Görüş Bildir
Haberler
Patronlar, Bankalara Gelen Kısıtlamalara İsyan Etti: Döviz Bulmakta Zorlanıyoruz

Patronlar, Bankalara Gelen Kısıtlamalara İsyan Etti: Döviz Bulmakta Zorlanıyoruz

Sarkuysan Elektrolitik Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, kredi almakta zorlandıklarını, getirilen kısıtlamalar ile bankalardan döviz temin edemediklerini söyledi.

Sarkuysan Elektrolitik Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı kredi almakta zorlandıklarını, getirilen kısıtlamalar ile bankalardan Döviz temin edemediklerini söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Piyasa Hattı programına katılan Çaycı, maliyetlerin çok arttığını fakat kamu ve özel bankalara getirilen kısıtlamalar ile kredi alamadıklarını özellikle ithalat için döviz bulmanın zor olduğunu belirtti.

'Kredi veririz ama döviz almayacaksınız diyorlar'

'Kredi veririz ama döviz almayacaksınız diyorlar'

Çaycı, 'Artışlar iyi gibi duruyor ama bizim gibi ara ürünler üretenler için bu sadece finans yükünü arttırır. Bu da maliyetleri yükseltir. Fiyatların yükselmesi bizim işletme sermayesine olan ihtiyacımızı yükseltti. Bunu sermaye artırımı ile gideremeyiz. Bizim en büyük kaynağımız krediler. Ancak kredilerde çok büyük çıkmaz var.

Döviz kredilerinde çok büyük sıkıntılar başladı. Bu sıkıntılardan sonra 2022 yılını daha sıkıntılı görüyorum. Krediye ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda reeskont kredilerinde duraklama yaşandı. Bu kredileri daha küçük firmalara kullandırmaya çalışıyorlar. Biz Eximbank’tan besleniyorduk. Yeniden açılması lazım. Kamu bankalarına getirilmiş olan kısıtlamalar var. Diyorlar ki 'Biz size kredi veririz ama döviz almayacaksınız.' Peki ben dövizi nereden bulacağım? Böyle bir kısıtlama ile yol almak imkânsız. Özel bankalara da kısıtlama getirildi. Bankalar bizden taahhütname istiyorlar. Almış olduğum kredinin yüzde 94’ü hammadde ve döviz olarak kullanmak zorundayım. İthalat için döviz bulmakta gerçekten zorlanıyoruz' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
tahsin tepek

Ekonominin içine sıçtıklarını gizleme çabaları bunlar.

hipotalamus

Tüketici de para yok alışveriş yapamıyor, üretici de para yok üretim yapamıyor, elinize sağlık...!!!

okisi

ülkeden gitmek şart oldu artık yaşanmaz hale geldi insanlar ordada böyle yaşayacaksan ne anlamı var gibi saçmalamalarda bulunuyor ama ben almanyaya gidipte 2... Devamını Gör