Tunceli Belediyesi'nden Kadın Çalışanlara Regl İzni Kararı: 'Bu Çalışmaların Artmasını Diliyoruz'

 > 
949PAYLAŞIM

Tunceli Belediyesi, kadın çalışanlarına her ayın belli bir günü menstrüasyon izni verecek. Karar, Tunceli Belediyesi Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu tarafından alındı.

Belediyenin Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, komisyonun, kadın çalışanlara regl izni verme kararı aldığı, bu konuda belediyenin meclis salonunda bir araya gelen Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan ile DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz ve kadın çalışanların protokol imzaladığı belirtildi.

Karar Tunceli Belediyesi'nin Twitter hesabından paylaşıldı 👇

Belediyenin kadın meclislerinin kadınların her alanda "özneleşerek iradeleşmesini" esas alıp kadın haklarını savunduğu aktarılan açıklamada şöyle denildi:

"Kadınların güncel taleplerini tespit edip, bu sorunları çözmeyi önümüze hedef koyup eylül ayında yapılan belediye meclis toplantısında Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu kurulması kararı almıştık. Belediyenin tüm hizmetlerinin ve gerçekleştireceği projelerin, her türlü ayrımcılığa karşı cinsiyet eşitliğini esas alacak biçimde dizayn edilmesine katkı sunmak için kadın meclislerimiz ve komisyonumuz bu çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemize dayanarak kadın çalışanlarımıza, her ayın belirledikleri bir günü regl izni verme kararı aldık. Benzer kararların çalışma alanlarında artmasını ve daha ileriye taşınması için çaba harcayacağımızı belirterek bu çalışmaların artmasını diliyoruz."

Daha önce de regl iznine yönelik benzer bir karar İzmir Barosu tarafından alınmıştı.

İzmir Barosu’ndan Kadın Çalışanlara Ayda Bir Gün Regl İzni: 'Diğer Kurumlarda da Uygulama Alanı Bulmasını Diliyoruz' - onedio.com
İzmir Barosu’ndan Kadın Çalışanlara Ayda Bir Gün Regl İzni: 'Diğer Kurumlarda da Uygulama Alanı Bulmasını Diliyoruz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir