Para Harcama Alışkanlığın Senin Hakkında Ne Söylüyor?

938PAYLAŞIM

Bu testte paranı dilediğin gibi harca!

1. Öncelikle:

Kadın
Erkek

2. Yaşın kaç?

18 - 24
25 - 34
35 - 44
45 - 64
65+

3. Önümü kış. Kışa hazırlanmak için neler alacaksın?

Atkı, bere
Etek, pantolon
Kaşe mont
İçi kürklü kaban
Her birini alırdım
Hiç birini almazdım

4. Ayakkabı bakmak ister misin? Evet, bizce de istersin hem de öyle bir ayakkabı aldın ki:

Asker postalı
Topuklu, loafer
Bot
Spor ayakkabı
Hepsi
Hiçbiri

5. Girdik süpermarkete... Aman Allah'ım! İnsanı bir şeyler almaya teşvik ediyor resmen. Ne yaparsın?

Hemen abur cuburların olduğu reyona giderim ve arabayı türlü cips, çikolata ve içeceklerle doldururum
Evin ihtiyaçlarını düşünüp eksikleri tamamlayacak şekilde arabayı doldurur en son kendimi şımartırım :)
Bir plan dahilinde hareket etmiyorum, kafama esen her şeyi alıyorum
Çok bir şey almam yalnızca almam gerekenlerle doldururum arabamı
İndirimin olduğu reyonlarda ne var ne yok alırım

6. Alışveriş yapmayı kafayı koymuşsun... Genelde önceliğin ne tür ürünlerde?

Giyim
Teknoloji (Kulaklık, telefon vb.)
Kitap, bilgisayar oyunu
Hobi amaçlı aksesuar olarak kullanacağım eski, klasik ürünler
Ayırt etmem
Benim önceliğim olmadığı gibi alışveriş yapmayı da sevmiyorum

7. Son olarak şunu öğrenelim: Almak istediğin şey yalnızca yurt dışında var ve gözü karartmışsın; ürünün için hangi kargo yolunu tercih edersin?

Hiiiç uğraşmam! Basarım parayı ekspres kargoyla 1-2 güne hemencecik ayağıma getirtirim
Ben nispeten sabırlı biriyim. Sevdiğim şeyi günlerce, haftalarca beklerim. Ver deniz yoluyla gelsin.

Alışverişin bağımlısı olmuşsun!

"Boş ver almayalım ne gerek var?" diye çıktığın bu kutlu aktiviteden ellerin kolların torbalarla dolu biçimde evine dönerken buluyorsun kendini her seferinde. Alışverişe gitmek, senin için kurtulman gereken bir hastalık halini almış neredeyse. Aslında, stresini daha güzel atma yöntemi var mı? Bir şeyler almak harika bir his değil mi? İşte tam bu noktada bağımlı olmaya başlıyorsun. Sadece alışverişin içinde açtırdığı çiçekler seni buna karşı hassas kılıyor. Senin için ne aldığının bir önemi yok neredeyse. Önemli olan bu eylemi gerçekleştirmek. Sadece ve sadece bu eylemin sende yarattığı hissi tatmak istiyorsun. Kendini biraz dizginlemen gerekir.

Her şeyin fiyatını bilecek kadar manyaksın!

Aman aman! Konu alışveriş olunca adeta uzman kesiliyorsun. Nerede ne var, hangi fiyatta biliyorsun. Ayaklı bir alışveriş sitesi gibisin. Hatta bazen alışverişe kendin için değil yakın çevrene rehberlik etmek istediğin için gidiyorsun. Aslında benim de senin gibi bir arkadaşım olsa mutlaka yardımını alırdım.

Sudan sebeplerle alışverişe gidecek kadar savurgansın!

İşte dükkanların aradığı müşteri sensin! Kendinde ufak bir eksiklik hissedip alışveriş yaparak bu eksiğini kapatıyorsun. Genelde ihtiyacın olmadığı şeylere çekinmeden para verirsin. Gerçi, şu devirde herhangi bir vitrine bakmadan etkilenmemek kolay mı? Sen de haklı olarak "ayıp olmasın bari alayım" diyorsun belki. Hatta bazen, dükkanın en ücra köşelerinden çıkarttığı ürünü "yazık o kadar uğraştı etti bari ayıp olmasın da bir şey alayım" diyerek bir sürü şey aldın. Bu müsrifliğin sonu pek iyi bitmez bizden söylemesi! :) Alışveriş yap tabii ki yapma demiyoruz, ama biraz daha dengeli gitmelisin. :)

İndirim günlerinin gülüsün!

