Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şırnak’ta 'Ruhsatsız' Kömür Ocağında Göçük: 7 Maden İşçisi Can Verdi

 > 
81PAYLAŞIM

Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan ve ruhsatsız olduğu belirtilen 3 nolu kömür ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden işçilerin sayısı 7'ye yükseldi. Bir yaralı işçinin durumunun ağır olduğu ve yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü aktarılıyor. 

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, göçükle ilgili soruşturma başlattı. Firma sahibi ve iki çalışanı gözaltına alındı.

Hayatını kaybeden yedi işçi gece yarısı toprağa verildi.

📷  DHA

Neler olmuştu?

Şırnak ile Cizre arasında, Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu açık kömür ocağında, dün saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi.

Haber verilmesi üzerine bölgeye, UMKE ve AFAD ile sağlık ekipleri sevk edildi.

Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçiler de kurtarma çalışmalarına yardım etti.

Göçükte işçiler Vedat Özden, Sekvan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Yüksel Uğur, Mehmet İzer ve Abdullah Kayaş hayatını kaybetti. Bir işçinin tedavisi sürüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kömür ocağının 'ruhsatsız' olduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir."

İnceleme başlatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun talimatıyla inceleme başlatıldığı belirtilerek, bu kapsamda müfettişlerin görevlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, iş kazasının detaylarının müfettiş incelemesinden sonra kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

#Şırnak etiketiyle tepkiler, yorumlar ve düşünceler... 📌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir