Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Telefon, Bilgisayar, Tablet Alacaklar Dikkat! Elektronik Ürünlerde Kredi ve Taksitlendirmede Yeni Dönem

 > 
28PAYLAŞIM

Cep telefonu, bilgisayar ve tablet alımı için kullanılan kredilerin vadesine ilişkin yeni yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre telefonlarda kredi kullanımı taban fiyata göre 12 aya kadar çıkarıldı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) cep telefonu, bilgisayar ve tablet alımı amacıyla kullandırılan krediler, kredi kartı vadeleri ile ilgili yeni yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliği"nin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz" ibaresi;

  • Tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, 

  • Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, 

  • Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz" şeklinde değiştirildi.

Daha önce tüm cihazlar için 6 ayı aşmayacak şekilde vade yapılıyordu.

Buna ek olarak yönetmeliğe yeni ve geçici bir madde eklendi. "Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019'a kadar 12 ay olarak uygulanır." ibaresi kullanıldı.

3 bin 500 lira üzeri telefonlarda 31 Ocak 2019'a kadar 12 aya kadar vade uygulanacak. Yani fiyat açısından yüksek olan iPhone, Samsung, Xiaomi gibi markalarda 12 ay taksitle telefon alımı yapılabilecek. Telefon faturalarına ek olarak alınabilecek telefonlarda ise güncel durumun ne olacağı henüz belli değil, firmalar resmi bir duyuru yapmadılar.

"Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik" için de geçici bir madde eklendi. Bu geçici madde ticari satın almaları(şirketler ve firmalar) kapsıyor.

Yönetmeliğin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz" ibaresi de;

  • Tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, 

  • Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz." şeklinde değiştirildi.

  • İlgili yönetmeliğe "Fiyatı 3 bin 500 yüz Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019'a kadar 12 ay olarak uygulanır." geçici 5'inci madde eklendi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
farkedmez

ya sürekli bi telefon taksidine takmışlar. bi kaldırıyorlar bi daha da daraltıyorlar şimdi de taksit getiriyorlar. arkadaş manyakmısınız bi sabit durun ya! TFF yabancı kuralında da böyle yapmıştı. Hiç sabit durup bi karar alamıyoruz

iboresmi

Her halükarda geçirecekler yani? Samsung kullanmaya devam böbreklerim bana zor yetiyor zaten.

mahirrihamahirriha

Samsung'u geçtim. Gittim Huawei aldım uygun olsun diye o bile şimdi dünyanın parası. Artık Çin'den şayomi getirmek daha mantıklı olacak.

iboresmi

Kesinlikle :)

mehmet-mehmet7

Xiaomi yi Çin'den getirmeye gerek yok. Çok uygun fiyata internette satılıyor. Ben 10 gün önce 1400 tl ye satıcı garantili aldım. Bu arada telefon harika.

mahirrihamahirriha

Hangi modelini aldınız acaba?

mehmet-mehmet7

Mi A2 Lite modeli kardeş, tavsiye ederim

Görüş Bildir