Görüş Bildir

Yeni Bakan Nureddin Nebati'nin Doktora Tezinden: 'Kemalizm İthal Edilmiştir'

Anasayfa > Gündem

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin doktora tezinde cumhuriyetin kuruluş dönemine dair eleştiriler yer aldı. Nebati, tezinde 'Kemalizm, aydınlanma düşüncesinin yarattığı değerlerin, bu değerlere yabancı bir coğrafyada tesis edilmesine dayanır. Özgün bir paradigma değildir, ithal edilmiştir' ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin “AK Parti Teşkilatlarının Demokratik Değerlere Bakışı Üzerine Karşılaştırmalı Bir Analiz: Milli Görüş’ten Muhafazakâr Demokrasiye” adlı tezinde savundukları dikkat çekti. “Modern ulus devletlerin aşındığını” öne sürdüğü tezinde Nebati, “sosyalizmin şiddet içerdiğini, aşırı bürokratikleşmeye dayandığını ve totaliter olduğunu” belirtirken, liberal demokrasinin “kültürel, sınıfsal, etnik, cinsiyete ve kimliğe dayalı ilişkileri hiçe saydığını” savundu.

"Toplumun kutsal saydığı pek çok değer kamusal hayattan temizlendi"

"Toplumun kutsal saydığı pek çok değer kamusal hayattan temizlendi"

Cumhuriyetin kurulmasının ardından İslam’ın gerilikle özdeşleştirildiğini öne süren Nebati, Kemalizm’in ithal edildiğini savunarak, “Kemalizm, aydınlanma düşüncesinin yarattığı değerlerin, bu değerlere yabancı bir coğrafyada tesis edilmesine dayanır. Özgün bir paradigma değildir, ithal edilmiştir” dedi. Nebati, “1924’ten sonra katı bir modernleşmeci eğilimle toplumun kutsal saydığı pek çok değer ve sembol gerilik, şarklılık ve dinle ilişkilendirilerek kamusal hayattan ‘temizlenmiştir' ifadelerini kullandı. Nebati’nin, uluslaşmayı “tek tipleştirici” şeklinde nitelendirerek, “asimilasyon gibi yöntemler kullanıldığını” iddia etmesi de dikkat çekti. 

Nebati, laik cumhuriyete karşı gerçekleştirilen Şeyh Sait ve Menemen isyanlarını da “cumhuriyetin dayattığı köktenci modernleşmenin halk tarafından kabul edilmediği” savına örnek olarak gösterdi. Cumhuriyetin, İslam’a yönelik baskıcı tavrı olduğu iddiasında da bulunan Nebati, Menemen isyanına “hadise” derken, bu isyanı “ilerici devrimcilerin icraatlarına yönelik gerici şeriatçilerin kalkışması” şeklinde değerlendirmenin “yüzeysel olacağını” savundu. 

Nebati’nin, Demokrat Parti’yi de değerlendirdiği tezinde, Adnan Menderes’in pragmatist olduğunu ve benimsediği İslami söylemin, politikaların halk nezdinde kabul görmesini kolaylaştırdığını belirtmesi de dikkat çekti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
47
13
11
7
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pınar Yalçın

İthal değildir. Toplamadır. İçerisinde bir çok idea yer almaktadır. Ama siz araplardan ithal edilseydi sesinizi çıkarmazdınız çünkü b0qsunuz. Bolşevik menşev... Devamını Gör

Pınar Yalçın

Bu arada bu ülkede ben dürüstçe Atatürkçü değilim diyebiliyorum. Çünkü atatürkçü olmasam bile Atatürke ve bu ülkeyi kurmasına minettarım, onun bana öğrettiği... Devamını Gör

Bozkurt

Zaten emperyalist uşağı olmasa cehaletten güç alan güdümlü bir proje partisinin bakanı olamazdı. Tezin en saçma yeri de hovardalıklarıyla meşhur Adnan Mender... Devamını Gör

begonvila

İslam da ithaldir. Arap dini ve geleneğidir.