Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Umudu Olmayanın Atı Koşmaz! Sadece Çerkeslerin Çok Yakından Bildiği 19 Şey

9.5bPAYLAŞIM

Tarih boyu hor görülmüş, ezilmiş, bin türlü badire atlatmış bir toplumdur Çerkesler. Çok güçlü sosyal dayanışma ve tarih bilincine sahiptirler. Çerkes olanların çok yakından bildiği bazı şeyleri derledik.

1. Çerkes lezzetleri olmadan yaşayamaz.

Haluj, lepsi, gınnış ve daha niceleri olmayan bir hayatı kabul etmez. Damak tadı önceliklerindendir.

2. Geleneksel Kafkas müziklerine aşinadır.

Çoğu bir müzik aleti çalar ya da çalmak için zamanında uğraşmıştır.

3. Hayatları "Çerkez" diyenlere "Hayır, Çerkes. S ile" demekle geçer.

Bunu düzeltmek elinde olmayan bir şeydir ve haklı olarak da düzeltmekten geri durmaz. Doğru söyleyenlere hayranlıkla baktığı olur.

4. Düğün gibi günlerde geleneklerini asla unutmaz. Danssız olmaz.

Ben yapamam, bilmiyorum, utanırım gibi bahaneler asla geçerli değildir.

5. Sivil toplum kurumlarına çok önem verirler ve etkinliklerine katılırlar.

Gençler arasında en çok bilinen topluluklar arasında İTÜKAF gelir.

6. Tarihlerini çok iyi öğrenirler.

Özellikle 21 Mayıs 1864'teki Çerkes Soykırımı ve Sürgünü, toplum olarak en büyük acı kaynaklarındandır.

7. Topraklarıyla, köyleriyle ilişkilerini kesmemeye özen gösterirler.

Çiftçilik yapanı için de profesör olanı için de yerleşmiş oldukları toprakları ziyaret etmek çok önemlidir.

8. Xabze'yi bilirler ve buna göre yaşamaya özen gösterirler.

Xabze, gelenek ve adetleridir. Çok keskin kurallar barındırır, yazılı değildir.

9. Mütevazılık, birey ve toplum hayatının olmazsa olmazıdır.

Bu özelliğe çok önem verirler ve kibirli davrananlara iyi gözle bakılmaz, uyarılır.

10. "Mezartaşı kaybolur, şarkı kaybolmaz. Şarkı silahtır." gibi atasözleri vardır.

11. Kadını da erkeği de bakmaya doyamayacağın kadar güzeldir.

12. Şeşen oynamayı bilmeyen yoktur.

Bilmemek ayıp değil hatta günahtır. Hatta Şeşen bilmemek gibi bir şey onların lügatında yoktur.

13. Aileye bağlılık çok önemlidir.

Her aile çocuğunu belli değerlere uygun yetiştirir.

14. Nart Destanları en büyük ulusal mitolojik eserlerindendir.

Nart Destanları, Kuzey Kafkasya’nın otokton halklarından oluşan Çerkeslerin binlerce yıldan bu yana ürettikleri Ulusan Destanlar bütününün adıdır.” Çerkes Mitolojisi’nin bütününü kapsayan Nart Destanları, İsa'dan önceki çağlardan bu güne, Kuzey Kafkasya halklarının dilinde, müziğinde, sanatında yer etmiştir.

15. Dillerini yaşatmak için, kendi aralarında çok uzun zaman gizlice konuşmuşlardır.

Dil ile kültürün kaybolması, asimile olmak arasındaki bağı bildiklerini için dillerine sıkı sıkıya sarılmışlardır. Sadece konuşmak yetmez, çocuklarının isimlerini de mümkün olduğu sürece kendi kültürlerinden seçmişlerdir.

16. Her birey zorluklara alıştırılır, özellikle az yemek yeme konusuna.

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nden arda kalan bir tedbirdir. Az yemek, yemeğini daha yaşlı ya da güçsüzle paylaşmak gibi.

17. Çerkeslerde akraba evliliği yapılmaz. Kuzenler, kardeş gibidir.

Yakın ya da uzak akraba fark etmez. Akraba evliliğine izin verilmez. Zaten son yüzyılda akraba evliliğinin yol açtığı genetik sakıncalar da Çerkeslerin ne kadar yerinde bir şey yaptığını gösteriyor.

18. Kadının, ailedeki ve toplumdaki yeri erkekten aşağı değildir.

Tam olarak anaerkil bir toplum diyemesek de başlık parası vs. gibi kadını aşağılayıcı uygulamalar asla yoktur. Kadının söz hakkı gibi konulara önem verilir.

19. Atalara ve büyüklere saygı her şeyin başında gelir.

Hangi yüzyılda olduğunuzla aileye karşı saygı ve bağlılığın arasında bir bağ olmadığını açıkça gösterirler. Büyüklerin rızası olmayan bir işe girişilmez.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hz.ebucehil

türkiyede yaşayan 36 etnik süprüntüden biridirler malumların beyaz ve sinsi hali de denilebilir

enes-kaplan5

"Cahillik iyi bir şeydir, esas kötü olan yarı cahilliktir. Onlar ne bilmediklerini de bilmezler." İlber Ortaylı Aklınızı kullanmayı deneyin. Yoksa da yapacak bir şey yok yorum yapmayın.

hz.ebucehil

şimdi ben cehaletin babasıyım yani tam bir cahilim sense benim tam cahil biri olduğumu anlayamayacak kadar yarı cahilsin mk seni bu şarkıyla uğurluyorum "

enes-kaplan5

Yazdığın yorumdan, edepsiz uslubundan anlaşılıyor neysen artık. Kustuklarının sende kalması dilekleriyle...

neyazsamo-acabayo

ZZZZZZZZZZZZZZ

queen-of-the-alaska

annem çerkes babam çerkes bir çerkes kızı olarak mutluyum ve elimden geldiğince dili oğrenmeye çalışıyorum . Ama gerçekten dil yok oluyor . Sanırım son çerkesce bilen nesil annem sonrasında gitti...

hic-iste

Yalnız kibirli olmadıkları maddesi bana inandırıcı gelmedi pek

tuna-akman

Başlık parası dediğin, dizilerde filmlerde duyduğun aşağılayıcı bir kavram değildir. Başlık parasının asıl amacı, kız alınan ailenin zor duruma düşmemesi, kızlarının yokluğunda rahata ermeleri, ev işleri gibi işlerin aksamaması gibi durumlardan kurtarmaktır. Aslına bakarsan, düşünce çok ince ve bir o kadar güzel; ama yansıtılanda bir o kadar kötü.

yagiz-utku

Anlamadım. Ev işlerine yardım eden gidince maddi anlamda nasıl zor duruma düşüyor? O mantıkla o zaman tam tersi eve para getiren oğlanın ailesinin maddi olarak daha zor duruma düşmesi gerekmiyor mu? Hem gelir kaynağın gidiyor hem de üstüne para veriyorsun. Bence her halükarda zararlı ve gereksiz bir uygulama. Hem kızın satılan mal olarak görülmesi bakımından hem de zaten düğün masrafını çeken erkek tarafına bir de böyle bir külfet yükleyip de evlenmeyi zorlaştırması bakımından.

tuna-akman

Başlık uygulaması kadının satın alınması gibi görülmekte ise de, aslında tarafların kendi aralarında hakların aktarılması ile ilgili bir anlaşmadır. Ekonomileri geleneksel tür tarım ve hayvancılığa bağlı kültürlerde, aile bireylerinin tümü üretime katılmak zorundadır. Evlenecek ergen kız, kendi üretim biriminden ayrılıp erkeğin üretim birimine katıldığından, kız tarafında bir işgücü kaybı söz konusu olur. Başlık, bu işgücü kaybını karşılamak üzere erkek tarafının verdiği para, taşınır ya da taşınmaz malları -ender olarak da hizmet- kapsar.

yagiz-utku

Bu işgücü kaybı telafi edilmeye çalışılıyor o halde en çok para veren adam alır kızı. Ayrıca dediğim gibi madem iş gücü kaybının telafisi bu o zaman asıl erkek tarafına başlık parasının ödenmesi gerekiyor eğer erkeğin ana babasıyla aynı evde yaşanmayacaksa. Asıl zarara giren erkek tarafı bu uygulamada. Hele ki erkeğin ailesinin maddi durumu da yoksa haşırt the blackboard :)

tuna-akman

Kardeşim, ne dediğimi iyice oku. Bizim kültürümüzde (baya eskiden) kız, evlendiği adamın ailesiyle yaşardı, yani gelin olarak giderdi. Kızın ailesi de, kızları gittiği için işgücü gibi benzeri durumlarda zorlanmamaları amaçlı bir yardım edilirdi -genelikle para-. Bu mecburi bir şey ya da açık artırma olayı yok. Bakma bu, görücü usulü denilen şeye, görücü usulü bile çiftin birbirlerini tanıdıktan sonra olan bir şeydir, ailelere danışılır ve kızlarının veya oğullarının sevdalandığı kişi nikahı yapar. Dizilerde filmlerde olduğu gibi olmuyor yani. Daha da diyosan ki, senin dediğin gibi değil; ben Nevşehir de oturuyorum ve Anadolunun bağrı, malumun ve bu sistem burda aynen dediğim gib işliyor ve beni ilgilendirende benim yöremde olanlar, tutupta doğudan bahsedemem sana.

yagiz-utku

Kendin diyorsun bayağı (baya değil :)) eskiden diye 21.yy'da nerede olursa olsun böyle bir olayda kötü niyet ararım ben. Şu anda tamamen gereksiz, zararlı ve art niyetli bir uygulama olur, eğer hala devam ediyorsa.

Görüş Bildir