Ramazan Diye 'Rahatsız' Olmuşlar: Çevirimiçi Seminerde Çay İçen Öğretmen Şikayet Edildi, Sözlü Uyarı Aldı...

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Çevirimiçi seminer sırasında bir öğretmen, ramazan ayında çay içtiği gerekçesi ile şikayet edildi.  Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet edilen öğretmen sözlü bir şekilde uyarıldı ve ‘biraz daha dikkatli olması gerektiği’ söylendi.

BirGün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre, bir öğretmen Seminer esnasında çay içtiği öne sürülerek Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet edildi. Öğretmen sözlü bir şekilde uyarıldı ve ‘biraz daha dikkatli olması gerektiği’ söylendi.

Konuya ilişkin Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak açıklamalarda bulundu.

Öğretmen arkadaşımızı arayan kişi çay içerken gören birilerinin şikâyet ettiğini, biraz daha dikkat etmesi gerektiğini söylemiş. Milli Eğitim’in yapması gereken şey ya şikayetleri dikkate almamak ya da şikâyet etme halinin kendisinin problem olduğunu ifade etmek olmalıydı”

Sendika, Twitter'dan yaptığı açıklamada ise bunu siber zorbalık olarak nitelendirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Bu arama “Ramazanda çay içtiğiniz için öğretmenlerden şikayet var.” şeklinde olmuştur. Ramazan ayı dahi olsa bir öğretmen online aldığı eğitim esnasında çay içtiği gerekçesiyle uyarılamaz. Bu uyarı siber zorbalık ve siber mobbingtir. Hakkında şikayet varsa dahi araştırma, inceleme usulüne göre yapılmalı ve muhakkik veya müfettiş atanarak olay çözülmeliydi. Özel hayatın korunması gereği pandemi şartlarında ıskalamak istenmektedir. Mahalle baskısı yaratılarak özel yaşamlara çeki düzen verilmek istenmektedir. Bu olay eğitimcilerin özel uğraşlarıyla yürütülmeye çalışılan canlı derslerde eğitimcilerin fişlenmesi, kameralı yayınların kayıt altına alınmasının ne gibi sonuçlar doğuracağı kaygılarımızın haklılığını da açığa çıkarmıştır.

Laiklik vurgusu...

Eğitimin Sen MYK tarafından yapılan açıklamada da şunlar dendi: 

“Türkiye’nin laik bir ülke, eğitimin de kamusal bir hizmet olduğu unutulmamalıdır. MEB’in öğretmeni arayan eğitim yöneticisi ve şikâyet eden hakkında acil inceleme başlatması gerekmektedir. Eğitin Sen olarak karanlığa karşı aydınlığı savunmaya devam edeceğiz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir