Spor Salonlarından Bıkanlar İçin İstanbul’da Şehrin İçinden 11 Koşu Rotası

1.1bPAYLAŞIM

Özellikle de havalar ısınmaya başladığında spor salonuna hapsolmak gittikçe zorlaşıyor. Hem hava güzelken, deniz manzarasına karşı, ormanda ağaçların içinde bol oksijenle koşmak varken kapalı alana gitmek niye? 

 3…2…1! Hazırsanız koşuyoruz! 🏃‍♀️

1. Boğaz manzaralı bir koşu için: Yeniköy - Rumeli Hisarı

Çıkıp biraz boğaz havası alabileceğiniz, aynı zamanda da koşu yapabileceğiniz bir rota arıyorsanız, Rumeli Hisarı sahili tam size göre. Gün içerisinde çok fazla balık tutan ve yürüyüşe çıkan olduğu için sabah erken saatlerde gitseniz iyi olur. Tabii eğer oltaya gelmek istemiyorsanız. 😂

2. Koşmak için şehir merkezinden çok da uzaklaşmak istemeyenler için: Yıldız Parkı Korusu

Koşuya gitmek için eğer trafikte saatler harcayacaksanız elbette ki yarı yolda vazgeçmeniz normal. Ama  Beşiktaş - Ortaköy arasında yer alan Yıldız Parkı Korusu aslında tam da merkezde. Hem de merkezde olmasına rağmen ağaçlarla çevrili ve koşucular tarafından da tercih edilen bir rota. Yalnız bayağı inişli çıkışlı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

3. Oksijen seviyesinin tavan yaptığı yer: Belgrad Ormanı - Neşet Suyu Parkı

Spor salonundaki boğucu, havasız ortamda nefes nefese kalmak mı, yoksa ormanın içinde oksijeni derin derin solumak mı? İkinciyi tercih ediyorsanız, sizin için en iyi seçim Belgrad Ormanı. Toplam parkur 6000m. Şimdi ben suyumu nasıl taşıyacağım bu kadar yolda koşarken diyenler için de ekleyelim; parkurun hem başlangıç noktasında hem de ortasında bir çeşme bulunuyor.

4. Hem orman hem de göl manzaralı olsun diyenler için: Belgrad Ormanı - Ayvat Bendi

Buranın toplam uzunluğu 8000m. Yani koşuya yeni başlayacaksanız sizi biraz zorlayabilir. Ama manzaranız hem göl hem de orman. Göletin etrafındaki turu tamamlayamasanız bile belki bir yerden başlayabilirsiniz.

5. Keşke açık hava bir spor salonu olsa diyenler için: Alman Deresi Yürüyüş Parkuru

Alman Deresi Yürüyüş Parkuru’nda sadece koşu parkuru değil, aynı zamanda bir fitness alanı ve yoga çadırı da bulunuyor. Yani koşup ısındıktan sonra yoga veya cardio da yapabilirsiniz. Akat Mahallesi’nde yer alan bu parkurun uzunluğu 1200m. Parkur kısa görünse de yokuşlu olduğu için başlangıç seviyesi koşucuları zorlayabileceğini ekleyelim.

6. Daha profesyonel koşucular için de bir yer var: Maltepe Atletizm Pisti

Maltepe, Çınar Mahallesi’nde yer alan atletizm pisti tüm halka açık. Pist gayet bakımlı. Profesyonel koşucular için de interval koşuları için gayet uygun.

7. Burası İstanbul! Her yerde ayrı bir manzara! Deniz ve tarihin bir arada olduğu: Üsküdar - Harem Sahil Yolu

Deniz manzarasında koşmanın yeri farklı, hele bir de o manzaraya Kız Kulesi, Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi güzellikler eşlik ediyorsa… Harem Sahil Yolu’nun toplam mesafesi 3000m. Ama burada rotayı istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Hem yeni başlayanlar hem de profesyonel koşucular için uygun ve huzur dolu bir rota.

8. Ulaşımın kolay olduğu, deniz kenarı bir koşu rotası: Bakırköy - Zeytinburnu

Aracınız yoksa ve kolay ulaşabileceğiniz bir koşu rotası arıyorsanız, Bakırköy - Zeytinburnu arasındaki rotayı tercih edebilirsiniz. Deniz kenarındaki bu parkurun uzunluğu 8000m, siz istediğiniz yerden başlayarak rotayı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

9. Bir yanda eski İstanbul, bir yanda deniz: Balat Sahili

Kısa ama deniz manzaralı başka bir sahil rotası da Balat. Atatürk ve Haliç köprüleri arasında sahil şeridi boyunca koşabilirsiniz. Ortalama 2000m uzunluğundaki bu rotada balıkçılar çoğunlukta olduğu için sabah erken saatleri tercih etmenizi ve oltalara dikkat etmenizi öneririz.

10. Anadolu Yakası’nın ikinci büyük yeşil alanı: Validebağ Korusu

Tamam Belgrad Ormanı’na gidemeyebilirsiniz; ama üzülmeye hiç mi hiç gerek yok; çünkü Anadolu Yakası’ndakilerin de Validebağ Korusu var. Burada hem koşu yapabilir hem de koşudan sonra arkadaşlarınızla buluşup piknik yapabilirsiniz.

11. Deniz kenarı olsun ama araç trafiği olmasın diyenler için: Caddebostan - Maltepe

Bostancı İskelesi’nin bulunduğu 500m’lik kısım hariç, bu rota Dalyan Parkı’ndan başlıyor, Maltepe Atletizm Pisti’ne kadar uzanıyor. Toplam 5000m olan bu parkurda bisiklet yolunun hemen yanındaki beton yolda arabalardan uzak, denize yakın bir şekilde koşabilirsiniz. Hafta sonları çok kalabalık olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak, sabah erken saatleri tercih ederseniz sizin gibi bir sürü koşucunun olduğunu görebilirsiniz.

adidas Ultraboost 19 ile mesafeler daha kısa! Daha yüksek konfor, daha fazla destek ile kilometrelere harcadığınız enerjiyi kısaltın!

Daha fazla koşup, daha az enerji harcamanızı sağlayan adidas Ultraboost 19 için tıklayın.

Görüş Bildir