Ülkemizde Yaşanabilecek Olası Bir İklim Krizinde Nesli Tükenme Tehlikesi Altına Girecek 10 Hayvan

0PAYLAŞIM

Kaynakların yarınlar yokmuş gibi kullanılmasının sonucunda yaşanacak olası bir iklim krizi tüm dengeleri değiştirecektir. Doğanın dengesinin bozulması da zincirleme sıkıntıları ortaya çıkartmakta. Hali hazırda pek çok hayvan ve bitki türü neslinin tükenmesi ile karşı karşıya. İşte ülkemizde nesli tükenmeye yüz tutmuş o hayvanlar...

1. Akdeniz Foku

Ülkemizden en çok Foça görülen Akdeniz Foku, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan tek fok türüdür. Çevre kirliliği ve bilinç avlanma yüzünden soyları tükenmekle karşı karşıyadır.

2. Su Maymunu

Bataklık bölgelerde yaşayan bu hayvanlar kürkleri yüzünden insanların hedefi haline gelmiştir. Sayıları gittikçe azalan su maymunları olası bir iklim krizinde tamamen yeryüzünden silinme tehdidiyle karşı karşıyalar.

3. Karakulak

Yırtıcı bir hayvan olan Karakulak Türkiye'nin güneyinde yaşar. Ancak sayıları gün geçtikçe azalmıştır.

4. Kızıl Akbaba

Genel olarak Akdeniz bölgesinde bulunan Kızıl Akbabaların sayıları hızla azalmaktadır. Özellikle yüksek dağları kendine mesken edinen bu hayvanlar ne yazık ki önlem alınmazsa yeryüzünden tamamen silinebilir.

5. Yaban Kedisi

Türkiye'nin kuzey ormanlarında yaşayan yaban kedileri genel olarak ağaç ve kütük kovuklarında barınırlar. Sayıları her geçen gün azalmaktadır.

6. Kelaynak

Şanlıurfa'nın sembollerinden biri olan Kelaynaklar da ne yazık ki olası bir iklim krizinde tamamen yok olacak hayvanlar sınıfına giriyor.

7. Deniz Kaplumbağası

Akdeniz sahillerine yayılmış olan deniz kaplumbağaları Köyceğiz Dalyan sahilinde sıklıkla görülür.

Ancak yanlış avlanma, sahillerin işgali ve deniz kirliliğinden dolayı sayıları oldukça azalmıştır. Bir iklim krizi yaşanırsa tamamen yok olacak olmaları çok üzücü.

8. Toy Kuşu

Türkiye'nin en büyük kuş türüdür. İriliğinden dolayı gözde ve kolay av olduğu için kaçak avcılık ve habitat kaybı türün yok olma sürecini hızlandırmıştır. Bu güzellikler kaybolmamalı.

9. Boz Ayı

Nesli tehlike altında olan boz ayılar, koruma altına alınmıştır.

10. Ala Geyik

Koruma altına alınan bu hayvanların sayısı önlemler sayesinde 500'ü geçmiştir. Ancak olası bir iklim krizinde bu sayı oldukça yetersiz kalacaktır.

Erikli'dir Uludağ'ın meskeni, lezzetimizin kaynağını korumamız gerekli.💙

Erikli olarak Uludağ'ın canlı çeşitliliğinin sürdürülebilirliği önemsiyoruz ve lezzetimizin kaynağını #KorumamızGerekli diyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cerenyildirim

Avcıymış ne avcısı amk avcı değil canavar hepsi gebersin inşallah

soaringoksel

Toy sadece Türkiye'nin değil Western paleartic in en ağır hatta condor ile birlikte dünyanın en ağır uçabilen kuşu. Ayrıca tüm bu türlerin yok olması için iklim krizine gerek yok, ibne avcılar ve halkımız hareket eden her şeyi vurma öldürme vahşiliği hissettiği için yakında yok olur zaten.

Görüş Bildir