Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Sorusunu Sadece Japon Kültürü Sevdalılarının Görebileceği Test!

-

İnsanıyla, mutfağıyla, kültürüyle bizi kendilerine hayran bırakan bir ülke: Japonya! Bakalım bu testte sen ne kadar başarılı olacaksın?

1. Ünlü Japon kılıç ustalarına verilen bir isim vardı neydi o hatırlıyor musun?

Maihi
Samurai
Meiji
Shogunate

2. Belirli bölgelere sahip olan lokal lordların adı neydi peki?

Daimyo
Şogun
Tokuga

3. Savaşçı sınıfından insanların takip ettiği bir yaşam sanatı olan düşünce hangisi?

Buşido
Budizm
Taoizm

4. Japonya'nın eski başkenti hangisi peki?

Edo
Kyoto
Tokyo

5. Japonca'nın temellerini oluşturan dil hangisi?

Korece
Tayca
Çince

6. Japonların özel kılıcının adı ne?

Wakizashi
Teruyasu
Katana

7. Tokyo'nun orijinal ismini biliyor musun?

Kyoto
Osaka
Edo

8. Japon geleneksel giysilerinin ismi ne?

Totoro
Haku
Kimono

9. Hangisi Miyazaki'nin filmi değildir?

Akira
Prenses Mononoke
Rüzgarlı Vadi

10. Peki hangisi bir Japon savunma sanatı değildir?

Jujutsu
Kendo
Taekwondo

11. Hangisi bir sushi çeşidi değil?

Sashimi
Nigiri
İkura

12. Yemeklerden önce söylenen japonca ifade hangisi?

Itadakimasu
Furikake
Debito Arudou

13. Hangisi japonya'da kullanılan bir alfabe değil?

Pinyin
Hiragana
Kanji

14. Son olarak Dragon Ball, Death Note gibi yapımların kapsayan ve anlam olarak genç erkek veya erkek çocuk demek olan kelimeyi soruyoruz!

Shōnen
Josei
Shoujo

İlk soruda...

Daha ikinci sorudaydık?

Daha yeni başlamıştık...

Daha yeni başlamıştık...

Maalesef.

Olmadı...

Hata!

Yanlış!

Maalesef..

Olmadı...

Yanlış cevap.

Sona çok yaklaşmıştın!

Bu kadar yaklaşmışken!

media.giphy.com

Son soruda!

media.giphy.com

Başardın!

Senin Japonya'yı ne kadar sevdiğin ortada. Hem kültürel, hem tarihsel bilgin çevrendekilere taş çıkarır nitelikte resmen. Umarım bir gün gider ve yerinde görürsün!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eslemkahramann88

Testi çözmedim cunku japonları hiç tanımıyorum ama aynı testi HİNT sevdalıları icin de bekliyorum💜

duygu-kayabasi

11. soruda battım neyse tekrar çözücem

zatoichi5

5. Japonca'nın temellerini oluşturan dil hangisi? Diye bir şey yok. Kullanılan Damga Abece Harf sistemi ile Dil farklı şeylerdir. Çin dili ile Japonca neyse Dünya ile Plüton odur.. Kanji Damgalarının karşılıkları çincede olsa da okunuşları tamamen farklıdırlar. İki dil içersinde Ortak anlam içeren damgalar olsa da istisnalar kaideyi bozmaz kanjilerin çoğunluğu farklı anlamlar içerir. Bunlar daha çok basit 2-3-4 vuruşluk olan damgalardır. Mesela Kuruma yama hito gibi damgalar... Japonca kendisine has bir dildir Temelerini başka bir dil oluşturmaz. Kanji damgaları (çin alfabesi demek) çine aittir ama Japonlar bu damgaları kendilerine uyarlamıştırlar. Yukarıda ki kılıç sorunsalındaki Wakizashi yine görseldeki kısa kılıçtır anlamı yan da taşınan kılıçtır yani ek olarak taşınan ama genelde kullanılmayan kılıçtır. Genel olarak Harakiri yapmakta kullanılır...

zatoichi5

3. olarak Taekwondo yu Savunma sanatı olarak saymamak nedir? Jujutsu Kendo bu ikisi geçmişt Dövüş sanatları olan Savunma sanatlarıdır. Taekwondo ise kişisel savunma sanatlarıdır. Diğer iki Dövüş sanatı olarak değerlendirebileceğimiz Martinal Art denilen Öğretiler İnsanları Öldürmek için geliştirilen sanatlardır.... Kendo Kılıç Jujutsu ise Karatenin Temeli dir çin dövüş sanatı Win Chung dan geçmiştir Ve teknikleri kısaca Yakala burk Kırdır.. En sade ve sadece gerekli hamleleri yaparak kişiyi etkisiz hale getirdiğiniz dövüş sanatı... Bu iki şık arasında en normal Savunma sanatı Normal İnsanların öğrenebileceği Japon Dövüş-Savunma sanatı Taekwondo dur... Şıklardan birisi Aikido olsa neyse...

endorine

orada taekwando savunma sanatı olmadığı için değil yanlış hatırlamıyosam kore savunma sanatı olduğu iin yanlış :)

zatoichi5

Sonuç olarak Aikido olsa idi şıklarda daha mantıklı olurdu. Zira yukarıda yazdığım gibi Jujutsu ve Kendo savunma sanatı değil direk savaş sanatıdır ve arada çok derin bir fark var. En basitinden felsefi bir fark var. Direkt öldürme yönelikli hareketleri olan dövüş sanatları bunlar. Benim takıldığım nokta asıl bu!! Neden bu iki şık Savunma sanatı sayılıyor. Yanlış bilgilendirme var sonuç olarak....

zoekyy

bu bilgileri nereden edindiniz bilmiyorum ama bir şeyler yanlış gibi. kanji sistemi ikisinde de var fakat bu demek değildir ki çinceyle alakası var demişsiniz, lakin kanji sistemi zaten çinceye özgü bir şey, yani aslında bu sistemin japoncada da olması demek, alt yapının oradan geldiğini ifşa ediyor zaten. alt yapısını çince oluşturdu denmesi için iki dilde de kelimelerin okunuşları, yazılışları ve anlamları aynı olacak diye bir şey söz konusu olamaz. kanjilerin ve kanjilerdeki tekrarlayan bazı parçaların bir araya getirilerek oluşturulduğu katakana alfabesi bunu demeye yeterlidir bana göre. okunuşlarının aynı olmaması konusunda haklısınız fakat tamamıyla denemez. kanjilerin ve radikallerin iki okunuşu vardır: biri çincedeki okunuşudur, diğeri ise japoncaya geçince edindiği okunuşudur ve kullanım yerine göre nasıl okunacağı da değişir.

zoekyy

3.soruyu siz yorumunuzda bahsedince araştırdım. sorunun yanlış sorulduğunu düşünüyorum ama sizin dediğinizi de tam olarak anlamadım. şıklardan biri aikido olsaymış keşke demişsiniz ama, yanlış bilgi değilse edindiğim, modern japon savaş sanatı olan aikidonun bu anlaşılmazlığı nasıl düzelteceğini kavrayamadım, bana daha çok karmaşıklık getirirmiş gibi geldi.

emir-ates

Otakular toplanın

sevval-saygin1

Kore ile ilgili yapsanız daha iyi olur bence :D

Görüş Bildir