Polonyalı Rahipler Harry Potter Kitaplarını Yaktı: 'Dine Aykırı'

 > -

Polonya'nın Gdansk kentinde bir grup rahip, aralarında Harry Potter kitaplarının da bulunduğu bazı kitapları 'törenle' yaktı.

Polonya'da bir grup rahip, bazı kitaplar ve dini figürlerin olduğu objeleri ateşe verdi

BBC Türkçe'nin haberine göre, Polonya'da "Cennet Vakfı'ndan SMS" adlı bir grup, aralarında bazı kitapların ve farklı dinlerin sembollerini içeren objelerin yer aldığı bazı eşyaları törenle ateşe verdi.

Yakılan eşyalar arasında bir fil figürü, bir kabile maskesi ve kitaplar yer aldı.

Rahipler, büyücülüğe özendirdiği gerekçesiyle Harry Potter kitaplarını da yaktı.

Rahiplerin yaktıkları kitaplar arasında Harry Potter serisi kitapları da yer aldı. Grup, kitapların büyücülüğü özendirdiğini savundu.

JK Rowling'in dünya genelinde 500 milyondan fazla satan Harry Potter serisi, yayıncılık tarihinin en popular kurgu romanları arasında.

'Biz İncil'in dediğini yapıyoruz'

www.channelnewsasia.com

Yaptıklarını Facebook'tan duyuran grup, 'Biz İncil'in dediğini yapıyoruz' ifadesini kullandı. İncil'deki "Büyücülük yapanların birçoğu kitaplarını toplayıp herkesin önünde yaktı" gibi yerlere atıfta bulunuldu.

Sosyal medyada tepki: 'Kitapların yakıldığı yerde sonunda insanlar da yakılacaktır'

Rahipler, yaktıkları kitaplardan ötürü eleştiri oklarının da hedefi oldu. Bir Facebook kullanıcısı, "Hiç Harry Potter adına insanlara tecavüz eden, cinayet işleyen ya da hırsızlık yapan birini görmedim" derken, bir başka kullanıcı da Alman yazar Heine'nin "Kitapların yakıldığı yerde sonunda insanlar da yakılacaktır" sözlerine atıfta bulundu.

Polonya'da toplumda büyük etkiye sahip kilise, geçen ay 400'e yakın rahibin pedofili skandalının ortaya çıkmasıyla zor duruma düşmüştü.

Polonya'da iktidarda bulunan Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) geleneksel Katolik değerlere büyük önem veren bir parti.

Kilise toplum nezdinde etkili güçlerden biri olsa da, geçen ay 400'e yakın Polonyalı rahibin 1990-2018 yılları arasında çok sayıda çocuğu taciz etttiğine dair belgelerin ortaya çıkmasıyla zor durumda kalmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir