Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ortanca Çocukların Çok İyi Bildiği Ancak Size Asla Söylemediği 16 Şey

3.9bPAYLAŞIM

Ortanca çocuk olmanın ne demek olduğunu başta burası olmak üzere bir çok sosyal ve dijital platformda halihazırda çokça okudunuz, güldünüz, eğlendiniz. Kimi zaman yazılanlara hak verdiniz, kimi zaman “hadi canım sende…” dediniz. Ama hiç ortanca çocukların sizden sakladıklarını, size söylemek istemediklerini bilmediniz, öğrenemediniz.

Her şeyde olduğu gibi, bu konuda da Onedio liderliğini yapıyor ve ortanca çocukların ağzından, size söylemek, itiraf etmek istemedikleri şeyleri cımbızla söküp alıyor. İşte ortanca çocukların size söylemekten kaçındıkları huzursuzlukları, mutlulukları, keyifleri, acıları… Ve daha bir sürü şey.

1. En başta bilmeniz gerekiyor ki biz hiç de sandığınız gibi var oluş mücadelesi veren çocuklar değildik, hiç olmadık, çünkü var olan biziz diğerleri yanımızda tutunmaya çalışıyor.

2. Uzun bir aradan sonra bizi gören akrabalarımızın bize büyük veya küçük kardeşimizin ismiyle seslenmesi çok da zorumuza gitmiyor, neden biliyor musun çünkü biz o ismi onun kafasına kazıyacağımızı çok iyi biliyoruz.

3. Ali Ağaoğlu’nun sürekli kullandığı “ortanca hanım” lafı bizi rahatsız ediyor, çünkü ortancalık olumsuzlanabilecek bir kavram değil, bu türden bir ötekileştirmeyi sevmiyoruz.

4. Ortanca çocuk olmak arada kalmak değil, sorumluluklarının fazla olması demektir, onun için her ortanca çocuk istisnasız erken olgunlaşır.

5. Ortanca çocuk sendromu diye bir şeyin varlığını biz de biliyoruz, ama biz bu durumu lehimize çevirip, yeri geldiğinde kullanacak kadar akıllıyız sen onu biliyor musun?

6. Asla onaya ihtiyaç duymayan, başkalarının ne dediğine çok da takılmayan birini görürsen bil ki o ortanca çocuktur, çünkü ortanca çocuk demek = bağımsız birey.

7. Kardeşlerimizle kıyaslanmak, hatta zaman zaman onlardan daha kötü bir durumda olduğumuzun yüzümüze vurulması hiç canımızı yakmıyor, çünkü onlar sadece bizim onlara göstermek istediğimiz yüzümüzü görüyorlar, gerçeği ise biz biliyoruz.

s891.photobucket.com

8. Bir ortanca çocuğun, bu durumdan şikayet ettiğini göremezsiniz, çünkü ortanca çocuk yaşadığı her tecrübeden kendisine bir şeyler katmasını bilmiştir, bu durum onun için bir avantajdır bunu er geç görecektir.

9. Biz ortanca çocuklar iletkeniz, bu öyle harika bir şey ki öğreniyor ve öğrendiğimizi aktarabiliyoruz; bu da öğrenmenin bizde çok daha kalıcı olmasını sağlıyor. Neden zeki olduğumuzu da öğrenmiş oldunuz.

10. Biz asla arada kalmıyoruz, arasında durduğumuz iki şeyin de keyifini çıkarmasını, onlardan bir şeyler öğrenmeyi çok iyi biliyoruz.

11. “Dikkatler sizin üzerinizde olmaz” bunun için üzülelim mi? Bizi bağımsız, kendi ayakları üzerinde duran birey yapan şey tam da bu değil mi?

12. Her duyguyu en doruklarında yaşayan birileri varsa onlar da biziz, dayak yediğimiz gibi dayak attığımız da oluyor, acaba bu kadar anlayışlı, empati yapmasını bilen, düşünceli insanlar olmamızın sebebi bu olabilir mi?

13. Ortanca çocuk olmanın dezavantajlarını, olumsuz yönlerini anlatan birini görürseniz aklınıza şu gelsin: Kıskanıyorlar!

14. Ortanca çocuklar sessiz olmaz, o mutlaka bir şeyleri dinlediği için susuyordur, bu yüzden çevresinden çok haberdarız biz.

15. Eğer bir çocukluk sendromundan bahsedecekseniz, bunu ortanca çocuk da değil de, 5 kardeşin 2’ncisi veya 4’üncüsü olanlarda arayın, hiçbir şey olamayanlar onlar mesela.

16. Netice olarak bir ortanca çocuk olmakla ilgili pek çok şeyi size söylemiyoruz, siz sadece kendi görmek istediğinizi görüyorsunuz, biz dinliyor, izliyor, derleyip toparlıyor kendimize dersler çıkarıyoruz.

Neden? Ortanca olmadan bunu asla bilemezsiniz, bırakın o da bize kalsın :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-efe-sahin

ben ortancayım abim öldü ama zaten kardeşimde başarısız ben ondan başarılıyım kesin abimide geçerdim

nazar-cl-altun

evin annesi gibi oldum artık bütün iş bende!, ortancalık :/

buse_tor

Bir araştırmaya göre 3 kardeşlerden ortanca diğer kardeşlere göre hayatında daha şanslıymış. Bence doğru gibi. Çevremdeki 3 kardeşlere bakınca ortanca her zaman daha başarılı gibi geldi gözüme. Tabi bu bir genelleme değil ne kadar doğrudur bilemem.

nazar-cl-altun

evin bütün işini yapmak şanslılıksa, çok şanslıyım!

miss-simpson

ortanca çocuk sendromunu yendik be karşim küçücük yaşta daha ne yapalım.ayrıca ilgilenmeyin lan bizle valla istemiyoruz aslında.özgür takılalım biz.sizden bi şekilde ayrıldığımızda anlarsınız değerimizi.bizimkiler anladı;)

nazar-cl-altun

aynen :D

miray-gurses

Bir ortanca olarak sevgili editöre diyorum ki; 'Atma Recep din kardeşiyiz!'

Görüş Bildir