Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Şantiyede Çalışan Mühendislerin Çok İyi Bildiği 13 Şey

-

Çoğumuzun etrafında alanda veya şantiyede çalışan mühendisler mevcuttur. Bazen ufak tefek hatıralarını dinleriz, bazen o çok yorulmuş bezgin hallerini görürüz. İşte o mühendislerin yaşadığı şeyleri sizler için derledik.

1. Fizikten statiğe onlarca dersin altından kalkıp kafanda güzel bir gelecek kurarsın.

Mühendis olunca bu dertler bitecek, öğrendiklerimi uygulayacağım dersin.

2. Böyle bir çalışma ortamın olacağını, huzura ereceğini zannedersin.

Güzel gömlekler giyip pasparlak bir baret takıp arada bir şantiyeye uğrayıp sonra o güzel ofise döneceğini hayal edersin.

3. İşin gerçek yüzüyle, iş arayıp güçlükle bir iş bulduğunda karşılaşırsın. Çalışma alanın şantiyedir.

Alanda olmak o kadar da kötü değildir dersin içinden. İşin aslını burada öğreneceğim dersin.

4. İlk öğrendiğin şey ustabaşına saygı duymak ve birçok konuda ondan fikir almak olur. Aksi halde işler içinden çıkılmaz duruma gelebilir.

Çünkü ömrünü o sektöre vermiş ustabaşı, mühendis kadar teorik bilgiye sahip olmasa da bir bakışta neyin nasıl olması gerektiğini sana kitaptan okur gibi anlatabilir.

5. Okulda öğrendiğin statik hesabını uygulayacağını sanarken, sadece sana gönderilen projeyi okuyup uygulatmaktan başka bir şey yapmazsın.

6. Yazın sıcaktan kavrulursun. Kışın soğuktan kapkara yanarsın.

Açık alanda çalışmak seni fazlasıyla hırpalar.

7. Bu projeden sonra galiba ofise geçerim artık diye düşünürken bir sonraki proje yeri hakkında sana bilgilendirme yapılır.

Yine hayallerin suya düşer.

8. Alanda çıkan her türlü aksaklık ve eksiklik için sorumlu tutulacak ilk insan sensindir.

Şantiyenin günah keçisi olmaktan kaçamazsın. Boynunu büker, kaderine razı olursun.

9. Tozun toprağın için olmaya ilk başlarda alışamasan da sonra bu durumu kabullenirsin.

Hayal edemeyeceğin kadar kot pantolon sahibi olursun. En rahat kir götüren giysi odur çünkü.

10. Son dakikada çıkan bir işten dolayı, sahadan asla vaktinde çıkamazsın. Özel hayat diye bir şeyin kalmaz.

İşten çıktığında da zaten arkadaşlarınla buluşacak halin kalmaz.

11. Sahada baretsiz gezen işçilerin peşinde koşturmaktan, ofisten gelenlere son durumu aktarmaktan dolayı helak olursun.

İşçiler bazen baret alışkanlığı olmadığı için, bazen de mühendise eziyet olsun diye böyle bir yola gidebilirler.

12. Bir anda başka bir şehirdeki projeye kaydırıldığını gayet normal bir şeymiş gibi öğrenirsin. Akşam çantanı hazırlar sabah yola çıkarsın.

Zamanla buna da alışırsın.

13. Her zaman şehre yakın bir şantiyede çalışmak istesen de çoğu zaman bu isteğin, masum bir hayalden öteye gidemez.

Bulduğun yerde dinlenip, bulduğunu yemeye alışırsın.

