Adeta Sürrealist Bir Tablodan Fırlayıp Kanada Topraklarına Konmuş Gibi Gözüken Benekli Göl

 > 
58PAYLAŞIM

Yüzeyinde benek benek mini göllerin olduğu bir göl düşünün. Şimdi bu minik göllerin, gölün durumuna göre renk değiştirdiğini düşünün. Bir de bu garip benekli gölün, Kanada'da bir çölün üzerinde olduğunu düşünün. Zor oldu değil mi? İşte sürrealist bir tablodan fırlayıp, çölün üzerine konmuş gibi gözüken ''Benek Gölünü'' böyle tanımlayabiliriz.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/spott...

Bu benek benek gözüken göllerin renk değişimini belirleyen şey ise, suyun içinde yer alan mineraller. Bu büyük benekler bazen çok berrak oluyor, bazen ise sarı-mavi-yeşil renklere dönüşüyor.

Benek gölü Kanada'da Osoyoos yakınlarında bulunuyor. Her yaz sıcaklık arttıkça, su buharlaşmaya başlıyor. Mineraller kristalleşerek yürüme yoluna dönüşüyor ve arkalarında nokta nokta büyük su kitleleri bırakıyor. Göl 10'dan fazla minerale ev sahipliği yaparken; magnezyum sülfat, sodyum ve kalsiyum en çok bulunan minerallerin başında geliyor. Hatta ve hatta göl, dünya üzerinde içinde en çok mineral bulunan göllerden biri.

Okanagan Vadisinde yaşayan yerli Kızılderililer ise Benek Gölünün ve gölün iyileştirici özelliklerinin uzun süredir farkında. 40 yıl boyunca buranın sahibi olan Ernest Smith ailesinin asıl amacı burayı bir kaplıcaya dönüştürmekti. Fakat First Nations isimli yerli topluluğu uzun uğraşlar sonucu burayı tekrar almayı başardı. Şimdi bu inanılmaz güzellikteki gölün etrafı çitle çevrili ve gelen turistler sadece uzaktan bakabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir