Türkiye-İsrail ‘Normalleşme’ Sürecinde: İmza Temmuz Ayında

 > -

Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesine yönelik görüşmelerde sona gelindi. Dün İsrail basınında uzlaşma tarihi olarak 26 Haziran işaret edilmişti. Bugün basına yansıyan bilgilere göre ise iki ülke dışişleri bakanlıklarının müsteşarları tarafından temmuz ayında imzalanması planlanan anlaşmayla süreç başlayacak. Daha önce özür dileyen ve Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödemeyi kabul eden İsrail, Gazze’ye uygulanan ambargoyu Türkiye için esnetecek...

Türkiye ile İsrail arasında 'Mavi Marmara' baskını nedeniyle yaşanan gerilimin aşılması için yoğun bir diplomatik trafik sürüyordu

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre, Taraflar nihayet son aşamaya geldi ve ‘anlaşma deklarasyonu’ toplantısı için gün belirledi.

Görüşmeleri Türkiye tarafına başından beri başkanlık eden Feridun Sinirlioğlu tamamlayacak

'Türkiye ile İsrail Arasındaki Görüşmelerde Son Aşama' - onedio.com
'Türkiye ile İsrail Arasındaki Görüşmelerde Son Aşama' - onedio.com

Türkiye’nin İsrail ile normalleşme için üç şartı vardı

Özür dilendi ve mağdurlara tazminat karar bağlandı. Türkiye’nin üçüncü şartı ise Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasıydı.

Görüşmelerde, ambargonun kaldırılması değil ama hafifletilmesi ve esnetilmesi yönünde anlaşmaya varıldı

Karşılıklı olarak büyükelçiler atanacak ve diplomatik ilişkiler normale dönecek, ortak yatırım yapılacak

Habere göre İsrail, Türkiye’nin olmazsa olmaz önerilerini kabul etti. Gazzelilere hizmet vermek üzere inşa edilen hastane ile ilgili prosedürler tamamlanacak.  Anlaşmaya göre Gazze’de hastaneden sonra, enerji santralı ve su arıtma tesisi yapılacak, ortak enerji ve savunma yatırımlarının önü açılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir