Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üzgünüz Beyler! Bilime Göre Ne Yazık ki Dedeleriniz Kadar Güçlü Değilsiniz

181PAYLAŞIM

Araştırmalara göre içinde bulunduğumuz dönemde yaşayan erkekler, bin yıl önce yaşayan erkeklerden çok daha güçsüz. 

Hatta bin yıl önceki kadınlardan bile daha güçsüz!

Kaynak: http://www.nationalreview.com/article/43...

Bin yıl önce yaşayan erkeklerle şimdiki erkeklerin kol ve kavrama gücü kıyaslandığında, şimdiki erkeklerin gücü çok daha zayıf kalıyor.

Amerika'da çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalarda 20-34 yaş arasındaki erkek öğrenciler denek olarak seçiliyor.

Deneklerin kavrama güçleri belirlenirken, bir nesneyi ne kadar güçlü sıkabildikleri ve iki parmak arasında ne kadar sıkıştırabildikleri ölçülüyor.

Özellikle erkekler arasında yaklaşık 30 yıl öncesine göre bile büyük bir güç kaybı gözlenmiş.

Örneğin, günümüzde ortalama 20 ila 34 yaşındaki bireyler, sağ eliyle bir şey tuttuğunda ve kavradığında 44 kilo güç uygulayabiliyorken, 1985'te aynı yaş grubundan ortalama bir kişi 53 kilo güç uygulayabiliyormuş.

Araştırmacılar, tutma ve kavrama kuvvetinin temel kardiyo egzersizlerinde uygulanan güçten çok daha farklı olduğunu belirtiyorlar.

Aynı zamanda, kas kuvvetiyle ilgili edinilen bu bilgilerin, ilerde oluşabilecek sağlığa ilişkin sorunların çözümünde önemli bir veri sağlayabileceği düşünülüyor.

Yapılan araştırmada, kadınlar kendi aralarında kıyaslandığında, güç kaybının erkeklere göre daha az olduğu görülmüş.

Ortalama kavrama kuvveti yaklaşık 30 yıl öncesiyle yakın çıkmış.

30 ila 34 yaşları arasındaki binlerce kadın, yaklaşık 30 yıl öncesinde aynı yaşta olan kadınlarla hemen hemen aynı kuvveti uygulamışlar.

1985 verilerine göre 30-35 yaşındaki erkekler, aynı yıllarda aynı yaştaki kadınlara göre 14 kilo daha fazla kuvvet uygulayabiliyorlar.

Fakat günümüzdeki verilerle bin yıllık veriler kıyaslandığında, kadın ve erkeklerin kavrama gücü kabaca birbirine eşit çıkmış.

Görülen bu güç farkın sebebi ise muhtemelen çalışma alışkanlıklarındaki değişiklikle ilgili.

1980'lerde fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak daha yaygınken, bugün daha az günlük fiziksel aktivite içeren işlerde çalışıyoruz. Daha az günlük fiziksel aktivite de genel gücün azalması anlamına geliyor.

Kadınların fiziksel güç gerektiren işlerde geçmişte ve günümüzde yer alma olasılığı erkeklere göre daha düşük. Bu nedenle kadınlar arasında görülen güç kaybı daha az.

Zamanla kadınların iş gücüne katılım oranı arttı. Ancak kadınlar için fiziksel aktivitedeki değişiklikler, erkekler kadar çarpıcı bir fark içermiyor. Bu da güç ölçümlerine yansıyor.

Bu bilgilerin mevcut neslin ilerdeki sağlık durumunda etkili olabileceği düşünülüyor.

Daha az fiziksel faaliyet, kavrama gücündeki azalmalara yol açıyor. Bu nedenle de sağlığımız bu durumdan etkileniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dawkins06

Evrimsel süreçte atalarımız ağaçlarda yaşadıkları için kol kasları kuvvetliydi. Zaman içinde iki ayak üzerine doğrulduklarından , kol kuvveti ihtiyacı azaldı ve kaslar zamanla evrildi ve/veya köreldi (Örneğin Palmaris Longus kası) Erkeklerin kadınlara göre daha güç kaybetme sebebi ise erkeklerin geçmiş zamanda avcı , yiyecek bulma işini daha fazla yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Teknoloji ilerledikçe de bir çok işi daha pratik ve güç sarfetmeden yapacağımız için bugünlere göre ileride daha da güç kaybı yaşanabilir.. Başka kaslar da körelebilir ...

dawkins06

Evrimsel süreçte güç gerektiren işlerin azalması veya teknoloji ile daha pratik yapılması kasları köreltebilir fakat bunların avantajı da olabilir. Örneğin ateş bulunmadan önce etlerin çiğnenmesi zor olduğu için fazla enerji harcanıyordu , ateşin bulunması ve etlerin pişirilmesi ile daha az enerji harcanarak yiyeceklerin tüketilmesiyle , çiğnemeye harcanan enerjinin vücutta fazla ATP olmasına , o enerjinin ise Beynimizin daha da gelişmesine ve büyümesine etki etti. Bilimkurgu filmlerinde genelde uzaylıların vücudu zayıf ama beyinleri kocaman gösterilir. Belki de (insan nesli tükenmez ise) teknoloji ile bir çok şey pratik olacak , o harcanan enerji ile de beynimiz daha da gelişecek.. Evrimin yönü kestirilemez ama geçmişten bugüne baktığımızda böyle bir süreç görülüyor

aptalasik

Lakin hala daha kadına şiddet olayları devam ediyor :(

alp_er

evrim.

metin-s.

İnsanlar artık fiziksel güç yerine, zekayı kullanmayı tercih ediyor. Eskiden 1 fabrika da 50 kişinin fiziksel güç kullanarak yaptığı işi şimdi 10 tane makine yapıyor. Buradan yola çıkarak garipsenecek bir şey yok açıkcası.

alperen-a.kaya

Proletaryanın kurtuluşu işçilik hem sağlık hem de huzurlu bir yaşam için :))

Görüş Bildir