Ünlü Twitter Fenomeninin Takipçileriyle Paylaştığı İntihar Notu Sosyal Medyayı Sarstı

1.1bPAYLAŞIM

Sosyal medyada kişilere karşı yapılan linç kampanyaları sadece sanal dünyadan ibaret kalmayabiliyor. İnsanlar hedef gösterilip işlerinden edilip şiddet bile görebiliyorlar. Gelişmiş ülkelerde "social media bullying" adıyla araştırılan bu durum maalesef ülkemizde de yaşanmakta.

Bunun bir örneğini de bugün gördük. Twitter'ın popüler hesaplarından @kacsaatoldunet'in paylaştığı duyurudaydı.

Hesabın 237 bin takipçisi var ve gündemdeki olayları "x saat/dakika/gün oldu." kalıbıyla paylaşıyor.

prnt.sc

Hesabı yöneten kişi bugün şu duyuruyu paylaştı.

"Merhaba,

Sizlere bir video çekerek veda etmek isterdim ancak çok duygusal olduğum için bu veda uzayabildi. (benim yüzümden kimsenin etkilenmesini istemedim)

Sizlere daha önce yazdığım bir veda metni vardı, onu sildim.

Yaklaşık 2 yıldır yaptığım paylaşımlardan bu yana devamlı hakaretler ve tehditler aldım. Hiçbirini umursamadım. Umursamadığım halde tehditlerin sayısı arttı. 

Bilenler bilir bana saldırı olmuştu ancak saldırıdan sonra bir türlü toparlanamadım. O saldırıyı unuttum, fiziksel olarak iyileştim ama psikolojik olarak daha kötüye gittim.

Beni günlerce, haftalarca, aylarca hedef gösterenlerin yüzünden ağır psikolojik bunalıma girdim. Etkisinden bir türlü çıkamadım. Panik ataklar geçirdim, sürekli sinir krizleriyle devam etti.

Bu süreçte devamlı intihar etmeyi düşündüm fakat bir türlü cesaret edemedim, yapamadım. Geçmiş benim için hiç güzel olmadı, bugüne kadar hep huzurlu olmak, huzurlu yaşamak istedim ancak bu pek de mümkün olmadı.

Bunları yaşarken hep ayağa kalkıp dimdik durmam gerektiğini hissettim ve öyle de yaptım, artık katlanamıyorum.

Ben çocuklar istismar edilmesin, kadınlar öldürülmesin, taciz ve tecavüz edilmesin, işçiler ihmaller yüzünden ölmesin istedim bu da pek mümkün olmadı.

Bu ülke için birçok güzel şeyler yaptım bunlardan biri de 15 ay askerlik yapmamdı diğerleri ise insanlara yaptığım karşılıksız yardımlardı.

Bu ülkede kimse ölmesin öldürülmesin diye çaba sarfettim. Ülkenin bayrağı sizin için kutsalsa benim için de kutsal ben ülke duygularımı içimde yaşıyorum.

Ancak nedense hep görüşlerim nedeniyle gereksiz bir şekilde hedef haline geldim.

Hesabın sahibi mesajın devamında yaşadıklarını paylaşıp intihar edeceğini söylüyor.

Atatürk'ü severim, onu sevmemde bile bir neden arandı. Yani neyi sevdiysem hep bir neden arandı. Yaptığım paylaşımlardan çok kim olduğum sorgulandı.

Ben katledilen tüm güzel insanların yanına gidiyorum. Deniz Gezmiş, Ali İsmail, Ali Deniz, Ozancan, Berkay ve ismini sayamayacağım onca masum insanın yanına gidiyorum.

Şimdi arkamdan yine dünya laf edecekler; Artık görmeyeceğim, duymayacağım, katlanmak zorunda kalmayacağım.

Bu mesajımın altına yine "şucu bucu, iyi ki öldü, geberdi" gibi mention atanların hepsinin Allah bin belasını versin.

Sizlerden tek isteğim beni bulmak için uğraşmayın, artık çok geç, bu kararı kendi özgür irademle aldım.

Ölümüne sevinenler ve yibe hakaret edenlere tek söyleyeceğim, içinizde azıcık insanlık varsa şu vedamun arkasından laf etmeyin. En azından susun rica ediyorum.

Keşke yazdıklarımın hepsi şaka olsa ama değil hepsi gerçek. Böyle olmasını ben de istemezdim ama hayatta bazen istediklerimiz olmuyor.

Takipçileri hesap sahibini bundan vazgeçirmeye çalıştı.

prnt.sc
prnt.sc
prnt.sc

Hesabın sahibini teselli edenler, onu vazgeçirmeye çalışanların dışında bu durumla alay ederek prim yapanlar da çıktı.

prnt.sc

Daha sonra Barış İnce'nin attığı tweetler hesabın takipçilerinin yüreğine su serpti.

Umarız ülkemizde Carla Jameson gibi kurbanlar olmaz. ABD'de Avrupa'da yaşanan olaylar yaşanmaz, bu tip durumlara gereken önlemler alınır.

*2015 yılında 14 yaşında depresyon tedavisi alan Carla, okuldaki arkadaşlarının onu tehdit ettiği ve onunla dalga geçtiği bir Facebook sayfası açmasının ardından dayanamayıp intihar etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gayeg

primi yapmış oturmus yerıne intihar etme durumuna gelen adamı hiç bişey caydıramaz dikkat cekmek için yapıldığı bellı yazık

cymuhalif

İnsanları bu kadar kutuplaştıran ve nifak tohumu serenler bu çocuğun psikolojisinin bozulmasında yegane sebeptir. Sadece bu çocuk değil onun yaşadığını yaşayan binlerce insan var. Yazıktır günahtır diyecemde bu yavşaklar günahtan ne anlar...

deniz-akdeniz1

20 yaşında 15 ay askerlik yapmış haha bravo komşi

ohannesburg

bravo helal süper tam bir matematik duayeni

boraagunes

Bu ülkenin ta kendisi intihar sebebi. Çocuk ne yapsın? Kendince tepkisini dışa vurmak istiyor ve akıllıca ironik bir yol buluyor ve fenomen oluyor. Sonuç iftiralar tehditler dövmeler hastanelik etmeler falan. Hep hassas ve iyi yürekli insanlara yapışır zaten bu o. cocukları. Bide bu çocugu tanımadan, hayatını, psikolojisini bilmeden bi insanın buhranına komik diyenler dalga geçenler ezikleyen ve zayıf diyen prim yapıyo diyenlerde bu çocuga saldıran tiplerden farklı değil. Bazı insani kavramlara uzak mahluklar.

maivedeniz

Bu ülke ancak insanların farklı görüşlere saygı duymayı öğrenmesiyle düzelecek...

Görüş Bildir