Popüler Kültürde Sadece Bir 'Partileme' Bahanesi Olan Cadılar Bayramı Hakkında Bilinmeyen Detaylar

45PAYLAŞIM

19. yüzyılda göçmenler sayesinde Amerika'ya da ulaşan Cadılar Bayramı (Halloween) geleneği, abartılı Amerikan kültürü sayesinde o kadar büyüdü ki; tüm dünyada bu ritüelin Amerika'dan çıktığına inanıldı.

1. Ama işin aslı öyle değil. Halloween'in kökeni antik Britanya'da Pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'ne dayanır.

Zamanla tüm dünyaya ulaşan bu gelenek öyle yayıldı ki Cadılar Bayramı simgelerini bulabileceğimiz her türlü ürün artık piyasada var.

Tıpkı bu 1.kalite porselen malzemeden üretilmiş kupa gibi.

Fiyatı: 34 TL

2. Bal kabağı Cadılar Bayramı'nın simgelerinden biri. Cadılar Bayramı için bal kabağı oymak ise 19. yüzyılda İrlanda'da yapılmaya başlanmış bir şey. Eskiden daha korkunç görünümlü olan bu kabakların kötü ruhları kaçırmak için kullanıldığı söyleniyor.

Bal kabağı görünümlü bu maskenin fiyatı 34 TL.

3. Cadılar Bayramı'nın renkleri olan turuncu kışı, siyah da ölümü ifade eder. Turuncu ve siyah 10'lu balon seti evi Cadılar Bayramı havasına sokmak isteyenler için.

Fiyat: 24 TL

4. Cadılar Bayramı'nda kötü ruhları uzak tutmak için kostüm giyiliyordu. İnsanlar farklı giyinerek ve evlerinin dışına korkutucu objeler asarak ruhların dünyaya indiği bu gecede kötü ruhları kendilerinden uzaklaştırmaya çalışıyordu. Bu gelenek zamanla günümüzdeki eğlence amaçlı giyinmeye dönüştü.

Zombie kostümü burada.

5. Cadılar Bayramı'nın sembolü baykuş, çünkü Ortaçağ'da baykuşların cadı olduğuna inanılıyordu.

Cadılar Bayramı'nda evde ailesiyle minik bir parti düşünenler için tabak bardak ve peçete seti bile var.

Fiyat: 48 TL

6. Kötü şans ve uğursuzluk getirdiğine inanılan kara kedi, örümcek ve yarasa da bu yüzden Cadılar Bayramı ile özdeşleştirilir. Bu yüzden etrafı örümcek ağları ve örümceklerle süslemek de çok görülen bir şeydir.

Bu örümcek ve ağ dekoru burada.

7. Filmlerde görmüşsünüzdür; çocuklar evleri gezip şeker toplar. Bu adet Keltler zamanından kalmadır. O zamanlar sokakları dolaşan ruhları memnun etmek için etrafa şekerler ve tatlı şeyler bırakılırmış. Kabuklu fıstık, elma şekeri, şekerli mısır, kabak çekirdeği gibi bazı yiyecekler özellikle İngiltere ve civarında başta olmak üzere Cadılar Bayramı'yla özdeşleşmiştir.

Bu sebepledir ki özellikle Amerika'da neredeyse bütün evler Cadılar Bayramı konseptiyle süslenir. Sadece evler değil, restoranlar, okullar hatta hastaneler bile...

Bizim öyle bir geleneğimiz olmasa da çocuklar eğlensin diye yaptığımız minik partiler olabiliyor. 

Cadılar Bayramı temalı süsü ister kapıya ister duvara asabilirsiniz, beğenenler buraya.

8. Cadılar Bayramı'nın çocuklar için 'şeker bayramı' olduğunu söyleyebiliriz. Gelenek olarak çocuklar kostümlerini giyip akşam vakti komşuların kapılarını çalarak 'Trick or Treat' yani 'Şaka ya da Şeker' diye bağırırlar. Genelde kimse şaka yapmaz ve herkes önceden evlerine stokladığı şeker ve çikolataları çocukların çantalarına doldurur.

Ülkemizde bu gelenek uygulanmasa da çocuklar için çok fazla Halloween partisi yapılıyordu. Bu sene pandemi yüzünden yapılmayacak olsa da yine de evde kendi kendine kutlamak isteyenler olabilir.

Bu şirin kostüm de çocuklar için, çok tatlı değil mi? 

Fiyatı ise şu anda indirimde 115 TL.

9. "Halloween" kelimesi nereden geliyor diye merak ediyorsanız: Adı, "All Hallows Eve" kelimelerinden geliyor. Eve arife günü manasına gelmektedir. Her yıl 31 Ekim'e denk gelen Cadılar Bayramı, Hıristiyan takviminde 'Azizler Günü' olarak da bilinen ve 1 Kasım'da kutlanan 'All Hallows's Day'den önceki gündür. İsim, 'kutsal' kelimesinden türemiştir ve zamanla Hallowe'en' olmuştur.

Ve Halloween dolayısıyla evleri süslemek de bir gelenek olarak günümüze kadar gelmiştir.

Bu kitin fiyatı: 52 TL

10. Ülkemizde sadece 'parti' amaçlı olarak bilinen Halloween dediğimiz gibi aslında ölülerin anıldığı Azizler Günü'nün arifesidir.

Yetişkin çocuk dinlemeden herkesin kostümlerini giyerek kutladığı Cadılar Bayramı için çok fazla kostüm seçeneği de mevcut.

Elbette korkunç bir kostüm giymek zorunlu değil ancak genelde bunlar tercih ediliyor.

Azrail kostümünün fiyatı 130 TL.

11. Kostümle uğraşmak istemeyenlerin tercihi ise maske oluyor.

Fiyatı: 27 TL

12. İskelet de Halloween'in vazgeçilmezi. Birçok ünlü marka bu dönemde iskelet şeklinde eşofman takımları bile yapıyor. Neticede bu da büyük paraların döndüğü bir sektör.

Bu kostümün fiyatı: 95 TL

13. İlla zombie ya da şeytan olmanıza gerek yok. Joker ya da Batman de olabilirsiniz. Hatta minik kız çocukları Elsa bile olabilir. Maksat eğlenmekse sınırı olmamalı öyle değil mi?

Joker maskesinin fiyatı 44 TL

14. Cadılar Bayramı'nda bal kabağı oymayı beceremeyenlerin tercihi de bal kabağı temalı mumlar ve ışıklar oluyor. Neticede o bal kabağını oymak her babayiğidin harcı değil.

Işıklı mum burada.

15. Cadılar Bayramı'nda makyaj da önemli bir detay. Bu geçici dövmeler de makyajınızın efektini güçlendirecektir.

Yara izleri ile korkunçluğunuza korkunçluk katabileceğiniz geçici dövme indirimde 16 TL.

16. Cadılar Bayramı'nın bilinen en belirgin özelliği, havanın kararmasıyla birlikte sokakları dolduran kostümlü insanlardır. Özellikle çocuklar ve gençlerden oluşan kalabalığın arasına girerken kostüm giymeye vakti olmayanlar için maske güzel ve kolay bir alternatiftir.

Salvador Dali maskesi burada.

17. Aslında yetişkinlerin Cadılar Bayramı'nda kostüm giymesi geleneksel olarak çok normal karşılanmasa da artık işin parti boyutu ağır bastığı için 7'sinden 70'ine herkesi kostümlerle görmek mümkün oluyor. Şeytan pelerini de en çok tercih edilen kostümlerden biri.

Şeytan pelerini burada.

18. Ülkemizde çoğu kimse tarafından 'özentilik' olarak görülse de bir kesim de bu günleri kutlamayı asla atlamıyor.

Bu kostüm de onlar için gelsin o zaman.

Cadılar Bayramınız şimdiden kutlu olsun diyelim mi o zaman?

Halloween’da Yaratıcılığını Konuşturmak İsteyenlere Hem Yüzde Hem de Vücutta Kullanılabilen Makyaj Ürünleri - onedio.com
Halloween’da Yaratıcılığını Konuşturmak İsteyenlere Hem Yüzde Hem de Vücutta Kullanılabilen Makyaj Ürünleri - onedio.com

Bunlar da ilgini çekebilir.

Cadılar Bayramı İle İlgili Bilmediğiniz 13 Gerçek - onedio.com
Cadılar Bayramı İle İlgili Bilmediğiniz 13 Gerçek - onedio.com
Dışarıdaki Rüzgarlı ve Yağmurlu Havaya İnat Eve Koşarak Gidip Giymek İsteyeceğiniz En Yumuş Sonbahar Kıyafetleri - onedio.com
Dışarıdaki Rüzgarlı ve Yağmurlu Havaya İnat Eve Koşarak Gidip Giymek İsteyeceğiniz En Yumuş Sonbahar Kıyafetleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Ürün yerleştirmeli reklâm demek.. Bastım eksiyi..

cyberwoman

Bilgi veriyoruz diye diye satış yapıyorsunuz.

countess-rain

Benzer gelenekler bazı illerde de var.

corpse-bride

trakyada kutluyorlardı

corpse-bride

eğlenıyorlar abı baska acıklaması yok. bızde kotu ruhları kovmak ıcın tahtaya tıklatılırmıs ya bunlar degısık daha eglencelı bır versıyonunu bulmuslar sevıyorum boyle etkınlıklerı .holı fest,meksıkanın oluler gunu etkınlıklerı keza uzakdoguda da garıp sekıllere gırılen festıvaller dolu gonullerınce stres atıyorlar bızde neden yok dıyor ınsan. anca bayramda kurban kesıp kavurma yıyıp komsu dedıkodusu yapmaktan anlıyorlar boyle cografyanın ..........

arsenic

Amerika’da bir iki dolara satılan örümcek ağı dekorunu 36₺ satarak, en kalitelisini $20 alabileceğin bir çocuk kostümünü 115₺ satmak. Yazık gerçekten.

Görüş Bildir