Tütün Kullanımında Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Kırdık: Kişi Başına Yılda 1.400 Sigara

 > -

Uluslararası Katılımlı Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi'nin basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün tüketiminin artışına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketimini rakamlarına ulaştığımızı söyleyen Dağlı, tütün şirketlerinin güçlendiğini öne sürdü. 

AA'nın haberine göre, tütün ürünlerinin tüketimiyle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Türk Toraks Derneği Çevre ve Akciğer Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, “Cumhuriyet tarihin en yüksek tütün tüketimini yaşadık” diyerek, tütün tüketimi ile ilgili çarpıcı veriler paylaştı.

'Kişi başı bin 400 sigara tükettik'

Dağlı, Türkiye’de sigara tüketiminin arttığını ve sigara karşıtı çalışmaların ihmal edildiğini şu sözlerle aktardı:

"Çok ciddi bir sorunumuz var; Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketimini yaşadık bu yıl. 118,5 milyar sigara tükettik; kişi başına 1400 sigara düşüyor. Tütün kontrolünde bu kadar başarımız varken bu hale geldik? Türkiye'de yaşanan siyasi ve ekonomik durumlar tütün kontrolünü ihmal etmemize neden oldu gibi görünüyor. Tütün kontrolü çok nankördür. Biraz kafanızı yan tarafa çevirseniz her şey olduğu gibi geri düşer."

'Türkiye'yi bırakmaya niyetleri yok'

Tütün şirketlerinin çok güçlendiğini ve ve Türkiye piyasasını bırakmak istemediklerini söyleyen Dağlı, elektronik sigara gibi ürünlerin de Türkiye'de kaçak olarak satıldığını aktardı:

"Tütün endüstrisi çok güçlendi. Türkiye'yi bırakmaya niyetleri yok, tekrar saldırı vaziyetindeler ve yeni ürünlerle saldırıyorlar. Isıtılmış tütün ürünlerinin değişik isimleri var. Türkiye'ye girmek için Kıbrıs'ı kullanıyorlar. Kıbrıs'tan kaçak yollarla ya da internetten getiriyorlar. Bugün yapılan bir araştırma sunusunda 15 satış sitesi olduğu söylendi. Türkiye'de yasal olmayan ürünün bu postayla alabiliyorsunuz, telefonla sipariş verebiliyorsunuz, motor kuryeler size yasal olmayan ürünü kapınıza getiriyor."

'Bakanlıkların ortak çalışması lazım'

Tütün ürünleri ile mücadelenin sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü, diğer bakanlıkların bu mücadelede yer almadığını belirten Dağlı, bakanlıkların birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi:

"Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı veya Tarım Bakanlığı iş birliği yapmadığı için sıkıntılar yaşıyoruz. Örneğin 2000 ile 2018 yılları arasında tütüne 720 milyon Türk Lirası destek verilmiş vaziyette; üretim hızla artıyor ve üretimi hızla pompalıyoruz. Dolayısıyla çok bütüncül olarak bakmak zorundayız. Çünkü sigarayla nesillerimizi öldürüyoruz. Çok acil sorunlarımız var ama bu sadece sağlıkla çözülmüyor. Düz paket için bir kanun çıkarılmıştı sigaralar tek tip pakete girecekti. Son çıkan yönetmeliğin içinde iki tane problem var; bir tanesi standart paket olmadığı için düz paket diyemiyoruz buna, yani düz paket kanununun yönetmeliği düz paketi çıkaramadı. İkincisi de içine bazı maddeler girdi ve bu maddelere ‘yanmak sureti ile tüttürülen tütün’ diye bir tanım getirildi yani yanmayan tütün tanımını da koymuş oldu. Bu da ısıtılan tütün ürünüdür. Isıtılan tütün ürününü Türkiye'ye sokmayacağını sayın cumhurbaşkanı açıklamıştır. Bu yapılırken yönetmeliğin içerisine ısıtılmış tütün ürünü gizlice sokulmuştur. Dolayısıyla burada da bir başka çelişki vardır. Türkiye'de biri görmezken biri başka şeyi yapabiliyor, bakanlıkların ortak çalışması lazım endüstri atakta biz ekonomi ile siyaset ile uğraşırken endüstri gençliğimizi elden götürüyor."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir