Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Wikipedia Görme Engelliler için Sesli Arama Motoru Geliştiriyor

Anasayfa > Iq > Teknoloji

Wikipedia ve KTH Royal Institute of Technology işbirliği yaparak kitle kaynak yöntemiyle Wikipedia'yı görme engelli bireylerin erişimine açacak.

İnternetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia ve KTH Royal Institute of Technology işbirliği yaparak görme engelli bireylerin Wikipedia'ya erişmesini kolaylaştıran bir sesli arama motorugeliştiriyor. 2017'de yayınlanması planlanan servis ilk etapta İsveççe, İngilizce ve Arapça desteği sunacak. Sesli destekli arama motoru bu üç dilde yayınlandıktan sonra ise geri kalan tüm dillerde yayınlanarak Wikipedia'da bulunan 280 dil için de aktif hale gelecek.

Wikimedia İsveç'in yaptığı açıklamaya göre bu atılımın sebeplerinden birisi de Wikipedia kullanıcılarının %25'i, aylık yaklaşık 125 milyon kişi, internet ansiklopedisini yazmak yerine sesle kullanmayı tercih ediyor.

Wikipedia'nın altyapısı olan MediaWiki yazılımını ve Wikia uzantısını kullanan birçok dizi, anime, film evrenlerine özelleştirilmiş servisler de bu yeni arama motorundan faydalanabilecek.

Kaynak: http://bigumigu.com/haber/wikipedia-g...
Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?