Süt Sağlık Demek Bunu Biliyorsunuz. Peki İçtiğiniz Sütün Sağlıklı Olup Olmadığını Biliyor musunuz?

20PAYLAŞIM

Sağlıklı bir yaşam sürmemiz için içtiğimiz sütün de sağlıklı olması gerekir. Burada önemli olan sağlıklı sütü nasıl seçeceğimizdir. Sağlıklı süt, sağlıklı bir hayvan sağıldığı ve hijyenik şekilde içme sütü olmak üzere üretim merkezine getirildiği garantisini taşıyan; ve pek tabii üretim merkezinde de hijyenik koşullarda, besin değerlerini kaybetmeyecek şekilde ısıl işleme tabi tutularak tüketiciye hijyen garantili ambalajında sunulan süttür.

Kaynak: Uzman Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş

Paketli sütte katkı maddesi yok mu?

Birçok kişi paketli sütlerin katkı maddesi içermesinden endişe eder. Oysa ki; paketli sütlerin katkı maddesine gereksinimi yoktur. Düşünsenize evde konserve yaparsınız ve aylarca saklayabilirsiniz. Peki konserveye katkı maddesi katar mısınız? Hayır. Çünkü sıcaklık ile besinleri bozan mikroorganizmalar ölürler ve hava almaz bir kavanoz yardımıyla da uzun süre saklama şansı doğar. Süt için bu işlemi bizim için teknolojik olarak kurgulanmış sanayi tesisleri yapar. Bu nedenle paketli sütler hiçbir katkı maddesi ilave edilmeksizin uzun süre taze olarak sağlıklı beslenmenin bir parçası olurlar.

Paketli sütler, evde kaynatma işlemine tabi tutulan sütlerden daha besleyici ve daha hijyeniktir.

Sokak sütlerindeki en büyük problem zararlı mikroorganizmalar nedeniyle birçok hastalık için risk taşımasıdır. Ülkemizde son yıllarda süt kaynaklı Brucella vakalarında iki kat artış meydana gelmiştir.

Peki yoğurt için aynı durum geçerli mi?

Diğer yandan paketli yoğurtlarda da hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Yoğurt yapımında iki tür maya kullanılır ve bu mayaların arasındaki denge yoğurdun daha geç ekşimesini sağlar. Bu nedenle paketli yoğurtlar uzun süre ekşimeden saklanabilir. Ev yapımı ve paketli yoğurt arasında yapım tekniği açısından bir fark yoktur. Ancak, ev yoğurdu yaparken uygulanan hijyenik şartlardaki sorunlar yoğurdun daha çabuk ekşimesine neden olur. Paketli yoğurtla yüksek hijyenik koşullarda üretildiği için ekşime ve küflenme çok mümkün olmaz.

Peki tek başına süt ya da tek başına yoğurt yeterli mi?

Süt, yoğurt ve kefir; sağlıklı ve tam beslenme için birbirlerinden değerli protein, enerji, mineral ve vitamin kaynakları oldukları için süt ve süt ürünlerinin çeşitliliği önemlidir.

Süt ve süt ürünleri, yüksek kalsiyum ve besin içeriği, kalsiyumun yüksek emilim oranı, her yerde bulunabilir olmaları ve nispeten düşük maliyetleri nedeniyle değerli bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca tüm ülkelerin resmi beslenme rehberlerinde sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak önerilmektedir.

Süt ve süt ürünlerini beslenmenizden eksik etmeyin!

Sağlıklı günler dileriz!

Görüş Bildir