Sütyensiz Meme Görmeyi Dert Edenlerin Konuyu İyi Anlaması İçin Örneklerle Tane Tane Anlattık

-
Abone ol

Erkekler donsuz, gri eşofmanla bakkala giderken iyi de kadınlar sütyensiz giderken mi kötü?

Ülkemizde bir internet jargonu olarak kullanılan "Songül Karlı sütyensiz" cümlesini hepiniz duymuşsunuzdur. Duymadıysanız efsane olayı şöyle anlatalım:

Bir kullanıcı YouTube'a olanca aç gözlülüğü ile Songül Karlı'nın sütyensiz olduğunu düşündüğü bir kesit ekliyor, başlığı da "Songül Karlı sütyensiz". Komik olan olay ise videonun başlığı değil, altına gelen yorum.

Söz konusu videonun altına gelen "Arif'in Manchester'a attığı golü ararken buraya nasıl geldim?" yorumu, olayı daha da ilginç bir hale getirdi. Sütyensizlik efsanesi de böylece doğmuş oldu...

Bu elbette işin komik tarafı. Ama aslında daha trajikomik şeyler de yok değil. Sütyenin kullanımı, daha da ilginci "zorunlu hale gelmesi" başlı başına bir trajedi.

Antik Yunan'a dayanan sütyen tarihçesi, atalarımızın yaşayışlarını kolaylaştırmak için ortaya çıkmış bir fikir gibi görünüyor kaynaklarda. Daha sonra bu olay, memelerin formunun düşünülmesi haline de gelmiş.

Orta çağ zamanı artık adı konulan bu (aparat mı diyelim, giysi mi diyelim ne diyelim) arkadaşımızın kullanımı, toplum algısına göre iyice farklı bir yönde şekillenmeye başlamış.

Günümüzde sütyensizliğin en az don giymemek kadar ayıp, tuhaf, basit karşılandığını hepimiz biliyoruz; kimse inkar etmesin şimdi.

Halbuki bu, biz kadınların yaratmış olduğu bir durum değil. Baktığınız zaman meme ucu olan cinsiyetleriz hepimiz ama sadece bizimki her konunun öznesi oluyor.

Bakkala ekmek almaya gidecekken bile bir erkekten daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor üstümüze başımıza. Evde sütyensiz dolaşmıyormuş gibi yaşamak zorundayız kapıdan dışarı çıkınca.

Diyelim bir pazar günü... Haftada en rahat ettiğin ya da etmek istediğin gün. Evde yayılıyorsun rahat rahat, saçın, başın, kafan gözün zerre umrunda değil. Bir baktın ki evde ekmek yok, sigara yok ya da öyle bir şey yok işte o an...

Bir kadın olarak önce sütyenini giymen lazım. Sütyensiz gidersen basit veyahut davetkâr olursun. Ama bir erkek olsaydın aynı pazar günü, eprimiş ve içine don giymediğin gri eşofmanınla sallaya sallaya giderdin. Kimse de sana tü kaka demezdi. Doğru mu?

Hele bir de hepimizde bulunan meme uçların, kan dolaşımın sebebiyle belli olursa senden kötüsü yok. Fakat sütyen, memelerin gardiyanıdır arkadaşlar. Tam da bunun içindir artık işlevinden bağımsız.

Burada ne kimseye sokma bir akıl vermeye çalışıyorum ne de başka bir amacım var. İsteyen sütyenli dolaşır ama isteyenin de sütyensiz dolaşma özgürlüğü var, derdim bu.

Ahlak olgusunun işleyişi nalıncı keseri gibi bazen tek tarafı yontar. Erkeklerle ilgili ayıp kabul edilen şeyleri sayın desem kadınlar için düşünülenden fazla olur mu sizce?

Bir kadının tacize uğraması için ne giydiğinin öneminin olmadığı dünyamızda, sütyensizliğin ahlaksızlık olarak algılanması kendi ayıbını örtmekten başka bir şey değildir.

Herkes önce kendi ahlakına baksa dünya çok daha yaşanır bir hale gelebilir belki... O meme ucundan sizde de var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
loribarokas

Kesinlikle özgür bir ülkede yaşıyoruz.. Herkesin düşünce özgürlüğüne önem vermeliyiz.. Kadınları bir seks objesi olarak düşünmemeliyiz.. düşünMEMELİYİZ. MEMELİYİZ.. MEME..

selim-isik1

Görsellere bakarken dalmıış, gitmişim.... Konu neydi?... :) :) :) Bu türden bilgilendirici paylaşımların çoğalmasını diliyor, hatta bir adım fazlasıyla, arzuluyorum efendim.... :) Saygılarımla...

selim-yilmaz11

konuyla ilgili hiçbir eleştirim yok.sadece şeyi merak ediyorum bu sutyen giymek istemeyenler, sutyen insanlık suçudur, meme herkeste var diyenler denize veya havuza gittiklerinde mayosunun üstünü giyiyorlar mı

serkanozdemir1993

ne kadar boş insan varsa toplanmış. iyi ki meme ucu görmüşler. dallamalar. yallah anadolu çomarları

emre-coker

Feministlerin kadın haklarını savunucaz derken kadınların sorunlarını cinsel metalar, ve fizyolojik görünümle ilgili konulara indirgeyerek aslında savunmayıp zarar vermesi...

Görüş Bildir