Resmi Gazete'de Yayımlandı: Koronavirüs Nedeniyle 400'den Fazla Ürüne İlave Gümrük Vergisi

 > 
90PAYLAŞIM

400'den fazla ithal üründe 30 Eylül'e kadar geçerli olacak yüzde 20'ye kadar ek gümrük vergisi uygulanacak. Koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılmasını hedefleyen ek gümrük vergileri kararı bazı tekstil ürünleri, demir çelik eşyaları ve bazı makineleri kapsıyor.

Türkiye'de ithalatta 400'ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanmasını öngören Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 400'ün üzerinde eşyaya ilave gümrük vergisi getirildi.

30 Eylül'den sonra 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak

Buna göre tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.

Bazı ürünlere ise yüzde 10 gümrük vergisi getirildi

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararına göre, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranı yüzde 10 olarak uygulanacak. Plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak.

Gerekçe koronavirüsün olumsuz etkisini azaltmak

Ek gümrük vergileri ile koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı koyabilmesi amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda da koronavirüs nedeniyle çok sayıda ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti👇

Gerekçe Koronavirüs: Çok Sayıda Ürüne Yüzde 30 Ek Gümrük Vergisi Getirildi - onedio.com
Gerekçe Koronavirüs: Çok Sayıda Ürüne Yüzde 30 Ek Gümrük Vergisi Getirildi - onedio.com
800'den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi: Kontakt Lens, Tarım Makineleri, Otomobil Yedek Parçaları… - onedio.com
800'den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi: Kontakt Lens, Tarım Makineleri, Otomobil Yedek Parçaları… - onedio.com

Oyun konsollarına getirilen yüzde 50 gümrük vergisi ise tepki çekmişti📌

Satışlarda Artış Yaşanmıştı: Oyun Konsollarına Yüzde 50 Gümrük Vergisi - onedio.com
Satışlarda Artış Yaşanmıştı: Oyun Konsollarına Yüzde 50 Gümrük Vergisi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir