Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece İkinci Öğretimde Okuyanların Anlayabileceği 15 Durum

 > 
14bPAYLAŞIM

1. Sürekli uykun vardır...

2. Sabahları arkadaşların söylenerek derse giderken sen uykunun tadını çıkarırsın.

3. Gece geç saatlere kadar film izlemek başlıca özelliklerin arasındadır.

4. Normal öğretim olan ev arkadaşın kahvaltıya çağırınca kalkmakla kalkmamak arasında gelgitler yaşarsın.

5. Öğle saatlerinde uyandığın için kendine gelmen uzun sürer, ders saatine kadar gözler kızarmış halde gezersin.

6. Sırf daha fazla harç ücreti ödediğin için zengin sanılırsın.

7. Sadece normal öğretimlerin harçları kaldırılınca üvey evlat muamelesi görmüşsündür.

8. Yarı zamanlı çalışma avantajın daha çoktur.

9. Hocalar bütün gün ders anlattıktan sonra akşam da ders anlatınca isteksizlikleri yüzlerinden okunur.

Aslında sınıfın da onlardan farkı yoktur.

10. Daha az para vermek istersen tek seçeneğin çok çalışıp yüzde onluk dilime girebilmektir.

11. Kahvaltıda simit/poğaça yemek istersen o saatte fırında tazesi kalmaz; akşam da ekmek alırken aynı durumu yaşarsın.

12. Akşam yemeği çoğu zaman sıkıntı olur. Okulda yiyemediğinde eve yemek ayrılmış umuduyla gidersin, yoksa da atıştırmalıklarla idare edersin.

13. Derbi ya da şampiyonlar ligi akşamlarında dersi erken bitirmesi için hocaya yalvarırsınız.

14. Vize/final döneminde sınav saatleri erken olunca uyku düzenin sert bir şekilde değişir ve zorluklar yaşatır.

15. İş hayatına atılınca erken kalkmaya kolay kolay alışamazsınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zehra-sncr

Ben hem part time çalısıp hemde okula gidiyodum hafta sonlarıda kurs :/ sen naber onedio :/

jrwolf54

hey gidi günler hey

kadr

ikinci öğretim ne lan

onderarsln

Poğaça almak çok sorun olmuyor sabah 7de poğçanı alıyorsun kahvaltını yapıp uykuya dalıyorsun sonra hocam otobüsü kaçırdım diyerek uyanıyorsun zaten alkdgkjla :D

impheatus

7. Sadece normal öğretimlerin harçları kaldırılınca üvey evlat muamelesi görmüşsündür. Ya ne olacaktı mk sen hem git benden 30.000 sonraki sıraya yerleş hemde gel benimle aynı bölümü oku birde utanmadan harçlar mı kaldırılsın. Seni oraya niye aldılar zannediyorsun mk malı bildiğin devlete rüşvet verdiğin için sana torpil geçip aslında kazanmadığın bölüme alıyorlar. Kimse ikinci öğretimlerde harç kalksın demesin gururuna yedirip rüşvetle girilen ikinci öğretim salaklığı kaldırılsın desin, herkes hak ettiği bölüme girsin desin. Şu an eğitimin iyi olduğu ülkelerin hiç birisinde böyle bir uygulama bulunmuyor çünkü bu resmen devletin senden legal olarak istediği bir rüşvettir ve eğitimi baltalayan en büyük sorunlardan birisidir.

veli-aydin

Git bak bakayım İstanbul Hukuk,Marmara Hukuk, Selçuk Hukukta ikinci öğretim kaç bin

impheatus

Bu o bölümlere 1. öğretim olarak giren kişilerden daha geride olmana rağmen para vererek o insanların verdiği emeği yediğin sonucunu değiştirmiyor.

faruk-deste

1.öğretim kazanabilecekken çalışmak zorunda olduğu için 2.öğretim yazanlar var ona ne diyosun?

impheatus

Buna sizi mecbur bırakan devlet utansın.

toreador

Arkadaslar yani belki haklisiniz ama bence bu ulkenin en buyuk sorunu acikogretim fakulteleri ikinci ogretimler en azindan okula gidiyorlar bir sekilde

fixxxer

hayatını belirleyen o sınavda senden 30000 kişi geride yer alanları aşağılaman hoş değil. ben de 2. öğretimdim. benim dönemimdeki 1. öğretimler şimdi iş hayatında benden yerlerde mi sanıyorsun? kıstas o sınav mıdır? iş hayatındaki başarı o salak saçma sınava bağlı değil. ailemiz 3 kuruşluk maaşıyla bizi 2. öğretim okuttu da hayalimizdeki mesleği seçebildik. bence senin gibi bağnaz düşünenlerin okuyabilmesi rüşvetten de kötüdür. üniversiteler öğrenci seçerken mülakat yapsaydı o zaman sen boşta gezerdin kanımca. o saçma sınavdan aldığın puanda bi yerlerinde patlardı.

impheatus

Evet senin gibi birisinin kanısına kalsaydı daha beceriksiz birisi bölüm 1. si olabilirdi. O zaman kimin içinde patlardı anlarsın ama zaten patlamış patlayacağı kadar.

veli-aydin

Örneğin bir kişi İstanbul İ.Ö. kazandı, 10500 sıralaması mesela. 13900 olan tavan sıralaması Dokuz Eylülü yazmadı. Eğer yazsaydı bir kişi Dokuz Eylülü kazanamayacaktı. Sen diyorsun ki Dokuz Eylüle giden hakkıyla gitti ama İstanbul İ.Ö e giden hak yedi.

veli-aydin

Bir bölüm 1000 kişi alıyor.İlk 1000 kişi bu bölümü seçti dolayısıyla 1001. kişi İ.Ö seçti. Devlet 1001 kişi alsaydı hak yememiş olacaktı ama devlet 1000 kişi alınca mı hak yemiş oluyor. Sıralama sana göre yapılmıyor, devlet belirliyor. Bunun için kimse kimsenin hakkını yemiyor.

impheatus

İstediğin kadar konuş hakkıyla bölümüne giden bütün birinci öğretimler ve üniversitelerin öğretim görevlileri ikinci öğretimlerin bir haksızlık olduğu konusunda hem fikir. Bana kalsa herkes istediği bölüme gitsin kapasitesi varsa okusun ama eğer sıralamayla insanları bir yere alıyorsan bir sistem koyuyorsan benim götümü yırtıp aldığım sıraya saygı duyacaksın. Benim yaptığım sonuçtan daha kötüsünü yapan birisini para karşılığı benimle aynı kefeye koyma sana göre değil herkese göre büyük bir hak yemedir ve alenen rüşvettir. Ama suç bunu seçende değil bir eğitim kalite standardı olmayan ösym de.

veli-aydin

Kaç bininci oldun çok merak ettim.

Görüş Bildir