Yaşın ilerleyince semt pazarlarında hangi sebzede meyvede indirim varsa adı gibi bilen teyzeler, amcalar gibisin! Hiçbir fırsatı kaçırmıyorsun. Çünkü biliyorsun ki  hesabını bilmek de alışverişin altın anahtarlarından biri. Aslında sonuçtaki görsel pek çok şeyi anlatıyor. :) Seni dışarıdan görenler "cimri" olarak yaftalayacaktır belki... Boş ver sen aldırış etme diğerlerinin söylediklerine! Çünkü doğrusunu yapıyorsun. Belki biraz işi abartıyorsun olabilir, ama olsun yine de indirimleri takip etmeye devam etmelisin.

Bütün paranı tek seferde tüketecek kadar manyaksın!

İşte aradığımız savurganlık! İşte gerçek bir alışveriş sever. Hiç acıman yok. Bam bam elindeki parayı kasiyerin önüne sayıyorsun. Belki her daim alışverişe gitmiyorsun, ancak gittiğinde de hakkını veriyorsun. En azından kendine bir şeyler aldığında hiç pişman olmuyor, içine sinerek alıyorsun. Alışverişin en güzel örneklerinden biri senin gibi gizli kalmış "alışveriş manyakları."  Ne istediğini bilen ve doğrudan sonuca giden bir yöntemin var. Öyle saatlerce bakınmıyor, ayna önünde gününü harcamıyorsun. Çünkü alacağın şeyleri aşağı yukarı kafada kestirip şöyle bir deneyip hemen alıyorsun.

İlginç! Alışveriş yapmaktan pek hoşlanmıyorsun!

Diyorsun ki, "Bu devirde alışveriş mi yapılır?" Haklısın. Yerden göğe kadar haklısın. Ne diyebiliriz ki? Ancak mevcut şartları da görmezden gelirsek sanki sen alışverişe çıkmayı pek sevmiyorsun gibi. Yani acil bir ihtiyaç olmadığı sürece dışarı adımını dahi atmıyorsun. Oldukça anlaşılır bir sebep. Savurganlık yapıp, gününü gün edip yarının yokmuşçasına paranı harcadığına gelecekte nelerin beklediğini kestirebiliyorsun. Bu nedenle alışveriş yapmak senin için yalnızca ihtiyaç, zamanında gerçekleştirdiğin bir eylem.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
didem-celili

İndirim günlerinin gülüsün! Yaşın ilerleyince semt pazarlarında hangi sebzede meyvede indirim varsa adı gibi bilen teyzeler, amcalar gibisin! Hiçbir fırsatı kaçırmıyorsun. Çünkü biliyorsun ki hesabını bilmek de alışverişin altın anahtarlarından biri. Aslında sonuçtaki görsel pek çok şeyi anlatıyor. :) Seni dışarıdan görenler "cimri" olarak yaftalayacaktır belki... Boş ver sen aldırış etme diğerlerinin söylediklerine! Çünkü doğrusunu yapıyorsun. Belki biraz işi abartıyorsun olabilir, ama olsun yine de indirimleri takip etmeye devam etmelisin

abdullah-guney4

İlginç! Alışveriş yapmaktan pek hoşlanmıyorsun! Cimri yazın daha akılda kalıcı :)

can-kahraman8

hiç bakmadım teste uğraştırmayayım seni direk söylüyorum hayvanım been

the-queen.

Aman aman! Konu alışveriş olunca adeta uzman kesiliyorsun. Nerede ne var, hangi fiyatta biliyorsun. Ayaklı bir alışveriş sitesi gibisin. Hatta bazen alışverişe kendin için değil yakın çevrene rehberlik etmek istediğin için gidiyorsun. Aslında benim de senin gibi bir arkadaşım olsa mutlaka yardımını alırdım.

fotografcihanim

İlginç! Alışveriş yapmaktan pek hoşlanmıyorsun! Diyorsun ki, "Bu devirde alışveriş mi yapılır?" Haklısın. Yerden göğe kadar haklısın. Ne diyebiliriz ki? Ancak mevcut şartları da görmezden gelirsek sanki sen alışverişe çıkmayı pek sevmiyorsun gibi. Yani acil bir ihtiyaç olmadığı sürece dışarı adımını dahi atmıyorsun. Oldukça anlaşılır bir sebep. Savurganlık yapıp, gününü gün edip yarının yokmuşçasına paranı harcadığına gelecekte nelerin beklediğini kestirebiliyorsun. Bu nedenle alışveriş yapmak senin için yalnızca ihtiyaç, zamanında gerçekleştirdiğin bir eylem. böyle olduğumu bildiğim halde niye test yaptıysam

Görüş Bildir