Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

USB-C Bağlantısı Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Bilgi

385PAYLAŞIM

Günümüzün en çok kullanılan USB standartlarından olan USB-C hakkında bilmeniz gereken bütün detayları sizler için içeriğimizde topladık. İşte USB-C bağlantı noktası hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgi!

1. İlk olarak, "neden üretilmiş bu USB-C standardı?" sorusunu merak edenlere cevap verelim.

USB-C bağlantı standardı şu an bizim ince cihazlar kullanmamızı sağlayan yegane teknolojiler içerisindedir. USB-C bağlantı standardı cihazların daha ince tasarımlara sahip olmasını sağlamak ve bilinen USB portunun dezavantajlarını ortadan kaldırmak için üretilmiştir.

2. Micro USB bağlantısını bütün üreticiler desteklemişti. Peki, USB-C bağlantı standardını da bütün üreticiler destekledi mi?

Üreticiler, Micro USB bağlantısına verdiği desteği USB-C bağlantısında da veriyor. Sonuçta USB-C ile daha ince tasarımlar oluşturabilecekler. Bu durumda üreticilerin yaptığı tasarımlar kullanıcıya daha hoş gelecektir.

3. Üreticilerin, USB-C bağlantı standardını desteklemelerinin tek sebebi daha ince tasarımlar oluşturabilmek değil!

Üreticilerin, USB-C bağlantı standardıyla daha ince tasarımlar oluşturabildiğini belirtmiştik. Üreticiler bunun yanı sıra USB-C bağlantı standardıyla tek port üzerinden birden çok bağlantı yapılabiliyor. Bu durum hem kullanıcıların hem de üreticilerin işine yarıyor.

4. USB-C bağlantı standartlarını bünyesinde topluyor diyebiliriz.

USB-C'yi diğer bağlantı standartlarından ayıran birçok özelliği var. Özellikle bütün bağlantı standartlarını bünyesinde barındırması bunlardan birisidir diyebiliriz.

5. Sadece USB-C üzerinden istediğiniz görüntüleme cihazına bağlanabilirsiniz.

USB-C bağlantı standardı üzerinden cihazınızı monitör, televizyon gibi bağlantı noktalarına rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda televizyon ve monitör dışında istediğiniz görüntüleme cihazınıza da bağlayabilirsiniz.

6. Cihazınızı istediğiniz görüntüleme cihazına bağlamak için ufak bir şart var.

Cihazınızı istediğiniz görüntüleme cihazına bağlayabileceğinizi belirttik. Fakat bunun için ufak bir şart bulunmaktadır. Bu şart ise, tüm bu bağlantıları yapabilmek için uygun bir adaptör almanız gerekir.

7. Sizin için cihazlara bir göz attık.

USB-C 8.4 mm genişliğe ve 2.6 mm kalınlığa sahip. Bu da USB-C kullanılan cihazların daha ince olmasını sağlıyor. Bunun son örneği ise 27 Ekim'de tanıtılan Macbok Pro'dur. USB-C kullanılan Macbook Pro'nun inceliği 14.9 mm'e kadar düşürüldü. Tabii bu incelik 13 Inc'lik modelin sahip olduğu inceliktir. Apple sadece bir başlangıçtı, yakında diğer markalarında USB-C'ye geçeceği bekleniyor.

8. USB-C bağlantı standardı veri transfer hızını da yükseltiyor.

USB-C'nin değiştirmediği nokta kalmamış diyebiliriz. Daha önce kullandığımız USB standardı saniyede en fazla 600 MB'lık veri transferi yapabilmemize izin veriyordu. USB-C ise bunu ikiye katlıyor ve veri transferinde 1.25 GB'a yükselmemizi sağlıyor.

9. Artık USB ile telefon şarj etmekten nefret etmeyeceksiniz!

Bildiğiniz gibi telefonları bilgisayar üzerinden USB ile şarj ederken genellikle bu şarj işlemi saatlerimizi alır. Hatta bu sıkıntı yüzünden bazı bilgisayarlar karşımıza şarj yuvalarıyla gelebilir. USB-C ile beraber bu sıkıntı ortadan kalkıyor. USB-C bağlantı portundan telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz.

10. USB-C gibi bir bağlantı standardı oldukça aranıyordu, iyi ki gelmiş.

USB-C bağlantı standardı sektörün aranan kanıymış diyebiliriz. Bize şu anlık tek zararı adaptörlere vereceğiniz ücretler olarak gözüküyor. Sonuçta adaptörleri yenilemeniz gerekecek. Fakat sağladığı faydaların yanında bu ücretler az kalır diyebiliriz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norman

Muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgi diyince gerçekten birbirinden farklı 10 bilgi zannetmiştim. Bilgilendirme konusu tamam eyvallah da "muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgi" başlığı yerine; "usb-c bağlantısı geldi, hoşgeldi. Sizin için inceledik" vs.. gibi bir başlık daha 'Doğru' olurdu.. artık burada da doğru-yanlış kavramı yerine tıklanma ve like sayısı geçerli olmuş. Üzücü....

Gizli Kullanıcı

3-4 cumle ile yazılacak bilgi uzatıldıkça uzatilmıș, tekrarlandıkça tekrarlanmıș. Dolu göstermek yerine bağlantı kablolarının çıkış nedenleri, avantajları, dezavantajları degerlendirilseydi hem yazı istenilen uzunlukta hem de dolu bir içerik olurdu.

emre-ates5

Onedio içeriklerinin gittikçe kalitesi düşüyor buda bir ispatı..

poseidont

Bu teorine bu içeriği nasıl kanıt gösterebiliyorsun? Kalite düşüklüğü konusunda bende aynı şeyi düşünüyorum ama bu içerik doğru örnek olmamış. Bİr konuda ufak tefek bilgi sahibi ediyor mu? ediyor. e sorun ne o zaman? Karşıda silikon vadisinde çalışacak adamlar yok bu yüzden yüzeysel bilgi verilmiş.

bwk

unutkanlıgından mı artisliginden mi bilmem daha dün taktıgım kulaklıgı bugü tanımamazlıktan geliyor amuğa godugum

Görüş Bildir