Para Kazanabilmek İçin 10 Yıl Boyunca Erkek Kılığında Madencilik Yapan Kadın: Pili Hussein

-

Zor durumlardan azim ve kararlılıklarıyla kurtulan ve başarıya ulaşan kadınların hikayelerini çokça duymuşuzdur. Pili Hussein'in hikayesi bu hikayelerin en ilginci...

Kaynak: http://www.bbc.com/news/magazine-3970542...

Pili 38 çocuklu bir ailede dünyaya gelmiş.

Oldukça zorlu bir çocukluk geçirmiş. 6 eşi olan babası küçük bir çiftlik sahibiymiş ve Pili'nin bu çiftlikteki hayvanlarla ilgilenmesini istiyor, onu okula göndermiyormuş.

Aynı şekilde kötü bir evlilik hayatı olmuş.

31 yaşına geldiğinde dayanamayıp eşini terk etmiş. O andan sonra iş aramaya başlamış ama okula gitmediğinden dolayı oldukça zorluk çekmiş.

Dünyada nadir bulunan mavi tanzanit taşını bulmak için madene inmiş.

Bu taş yalnızca Kilimanjaro Dağı'nın eteğindeki Mereneni Kasabası'nda çıkartılabiliyor. İş ararken yolu bu kasabaya düşünce bu fırsatı kaçırmak istememiş.

'Kadınların madene inmesine izin verilmiyordu. Bu yüzden cesur bir erkek gibi, güçlü bir insan gibi girdim. Büyük beden kıyafetler aldım ve erkek gibi giyindim.'

Pili, ismini de Hussein olarak değiştirmiş. 600 metre derine inebiliyor, günde 10-12 saate yakın çalışabiliyormuş.

Aslında azminin karşılığını çok çabuk almış.

Çalışmaya başladıktan 1 yıl kadar sonra, büyük bir tanzanit öbeği bulmuş.  Bunun karşılığında aldığı parayla annesine, babasına ve ikiz kardeşine birer ev yaptırmış. Kendisine de daha düzgün maden ekipmanları almış ve yanında madenciler çalıştırmaya başlamış.

Tecavüzle suçlanınca gerçeği açıklamak zorunda kalmış.

Kasabadaki kadınlardan biri, madencilerden birinin ona tecavüz ettiğini söylemiş. Polis madene gelip madencileri sorgulayınca gerçek tecavüzcü suçu Pili'nin üzerine atmış. Başka çaresi kalmayınca kadın polis talep etmiş ve gerçeği açıklamış.

Polis açıklama yapmış olsa da uzun süre kimseyi kadın olduğuna ikna edememiş.

Hatta eşi de uzun zaman onun gerçekten kadın olup olmadığını sorgulamış. Ona tam anlamıyla yaklaşabilmesi 5 yıl kadar sürmüş.

Pili tüm bunların sonunda 70 kişinin çalıştığı bir madenin sahibi :)

Maden şartlarının kadınlar için asla uygun olmadığını söyleyen Pili kadın çalışanları yalnızca mutfakta, taşları temizlemekte ya da taşların satışında görevlendiriyor. 

Kazandığı parayla 30'dan fazla yeğen ve torunun eğitim almasını sağlıyormuş. Tüm başarısına rağmen kızının asla kendisi gibi olmasını istemediğini, mutlaka ama mutlaka eğitim almasını istediğini belirtiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
acipatlicaninkiragi

kılık değiştiren müdür duymuştum kılık değiştiren işçiyi de gördük seriyi tamamladık :) bknz

feyk

bunun birde ingiliz versiyonu var. james barry, 19.yy da erkek kiligina girip tip fakultesini bitiriyor, 50yil ingiliz ordusunda cerrah olarak gorev aliyor, hatta mufettis generallige kadar yukseliyor. ancak olumunden sonra kadin oldugu anlasiliyor.

sokmarates

Helal be Hüseyin ablama

gladiator07

Helal olsun, Ceketimi ilikler ellerini öperim ...İmkansız diye birşey yoktur.net

esen-miray-yilmaz

İki sihirli kelime, 'kadın isterse'.

erenbay-kus

insan isterse diye değiştirirsen tam eşitlik olur bence

esen-miray-yilmaz

O ayrı mesele, orası tabii ki öyle. Ama bazen kadınlar için hayat daha zor, hiç de eşit değil ve bu kadın da hayran olunacak bir kadın. Tüm yokluğa rağmen azmetmiş, gerektiğinde erkek gibi yaşayıp kadınlığını gizlemiş bir kadın. Hiç kolay değil.

Görüş Bildir