Bonus: Her türlü zorluğuna rağmen, bir şeyler üretmenin verdiği haz mesleğini sevmenin tek sebebidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aykut-ozdemir1

Şantiyeci olmak mı :) bunlar da benim gözümden şantiyecilik : www.aykutozdemir.com.tr/insaat/santiyeci-olmak.html

nadia

Sorun bizim ülkemiz. Mühendise ve yaptığı işe değer verilmiyor.

okuyombenya

en güzel hatta belki de tek güzel yanı iş makinelerini doya doya ve yakından izleyebilme şansı :)

tc-aybars-yildiz

işte gerçek mühendis :) yarın gel başla

profeysinil

Mühendislere danışmak istediğim bir mesele var. Kadın bir mühendisin şantiyede sahada çalışabilmesi gerçekten mümkün mü? Lütfen "elbette öyle, kadın erkek eşittir blabla" tarzı popülizm ve politik doğruculuk kokan bir cevap vermeyin, zira benim gerçeklere ihtiyacım var. Ne yapması gerekir bir kadın mühendisin kendini sahadaki elemanlara kabul ettirebilmesi için? Erkek gibi, kadınsılığı önplana çıkarmayan kıyafetler mi giyilmeli? Oradaki ustalara kendi kızlarını evlatlarını hatırlatacak şekilde davranıp mı kendini benimsetmeli? Yoksa hiç kimseyle muhattap olmayıp burnu bir karış havada mı dolaşmalı?

smoochtron

popülist degil kadın mimar/mühendis ile çalıştım. Ustalara yaklaşım erkeklerde olduğu gibi makul olursa, yani ne cok samimi ne de cok burnu havada, kadın sahacılar erkeklerden bile daha iyi işi götürebiliyor. Mesele biraz kendi üstünün, yani müdür ve şeflerin seksist yaklaşıp yaklaşmadığı.

iamwoman

Aslında siz bu soruyu soralı biraz zaman olmuş ama ben içeriği yeni geziyorum. Kadın şantiyeciyim, elektrik mühendisim.Şantiyede esas kural bilgi. Bilgi sahibi değilsen statün ne olursa olsun ahkam kesmemelisin. Ustanında şefinde işçininde saygı duyduğu konu bilgidir. Sorulan sorulara cevap verebiliyorsan sana saygı duyarlar, aksi halde sana belli etmezler belki ama seni çok fazla dikkate de almazlar. İnsanlara lakayık seviyesinde yüz göz olmamalısın, ben mühendisim havalarına da girmemelisin. Çalıştığın kişilerin isimleriyle hitap etmen artı puan kazandırır. Şantiye eğer üretmek istiyorsan güzel bir yerdir. Toz, çamur,gürültü, vs.. olumsuzlukları olabilir ama kendini işe yarar hissedersin. Bir projenin parçası olursun.

profeysinil

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ahkam kesmek gibi bir düşüncem hiç olmamıştı zira biz okulda kalem kağıtla öğrenirken deneyim yönünden eksik kalıyoruz. Bunu da en iyi şantiyedeki ustaların bilgi birikiminden faydalanarak telafi edebiliriz gibime geliyor. Bu arada makine ve inşaat alanında kadın mühendisler için fırsatlar nasıl? İş imkanı var mı? Mezun olduğumuz üniversite sonucu ne kadar etkiliyor? Bir de ayıptır sorması maaşlar hangi civarda? :D

iamwoman

Sadece kendi tecrübemle söylüyorum tabi, başkalarının farklı tecrübeleri olabilir. Makine müh. olur çok büyük sıkıntı yaşamaz ama inşaat müh. sıkıntılı. Elinde mala sıva yapan adamlara dert anlatmakda zorlanır. Pis iştir işin özü. Maaşlar ne beklentin var bilmiyorum ama mühendisler doğru firmalarda çalışırsa iyi kazanırlar.

tc-aybars-yildiz

mesleğini bilsin yeter..stajda da ustabaşının peşinden ayurılmadıysa,ameleleri boş tutmadıysa,sahada işçiler çalışıorum ayağına boş boş gezmedilerse o kadın mühendis bilgisiyle karşısındakini ezer..şantiyede bilgi,çeviklik,sorunlara karşı -ki sorun hiç bitmez- hızlı çözüm üretme kabiliyeti her zaman işçiyi de patronu da mühendise itaate zorlar...çünkü o vazgeçilmez olmuştur..şantiyede cinsiyetçilik olmaz..o kadar vakit yok :)

madman1988

hele kadınlara göre hiç iyi bir meslek değil kesinlikle

Görüş Bildir