Türkiye'de Çalışma Hayatındaki Kadının Eşitsizliğini Gözler Önüne Seren Müthiş Animasyon

 > 
308PAYLAŞIM

Türkiye, kadın ve erkek sayısının neredeyse eşit olduğu bir ülke. Ancak bu eşitlik hayatın pek çok alanında olduğu gibi, iş hayatında da yalnızca sayılarla sınırlı kalıyor.

2 milyondan fazla kadının halen okur-yazar olmadığı, kadın istihdamının yalnızca %27'de kaldığı Türkiye'de çalışma hayatındaki kadına eşitlik ne zaman gelecek? Animasyon eşliğinde bakalım.

(Not: Sesli izleyin.)

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/grafik/habe...

Eşitsizlik daha okul sıralarında başlıyor. Okur-yazar olmayan kadınların sayısı erkeklerin 5 katına denk geliyor.

Çalışma hayatındaki kadınların oranı ise sadece %27. Yıllardır girmeye çalıştığımız Avrupa Birliği’nde bu oran Türkiye’yi ikiye katlayarak %60’a ulaşıyor.

Eğitim seviyesinin yükselmesi kadının iş bulma şansını artırsa da, çalışmaya başlamak kadın için her zaman kolay olmuyor.

Bir kere, kadınlar iş hayatında erkekle eşit  para kazanamıyor. OECD verilerine göre arada yüzde 20’lik bir gelir farkı var.  Terfi dezavantajı da cabası! Kadının çalıştığı pozisyonda yükselme ihtimali yüzde 13’te kalıyor.

Çalışırken çocuk sahibi olmayı isteyen kadın ise gelirinin üçte birinin kesilmesini göze almak zorunda.

Ayrıca sadece dört ay ücretli izne çıkabiliyor. Avrupa’daki kadınlar yine daha şanslı. Ortalama beş ay doğum izinleri var ve ücret kesintileri en fazla %20.

Hem işi, hem aileyi ayakta tutmaya çalışan kadının bir de mobbing, taciz ve ayrımcılık gibi durumlarla mücadele etmesi gerek.

Zira, çalışan kadınların yüzde 75’i psikolojik veya cinsel tacize uğradıklarını söylüyor.

Ekonomistlere göre, mevcut durum devam ederse kadın-erkek arası uçurum 2133 yılına kadar kapanmayacak.

Dünya Kadınlar Günü’nü 95’inci kez kutlayan Türkiye’de kadın istihdamını teşvik edici politikalar halen tartışıladursun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahunaz

Azerbaycanda doğum izni 2 sene. ve bu zaman içinde de maaşını tam olarak alıyor. özel sektörde nasıl bilemem ama devlet kurumlarında böyle. Türkiyede çok azmış izin ve maaş

ayna-efendi

Eskiden ayna programında görmüştüm eğer hala aynı ise Finlandiyada ücretli doğum izni 3 yıl ki onların nüdusu bize göre az ve refah seviyesi yüksek, bir de şunu ekleyeyim Türkiyede kadın çalışsa bile ekonomik özgürlüğe sahip olmayabiliyor, bazı ailelerde kadının maaş kartı babasında veya kocasında bulunuyor

Görüş Bildir