Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencilerinin Yaşadığı 12 İçler Acısı Durum

Her bölümün kendine göre zorlukları ve bu bölümleri okuyanların da kendilerine göre yaşadıkları zorluklar vardır. Ama hiçbiri Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencileri kadar zor değildir. İşte size tanıdık gelecek 12 durum;

1. Bölümü kazandığınız anda daha da alevlenen siyaset aşkınız yüzünden "Niye bu bölümü yazdın ki?" sorusunu bile bir hakaret olarak algılarsınız.

2. Okuldaki ilk siyaset dersinde, derse değil de geceden kendini ''Genç Bakış'' programına atarlanmaya gidiyorum düşüncesine inandırmış bir yığın tiple karşılaşırsınız.

"Bütün ideolojileri biliyorum kanka ben, bu zamana kadar Nihat Behram'ından tutun da Nihal Atsız'ına... Şşş o öndeki arkadaş provokasyonlu şeyler mi yapıyor, yaptırtmam da çünkü! ''

3. Mezun olunca ne olacaksın sorusuna "avukat" ya da "doktor" diyemediğinizden bölümün yelpazesinin çok geniş olduğu hakkında dakikalarca konuşursunuz.

''Yani devlette çalışayım dersen diplomatlık falan çok iyi kanka. Özel dersen de zaten uluslararası ilişkiler kısmından yürürüz. Bence bölüm çok eğlenceli, gündemi takip ediyosun, değişen gelişen global şeyler falan...''

4. 2. sınıfı son anda birilerinden not bulmanın peşinde geçirirken ilk dersteki alevli siyasetçi tarafınız yok olmaya başlar.

''Daha 2 sene var mezuniyete ya. İşte son sınıfta bi yerde staj yaparız, kapağı da attık mı tamamdır işte. ''

5. 3. sınıfta siyasetle ilgili mi staj yapsam yoksa bir şirkette mi diye gelgitler yaşarken hayatın yükünü omuzlarında hissetmeye başlarsınız.

Siyasetten yapsam bu ülkede neyle karşılaşacağım belli olmaz korkusuna kapılmışken uluslararası ilişkiler tarafına sıkı sıkı sarılmak isteyen gençler bu kez de uluslararası bir şirkette yüksek pozisyon hedeflerini birbirlerine anlatmaya başlarlar.

6. "En iyisi bir şirkette staj bulayım, oradan global bir şirkete kapağı atarım artık" evresiyle birlikte gelen yıkım...

''Hmmm, evet staj başvuru formunda da belirttiğim gibi şirketinizin insan kaynakları departmanında staj yapmak istiyorum. Neden mi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler... Iıı şey, hoşçakalın...''

7. "Acilen dil öğrenmem lazım, acilen dil öğrenmem lazım, acilen dil öğrenmem lazım!"

Uluslararası dediğiniz anda karşılaştığınız kaç dil biliyorsun sorusunun üstüne artık İngilizce haricinde bir dilin gerekliliğine gönülden inanmışsınızdır.

-Sence İspanyolca mı daha iyi olur ?

+Yok be oğlum, şu zengin Araplarla iki iş bağlasan köşesin.

8. Bölümden bağımsız bir iş yaparsanız dört-beş senenizin boşa gideceğini düşünürsünüz ve...

Ağlamamak için kendinizi zor tutarsınız...

9. Ama nihayetinde kendi işinizi kurmayı çok mantıklı görür ve inovasyon aşığı olup çıkarsınız.

Üçüncü sınıf sonuna kadar iyi kötü edindiğiniz staj tecrübeleri sonrasında hâlâ ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız geriye kalan en mantıklı alternatif kendi işinizi kurmak oluyor.

10. Yüksek lisansı 2 yıllık bir kaçış olarak görmeye başlayabilirsiniz.

"Satış departmanında para var, primler falan iyiymiş" söylentileriyle birlikte pazarlama ve satış aklınıza yatmaya başlamıştır.

11. Şartlar ne olursa olsun son sınıfta yüksek lisans için ortalama kasacağınıza and içersiniz.

12. Eğitim hayatınız tamamlanınca şirketlerin bünyesinde terfiyle ödüllendirmeyi bekleyen birer kapitalist düzen abisi/ablası olursunuz.

Bu bölüme yıllarını vererek objektif bilgiye ulaşmamıza ışık tutan siyaset bilimi hocalarımıza saygımız ise sonsuzdur.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atay-aydin

Hayatımın hatasıydı. Belki de okul yüzünden, bilemiyorum.

fez

Bu bölüm için Matematik gerekli mi?.

atay-aydin

Mikro, makro, istatistik, oyun teorileri bilmek gerekiyor. Bilmesen de vura vura öğretiyolar.

fez

Sözel'im güçlü,bu alana geçmelimiyim?.

yasemincolak

Arkadaşlar şimdi size bir soru sorucam. Sizce siyaset bilimi mi yoksa psikoloji mi? ikisini de istiyorum ama hala karar veremedim. bide yurt dışında hangisi daha geçerli?

selin-sungu

bu soru benim de kafamda dönüp duruyor.. biri cevaplasa keşke

Gizli Kullanıcı

uluslararası iliişkiler yurtdısında daha geçerli ama psikoloji diyorsan o ülkede kalıp hani oranın dili ana dili gibi bilip klinik ya da hastane de çalışma oranı kasıyor.

defne.akdag

bence ülkede deli cok fazla oldugu için psikoloji

lucy-skyline

siyaset bilimi okuyup master veya doktora için devlet bursuyla yurt dışına gidebilirsin.

suitup

ya o değilde ben ne okicam ya

vera-s.

siyaset bilimi ve u.a ilişkiler okusan tutmaz ama political science and international relations okusan göt gibi kalırlar bnce

Görüş Bildir