TEOG’da Doğru Sayısını Artırmak İçin 11 Önemli Adım

-

8. sınıf öğrencilerinin istedikleri liselere gidebilmeleri için ter dökeceği TEOG sınavının 2’inci aşaması olan ortak sınavları 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak.

Birinci gün ilk oturumlarda; Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 2. gün oturumlarda ise; Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil ders sınavları ayrı ayrı oturumlarda gerçekleştirilecek.

TEOG gibi sınavlarda düzenli çalışma ve yeterli motivasyonla birlikte dikkat edilecek bazı uygulamalarla başarılı olmak olanaklı. Bunun için yapılması gereken birkaç önemli adım şu şekilde önerilebilir.

1. Sınav kitapçığını aldığınızda öncelikli olarak kitapçığın sayfalarını gözden geçirin, bu soruları kabaca göreceğiniz için sizleri rahatlatır.

Hem kitapçıkta eksik sayfa ya da soru varsa sınavın başında fark etmiş olursunuz. ✌️

2. Sınava kendi okulunuzda kendi sınıflarınızda girecek olmanız bir avantajdır ancak yine de sınava en az yarım saat erken gitmeniz yararlı olur.

Kendinizi sınav psikolojisine önceden hazırlamış olursunuz. ☺️

3. Sınavlarda 20 soru yer alıyor ve 40 dakika süre veriliyor. Bu süre soruların hakkıyla okunmasını sağlayacak kadar yeterli. Bu nedenle soruları dikkatle okuyun acele etmeyin.

Yapılan hataların çoğu soruyu tam anlamamaktan kaynaklanıyor...

4. Sınavlarda yanlış doğruyu götürmediği için yapamadığınız soru olursa en sona bırakın ve sonra tekrar anlayıncaya kadar okuyun, yine de doğru yanıtı bulamıyorsanız size en yakın gelen yanıtı işaretleyin.

Sakın boş bırakmayın. 😉

5. Sınav başladığında soruları beklediğiniz kolaylıkta olmayabilir. Öncelikle bildiğiniz ve emin olduğunuz soruları yanıtlayın.

Yanıtında çelişkiye düştüğünüz soru varsa işaretle belirleyip mutlaka  sona bırakın. Unutmadan tekrar çözmek için uğraşın ve bulduğunuz veya tahmin ettiğiniz yanıtı işaretleyin. 😌

6. İki şık arasında kaldığınızda soruyu dikkatle okuyun ve ilk olarak doğru olduğunu düşündüğünüz şık hangisiyse onu işaretleyin.

İlk aklınıza gelen genelde doğrudur. 😎

7. Uzun paragraflı sorularda metini tekrar okumamak için önemli olduğunu düşündüğünüz sözcüklerin altını çizin.

Soruyu cevaplayamayıp tekrar döndüğünüzde yardımı dokunacaktır. 😌

8. Sınavlar iki gün boyunca üçer oturumda yapılacak. Bu oturum araları 30 dakika gibi uzun bir süre. Bu süreyi rahatlamak, tuvalet ihtiyacınızı gidermek, canınızın istediği bir yiyecek ve içeceği almak için kullanın.

Arkadaşlarınızla bitirmiş olduğunuz sınav hakkında konuşmayın. Unutmayın başarısız  geçen bir sınav sonrası gireceğiniz sınavda çok daha başarılı olabilirsiniz bu nedenle moralinizi bozmayın.

9. Özellikle Matematik ile Fen ve Teknoloji gibi işlem gerektiren ve not almanız gereken sınavlarda soru kitapçığını not defteri gibi kullanın. Yazarak soruları çözmeye çalışın.

Karalama kağıdınız olmadığından, sınav esnasında sınav kitapçığındaki boşlukları mümkün olduğunca kullanabilirsiniz.

10. Yanıtladığınız soruları hemen optik forma işaretleyin, birebir işaretlemek sizi kaydırma yapma riskinden koruyacaktır.

İşaretlerken de yandaki soru sayısıyla kontrolünü yaparsanız kaydırma yapma riskiniz yok denecek kadar azalır.

11. Sınav için verilen süre bitmeden sınavdan çıkmayın, erken bitirmiş olsanız da bu süreyi tekrar kontrol için sonuna kadar kullanın.

Hem böylelikle verdiğiniz cevaplar da aklınızda daha uzun süre kalacaktır. 😌

İSTEK Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, TEOG sınavı öncesinde öğrencilere, doğru sayısını artırmak için yapılması gerekenleri içeren 11 önemli tavsiyede bulundu.

Hepiniz en iyi sonucu almak için çalıştınız. Şimdi bunun meyvelerini alma vakti. Sınavlarda alacağınız sonuç ne olursa olsun bu sonuçların yazılılardan herhangi biri olduğunu unutmayın.

Bilgi için tıklayınız.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
swiftie89

Gelecek sene giricem çok korkuyorum çok gerginim :(

twentyonegorils

693 iyi bir puan mı?

pezz

max puan 700 sen naaptın

soru-isareti

698 benim 1 yanlis din o da :/

cutemurderer

din mi sfafdsafsasfg koymuştur baya

edspaean

şunlara inat çalışmıyorum ♡

aisaka-san

495 aldım mutluyum

Gizli Kullanıcı

tebrik ederim

nnugid

1. teogdan 483 aldim çok zordu teogdan sonra 1 ay ağladım

berkay-aslan2

483 İyi bir puan?**

azra-ozkaynak

nerden hesapladin kac yanlisin var

Görüş Bildir