Perşembe Sineması'nda Ekim Ayında Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

-

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle sürdürülen Perşembe Sineması’nın bu yılki programı; şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.

Sonbahar programı film gösterimlerinin 29 Kasım'a kadar her perşembe saat 19.00’da, İstiklal Caddesi üzerinde yer alan SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştiğini not düşelim ve hemen detaylara geçelim... 🎬

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisinde, çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel filmler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor...

The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017 Unicorn Stencil Documentary Films) kapsamında, Minneapolis Tribune izniyle: Minnesota Deneysel Şehir projesine karşı 1973’te Anoka’da protesto gösterisi

Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, söz konusu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor.

John Carroll Lynch, Lucky (2017)

Lucky (2017) filminden bir kare ©FilmArtı

4 Ekim 2018, 19:00 - Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

🎬 Filmin fragmanı için tıklayın.

Süt ve sigara, yoga ve bulmaca, kaktüsler ve kaçak bir yaşlı tosbağa… Bu sefer kamera arkasına geçen John Carroll Lynch, kendi ölümlülüğüyle yüzleştikçe gerçekçilik kavramını sorgulamaya başlayan bir adamın “aydınlanma” hikâyesini anlatıyor. 

Adı Lucky; aksi bir ihtiyar, California’ya bağlı yaban bir kasabada yalnız yaşıyor, kovboy gibi giyiniyor ve hiçbir şeye inanmıyor. Yoga yapıyor, bulmacalara takıntılı, civar mekânlarda tuhaf karakterlerle depresif muhabbetlere dalıyor, kötü televizyon programları izliyor ve her gün bir paket Amerikan sigarası içiyor. Geride bıraktığı 90 yılın ardından hayata daha yakından bakan Lucky, neden hâlâ varoluşun dehşetiyle karşı karşıya olduğunu anlamlandırmaya çalışıyor. 

Lynch’in başroldeki Harry Dean Stanton’a dair yer yer kurgulara dayalı bir “aşk mektubu” olarak nitelediği filmin oyuncu kadrosunda yönetmen David Lynch de yer alıyor. Lucky filmindeki performansıyla birçok ödüle layık görülen Stanton, çekimlerin tamamlanmasından 14 ay sonra 91 yaşındayken hayatını kaybetti.

Chantal Akerman, De l'autre côté - Sınırın Öte Yanı (2002)

De l'autre côté [Sınırın Öte Yanı] (2002) filminden bir kare ©Doc & Film International

11 Ekim 2018, 19:00 - Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

🎬 Filmin fragmanı için tıklayın.

Başyapıtı olarak nitelenen Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles filmini 25 yaşındayken çeken feminist sanatçı ve yönetmen Chantal Akerman, bu yapımında ABD-Meksika sınırından göçe dair çok yönlü anlatılara yer veriyor. Daha iyi bir hayat için akın akın Kuzey Amerika’ya geçmeye çalışanlar, göç yolunda yitip gidenlerin yakınları, yasa dışı göçmenlerden yakınanlar, polisler ve insan hakları savunucularıyla yapılan söyleşilere tozlu sokaklar ile otoban, dağ ve çöllerden görüntüler eşlik ediyor.

Vietnam Savaşı’nda geliştirilen ve Körfez Savaşı için etkisi artırılan çeşitli tekniklerle San Diego göç yolu kullanılamaz hâle getirilince, geçiş için geriye sadece Arizona dağları ve çölleri kalır. Film, çoğunlukla kayıp ve ölümle sonuçlanan bu zorlu ve tehlikeli rotanın özellikle seçildiğine işaret ediyor. 2015’te hayatını kaybeden yönetmen, sonu gelmeyen göç krizini resmetmek üzere, “sınırın öte yanı”ndan yaşanmışlıklar, tanıklıklar, beklentiler ve hakikatleri iç içe örüyor.

Kiyoshi Kurosawa, Tokyo Sonata - Tokyo Sonatı (2008)

Tokyo Sonata [Tokyo Sonatı] (2008) filminden bir kare ©Fortissimo Films

18 Ekim 2018, 19:00 - Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

🎬 Filmin fragmanı için tıklayın.

Ansızın işini kaybettiği gerçeğini ailesinden saklayan baba, anne ve babası ile evden gitgide uzaklaşan genç oğul ve harçlığıyla gizliden piyano dersleri alan erkek kardeşi, içten içe aileyi bir arada tutması gerektiğini düşünen ve yine de kendinde bu gücü göremeyen anne… 2008 yapımı Tokyo Sonata [Tokyo Sonatı], Japonya’nın başkentinde mutlu bir hayat sürüyor gibi görünen bir ailenin iç dünyasına dair derinlikli bir hikâyedir. Uzun yıllar boyunca korunaklı olduğunu düşündükleri aile yapısının kabuğundaki bir çatlamayla hem birbirlerinden hem de kendilerinden sakladıkları birer birer gün yüzüne çıkar. 

Yönetmen Kiyoshi Kurosawa, aile bağları ve toplumsal uyuma dair bu filmiyle 2008 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Bölümü Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Carl Javér, Freak Out! - Tam Bir Delilik! (2014)

Freak Out! [Tam Bir Delilik!] (2014) filminden bir kare ©Deckert Distribution

25 Ekim 2018, 19:00 - Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

🎬 Filmin fragmanı için tıklayın.

Modern toplum kuralları ve tüketim çılgınlığından kaçıp doğaya sığınan; barışa, özgür aşka, feminizme ve bitkisel beslenmeye inanan gençler 1960’ları çağrıştırıyor, değil mi? Freak Out! [Tam Bir Delilik!] ise, bambaşka bir döneme uzanarak 1900’de İsviçre’nin güneyinde kurulan bir komünün pek bilinmeyen hikâyesini anlatıyor. 

Orta sınıfa mensup bir grubun girişimi olan Monte Verità [Hakikat Tepesi], zamanla Dadacılar, ekspresyonistler, anarşistler gibi Avrupa’nın radikal görüşlü kültür kesimlerinin ilgisini toplar. Komünde, ulus, din ve ritüelleri sorgulayan seminerlerden beden performanslarına kadar birçok akademik ve kültürel etkinlik gerçekleştirilir. Hızla kentleşen, sanayileşen kuzeye karşıt olarak güneyin verimli topraklarına ütopya tohumları eken Monte Verità, dışarıdan bir akıl hastanesi gibi görünmekle birlikte, öncü bir alternatif varoluş alanı olarak tarihte yerini alır.

🎬 Perşembe Sineması Ekim Ayı Programı

Perşembe Sineması'nın kasım ayı programı yakında duyurulacak. SALT'ın programları hakkında ayrıntılı bilgileri saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Herkese iyi seyirler! 

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAşkCannes Film FestivaliDiegoİsviçreJaponyaSinemaSosyal Medyaanneaşkdizi
Görüş Bildir