik derinliği ve 2 kilometreye yakın uzunluğuyla dünyanın en büyük mağarası olarak biliniyor.

10. Gulin, Çin'de bulunan Reed Flute Mağarası, göz alıcı sarkıtları ve ışığı alma açısı ile adeta rüyalardan çıkma bir mekan.

11. Filipinler'de bulunan Puerto Princesa Subterranean River Ulusal Parkı, 8,000 metreye varan yeraltı nehri ile rafting meraklılarının uğrak mekanı.

12. 4000 senedir uykuda olan İzlanda'nın Thrihnukagigur Volkanı, gerisinde bıraktığı renkli minerallerle kaplı mağaraları ile göz alıcı bir mekan.

13. Paris, Fransa'da bulunan yeraltı mezarlıkları, 6 milyona yakın insan iskeleti barındıran bir tüneller ve mağaralar ağı. Ve aynı zamanda dünyanın en büyük toplu mezarlığı.

14. Selangor, Malezya'da bulunan Batu Mağaraları, sıradışı tapınaklara ve Hindu tanrılarının resimlerine ev sahipliği yapıyor.

15. Bizans İmparatoru I. Justinianos tarafından yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, ülkemizin en önemli sembollerinden biri. Sarnıç, 24 milyon galon su depolama kapasitesine sahip.

16. Wieliczka, Polonya'da bulunan mağaralar, sonradan şapele dönüştürülmüş eski tuz madenleri.

14. yüzyıldan beri ziyarete açık olan mekanı Copernicus, Goethe ve eski Amerikan Başkanlarından George H. W. Bush gibi ünlü isimler de ziyaret etmiş.

17. Oudtshoorn, Güney Afrika'da bulunan Cango Mağaraları, damlataşı mağaraları ile doğanın muhteşem sanatını gözler önüne seriyor.

18. Sri Lanka'da bulunan Dambulla Yeraltı Tapınağı, Sri Lanka'nın en büyük ve en iyi korunmuş tapınağı olma özelliğini taşıyor.

Ve tapınak, yüzyıllar önce yapılmış 150'nin üzerinde heykele ev sahipliği yapıyor.

19. Ve elbette Kapadokya'da bulunan yeraltı şehirleri. Tünelleri, koridorları ve dehlizleri ile bambaşka bir dünya sunan bu mekan, gerçekten görmeye değer.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

Mamut Mağarası Ulusal Parkı (İngilizce: Mammoth Cave National Park) Amerika Birleşik Devletleri Kentucky eyaletinin merkezi bölgesinde, Brownsville şehri yakınlarında bulunan, 400 mil uzunklukta dünyada en büyük mağaralar sistemini kapsayan, .[1][2] 214 kim² (21,380 hektar) yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmetleri tarafından idare edilen bir ulusal park'dir. Ulusal Park'ın en önemli kısmı Kentucky eyaletine bağlı Edmonson ilçesi (county) ıçinde bulunmakta ve küçük alanlarda doğuya sarkarak "Hart" ve "Barren" ilçelerinde bulunmaktadırlar.

omer-ciftcioglu

tavsiye ederim çok güzel bir yer ;)

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFilipinlerFransaKonserRomanyaSlovenyaTiyatro
Görüş Bildir