Görüş Bildir
Haberler
Yalnızca Cihazlar Değil Şehirler de Akıllı! İşte Dünya Üzerindeki En Akıllı 10 Şehir

Yalnızca Cihazlar Değil Şehirler de Akıllı! İşte Dünya Üzerindeki En Akıllı 10 Şehir

Vodafone
24.02.2017 - 23:45

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişiyor. Yalnızca cihazlar değil şehirler de akıllanıyor...

İşte; 'Dünya Üzerindeki En Akıllı 10 Şehir':

1. Tokyo

1. Tokyo

Tokyo sakinlerini birbirlerine bakarken göreceğiniz günler azalıyor bizden söylemesi. Tokyo, şehir sakinleri için geliştirdiği akıllı mobil uygulamalarla, tüm insanlığı mobile taşıyacakmış gibi görünüyor.

Tokyo, banliyö bölgeleri için tasarladığı akıllı çözümlerle iddiasını ortaya koyuyor ve şehir sakinleri için geliştirdiği akıllı mobil uygulamalarla dikkat çekiyor.

2. Viyana

2. Viyana

Viyana’da korna çalan, camdan çıkıp birbirine bağıran insanlar göremeyeceğinize eminiz. Neden mi? Kendisi, Akıllı Şehir Vizyonu 2050 ve Yol Haritası 2020 ile pek bir akıllı şehir de ondan.

Viyana Akıllı Şehir Vizyonu 2050, Yol Haritası 2020 ve Eylem Planı 2012-2015 gibi çalışmaları devreye alarak akıllı şehir olma yolunda dikkat çeken şehirlerin başında geliyor.

3. Kopenhag

3. Kopenhag

Bizde bir hafta sonu aktivitesi olarak bisiklete binmek, Kopenhag’da günlük bir ritüel. Çünkü Kopenhag, 2025 yılına kadar karbon ayak izini sıfır seviyesine indirmeyi hedefleyerek, nüfusu bisiklet kullanımına yönlendiriyor. Bize de alkışlamak düşüyor.

Avrupa’nın en akıllı şehirlerinden biri olma yolunda ilerleyen Kopenhag, 2025 yılına kadar karbon ayak izini sıfır seviyesine indirmeyi hedefleyerek nüfusu bisiklet kullanımına yönlendiriyor.

4. Singapur

4. Singapur

Apartmanda ışığı yakmak için elinizi kolunuzu sallayıp aktif hale getirdiğiniz sensörler var ya, işte onların koca bir şehrin altyapı servisini kontrol altına aldığını bir hayal etsenize. Singapur işte tam da böyle.

2014 yılında başlatılan Akıllı Ulus projesiyle kurulan sensörler, şehirde birçok altyapı servisinin kontrol altına alınmasını sağlıyor.

5. Oslo

5. Oslo

Anneannenizin, çöpleri sobada yakması da bir çeşit sürdürülebilir enerji ama Oslo çıtayı atmosfere çıkarmış. Evsel atıklardan, sanayi atıklarına her türlü çöpü enerji haline getiren Oslo, aynı zamanda elektrikli araçların da en çok kullanıldığı şehirlerden biri.

Norveç’in başkenti, sürdürülebilir enerjiye verdiği önemle dikkat çekiyor. Evsel atıklardan, sanayi atıklarına her türlü çöpü enerji haline getiren Oslo, aynı zamanda elektrikli araçların da en çok kullanıldığı şehirlerden biri.

6. New York

6. New York

New Yorklu’lar, 2025’de gözlerini açıp kapatana kadar film indirebileceklermiş. Biz de, tüm şehirde yüksek hızda interneti hedefleyen, dünyanın en büyük ve hızlı Wi-Fi ağı çalışmaları gerçekleştiren New York’un yalancısıyız. Elçiye zeval olmaz.

2025 yılına gelindiğinde, tüm şehirde yüksek hızda interneti hedefleyen New York, bu sebeple dünyanın en büyük ve hızlı Wi-Fi ağı çalışmaları gerçekleştiriyor.

7. Barselona

7. Barselona

New York yapar da Barselona altta kalır mı hiç? İspanya’nın dikkat çeken şehri Barselona’da New York gibi Wi-Fi ağını güçlendirerek akıllı şehir olma yolunda ilerliyor.

8. Şangay

8. Şangay

Şangay’da yalnız insanlar değil binalar da nefes alıyor. Çin’in akıllı şehri Şangay, akıllı ve ekolojik binaları ile dikkat çekiyor. Etkilendik.

9. Londra

9. Londra

Londra’da, çocuğu yaz tatilinde bakkalın yanına verelim de çıraklık yapsın lafını duymanız imkansız, çünkü Londra’da çıraklık için bir eğitim var! Londra, 16-24 yaş aralığında işsizlik oranı %40’ı bulan ilçelerinde teknoloji liderleri yetiştirmeyi amaçlayan çıraklık eğitimi veriyor.

İngiltere’nin başkenti de sürdürülebilir enerji adına yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

10. Masdar

10. Masdar

Hadi itiraf edin, şu listeye kadar Masdar şehrini dahi duymamıştınız. Ama işte ummadığınız taş baş yarar misali bu listenin de en akllı şehri, Abu-Dhabi’ye 17 km uzaklıktaki Masdar City! Güneş pili panelleri, kişiye özel hızlı taşıma sistemi ve sürdürülebilir şehir anlayışı ile akıllı şehir olmanın sınırları Masdar ile epey bir zorlanıyor.

Listemizin en az bilinen ama en akıllı şehirlerinden biri olan, Abu-Dhabi’ye 17 km uzaklıktaki Masdar City, güneş pili panelleri, kişiye özel hızlı taşıma sistemi, sürdürülebilir şehir anlayışı ile akıllı şehir olmanın sınırlarını zorluyor.

Sizin de şehriniz artık akıllı! Vodafone Akıllı Şehirler online platformu sehirsizin.com ile siz de şehrinizle ilgili fikirlerinizi paylaşın, şehrinizin geleceğinde söz sahibi olun.

Sizin de şehriniz artık akıllı! Vodafone Akıllı Şehirler online platformu sehirsizin.com ile siz de şehrinizle ilgili fikirlerinizi paylaşın, şehrinizin geleceğinde söz sahibi olun.

Ayrıntılı bilgi için

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Thomas Anderson

Egzoz kokusundan aşırı derecede şikayetçi olan benim gibi insanlar için Kopenhag cennet gibi bir yer olmalı

MüslümBörd

akıllı şehri geçtim telefon cekmiyor vodafone . Afyon'dayım annemi bile whatsapp dan aramak zorunda kalıyorum . taahhüt olmasa değiştirip kurtulacağım . Boşu... Devamını Gör