Sakarya'da Mevsimlik İşçilere Irkçı Saldırı İddiası

 > 
692PAYLAŞIM

Akşam saatlerinde sosyal medyada paylaşılmaya başlanan bir video gündem oldu. Görüntüleri paylaşan kaynakların aktardığına göre Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden mevsimlik işçiler, işveren ve köylülerin ırkçı saldırısına maruz kaldı. Twitter'da #SakaryadaİşçilereSaldırı etiketi ile paylaşılan görüntüler tepkilere neden oldu. 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Sakarya Valiliği ise çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

Evrensel'de yer alan bilgiye göre Saldırıya uğrayanlardan Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirerek, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” dedi.

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından “Siz burayı memleketiniz mi sandınız burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini aktaran Demir, “Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi 3 kişiye sopalarla saldırdı” diyerek olayı anlattı.

O anlara ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. 👇

Sakarya Valiliği: Haberler asılsız

Valiliğin konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

"Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir."

📌 Olayın ardından sosyal medyadan yükselen tepkiler

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir