Yeni Bölümlerini Merakla Beklediğimiz '13 Reasons Why'ın Birinci Sezonundaki Çok Konuşulan İntihar Sahnesi Diziden Çıkartıldı

13PAYLAŞIM

Birçok gencin etkilenerek izlediği '13 Reasons Why' dizisindeki meşhur intihar sahnesi çıkarıldı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/entertainment-a...

Bbc'ye göre; iki yıl önce izlemeye başladığımız Netflix dizisi olan 13 Reasons Why'daki (Ölmek İçin 13 Sebep) Hannah karakterinin intihar ettiği sahne diziden çıkarıldı.

Netflix, verilen kararın tıbbi uzmanların tavsiyesi doğrultusunda gerçekleştiğini açıkladı.

Dizinin ilk sezonunda, Hannah karakterinin hayatına son verirken geçen tüm süreç yayınlanmıştı.

Dizinin yeni versiyonunda Hannah karakterinin 3 dakikalık intihar sahnesi çıkarıldı ve dizi direkt bir sonraki sahnede Hannah'nın cansız bedeninin bulunmasıyla devam ediyor.

Samaritans(intihar etmeyi düşünen insanlara duygusal olarak destek veren hayır kurumu), Netflix'in bu kararını intihar etmeyi düşünen insanları daha güvenli bir profil sağlayacağı için iyi karşıladı.

Kurumun medya danışmanı Lorna Fraser, bu gibi zor durumları gösterilmemesinin, olayın ciddiyetini anlamaya ve insanları yardım almak için cesaretlendirmeye yardımcı olacağını ve bunun sağduyulu bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Netflix; bu durumun, geçtiğimiz günlerde 3.sezonun galasını yapan dizi hakkında daha bilinçli olacağını söyledi.

2017 yılında başlayan ve taciz, zorbalık, kendine zarar verme gibi durumlara karşı farkındalık oluşturduğu düşünülen 13 Reasons Why dizisinde alınan bu karar, Amerikan İntihar Önleme Vakfında baş tıbbi sağlık memuru Dr. Christine Moutier gibi uzmanlara da danışıldı.

Fakat bir yandan, Hannah karakterinin intihar etmesi hakkında verilen detaylar ve intiharın süslenmesi kaygıların artmasına da sebep oldu.

Brian Yorkey Twitter hesabından; dizinin, intiharın acı gerçeğini yansıtarak kimsenin uygulamak istemeyeceğinden emin olmak için tasvir edildiğini söyledi. Ancak yapımcı, Dr. Moutier ve diğer uzmanların dile getirdikleri kaygıların, kendisini bu konu hakkında tekrar düşünmeye sevk ettiğini ekledi.

"Hiçbir sahne dizinin hayatından önemli değildir, ve bu mesajda da birbirimize bakmamız gerektiğini anlıyoruz."

"Bu düzenlemenin, dizinin genç izleyicilerine dair oluşabilecek riskleri azaltacağına inanıyoruz."

Jay Asher'ın romanından uyarlanan dizide, intihar eden bir lise öğrencisinin bunu yapmasındaki sebepleri kaydettiği kasetlerle ortaya çıkıyor.

Siz intihar sahnesinin çıkarılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasiyahyabeyaz

bence kalmalıydı, gerçek hayatta olsa o sahneyi kaldıramazsın, kurgu da olsa neticede oluyor, çıkaramazsın. puzzle gibi düşünürsek bir parçayı çıkarıp tamam oldu diyemezsin. gençlerde mal olmasın, aynısını yapıyorsan malsın, sonuçta dizide yapınca sonucunuda gösteriyorlar, sonucunu görmene rağmen hala yapıyorsan bencede öl yani artık çünkü bir boka yaramazsın, ders çıkarmak gerek.

mavibalik

Bu diziyi neden bu kadar güzel lanse ediyorlar anlamıyorum ben izlerken sinir krizi gecirmistim şahsen. Kız başına gelen hiç bir şeyde tepki göstermiyor. Çocuğun teki geliyor kalçanın çok sert olduğu söyleniyor diyip elliyor kız aglayark gidiyor oradan. Hiç bir şekilde savasmayan güçlü duramayan sadece intihar edip insanlara vicdan azabı çektirmeye çalışan bir örnek izliyoruz. Hiç bir şekilde güçlü kalmak ayakta kalmak tepki göstermek hakkını aramak mesajı verilmemiş. Sadece lanet olsun herkes çok kötü hadi intihar edelim temalı bir ergen dizisi gençlere kötü bir örnek oluyor.

merdumgiriz0

Dizinin intihar sahnesine kadar, olumsuz olabilecek öyle sahneler var ki Hannah ve Jessica'nın tecavüz sahneleri, Alex'in intihar sahnesi, Tyler'ın tuvalette başına gelenler, neleeer neler bunlar gerçeten aşırı etkileyici ve insana şu izlenimi verebiliyor ; başıma bunlar geldi o halde belki de intihar etmeliyim.

kahsens.

Tyler'ın tuvalette başına geleni hala unutamıyorum. Biri bana anlatsa belki bir kaç güne unuturdum çünkü muhtemelen o şkeilde tasvir edemezdim zihnimde ancak o sahneyi izledikten sonra bir kaç gün uykularım kaçmıştı ve hala gözümün önünde olması cabası :(

mylitlesunshine

Lan sanki o sahne çıkartılınca hiçbir şey kalmadı :/ abi dizinin konusu bu zaten psikolojisi kaldırmayan niye açıp izlesin ki

lucinda-yumi-kane

En başında uyardılar daha dizi çekilirken. Akılları neredeydi? Başka birisi dizi ile aynı şekilde intihar etti dizi yayınlandıktan kısa süre sonra, akılları neredeydi? Şimdi kaldırsan ne kaldırmasan ne? Çoktan geçti o iş işten.

Görüş Bildir