Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olayın Faillerinden Haluk Kırcı'nın Açıklamalarıyla Yeniden Gündeme Gelen Bahçelievler Katliamı'nda Neler Yaşandı?

66PAYLAŞIM

Olayın detayları kan dondurucu...

Haluk Kırcı'nın geçtiğimiz günlerde Haber Global TV'deki Jülide Ateş ile 40 programına katılmasının ardından, Bahçelievler Katliamı yeniden gündeme geldi.

Olayın faillerinden olan Haluk Kırcı'nın, detaylarıyla kan donduran Bahçelievler Katliamı ile ilgili "Biz oraya katliam yapmak için gitmedik. İntikam için gittik." sözleri ise sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Peki Kırcı'nın açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen Bahçelievler Katliamı'nda neler yaşandı?

1978 yılının 8 Ekim gecesi, Ülkücü Gençlik Derneği bağlantılı ve silahlı bir grup, Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi üniversite öğrencisi gençlerin Ankara-Bahçelievler'deki evini bastı.

Haluk Kırcı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kürşat Poyraz, evi bastıktan sonra evde bulunan 5 genci yüzüstü yere yatırdı. Ardından bu gençlerin elleri bağlandı.

Kırcı ve arkadaşları içerideyken kapı çaldı ve iki TİP'li genç daha eve geldi. Gelen iki öğrenci de yakalandı ancak bu kadar kalabalıkla ne yapacaklarını bilmeyen Kırcı ve arkadaşları, sonradan gelen iki genci kendilerini arabada bekleyen Abdullah Çatlı'nın yanına götürdü.

Önce bu iki genci arabaya bindiren failler, Eskişehir yolu civarına geldikten sonra iki TİP'liyi tarlalara doğru yürüttü. Ardından bu iki genç başlarına ateş edilerek öldürüldü.

Failler Bahçelievler'deki eve tekrar geldikten sonra gençleri nasıl öldürüleceklerini düşündüler ve sonunda gençleri eterle bayılttılar. Gençlerden biri boğazına ip geçirilerek ve yastık ile boğulmaya çalışıldı ancak bunun zaman aldığını gören grup, geri kalan 4 genci silahla öldürmeye başladı.

Grup, gençlerin hepsinin öldüğünü düşünerek evden çıktı ancak olay yerine gelen polisler, Serdar Alten'in yaşadığını fark etti. Alten, apar topar hastaneye kaldırıldı. Vücudundan birçok kurşun çıkarılan Alten, ağır yaralı olmasına rağmen savcılığa ifade verdi.

Alten ne yazık ki savcılığa verdiği ifadenin ardından girdiği komadan çıkamayarak 8 gün sonra hayatını kaybetti.

Olayın faillerinden olan Haluk Kırcı, ifadesinde olayı gerçekleştirdiklerini kabul etti. 1988 yılında idam cezasına mahkum edilen Kırcı, 1991 yılında bir yanlışlık sonucunda tahliye edildi ancak ardından tekrar tutuklandı. Kırcı'nın hayatı firarla geçti. Kırcı'yla birlikte diğer failler 2012'de tahliye edildi.

İşte 1978 yılında yaşanan bu korkunç olay tarihe, Bahçelievler Katliamı olarak geçti...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammet-emin-birkac

Abdullah ÇATLI'nın önderliğinde gerçekleşen bu olay da Abdullah ÇATLI, Haluk KIRCI ve diğer şahısları katil olarak göstermek son derece yanlış biri itham. Olayın tamamını bilmeden araştırmadan konuşmak gayet kolay sizlere. Artık şu küçük fotoğraftan çok büyük fotoğrafa bakmayı öğrenin. Olay ülkücülerin yaptığı katliam değildir. Olay solcuların yaptığı vukat sonrası olayı hazmedemeyen ülkücülerin olayıdır. yani demem o ki kimse kimseyi durduk yere öldürmez. kan döken, kanının dökülmesini göze almalıdır. artık şu tarafçılık olayını bırakın

eskilerden

Boş yapmayın anlamak istediniz gibi anlamayin solcularda vurdu sağcılarda o ara herkes herkesi vuruyordu haluk kırcinin arkadaşını vurdular oda gerekeni yaptı ağlayan biri varsa oda sizsiniz adam aslanlar gibi anlatiyo

cem-reality

Haluk Kırcı, katilsin çünkü seni öldürmeye çalışmayan birilerini öldürdün, bunun adı vahşettir, katliamdır. Sana saldırıyor olsalardı da sen onları öldürseydin, böyle demezdim, o zaman hakkın olurdu. Suçunun cezası nedir söyleyemem, yetkili değilim. Ama şurada haklısın, solcuların da yaptıkları pislikler vardı. Fakat gelin hep beraber orta ve doğru yolu bulalım; hem solcular hem de sağcılar, esasen kendilerine ve hatta kendi milletlerine bile ait olmayan ideolojiler uğruna yine kendilerine ve kendi milletlerine ait olmayan ideolojileri benimseyen insanları öldürdüler. Bunun adı her iki taraf için de 'aptallık' olmalıdır. Ama bir defa da olsa bu adam televizyonda konuşmalı, evet, çünkü biz bu aptallığı unuttuk, bize hatırlatılmalı bu. Bakın, şimdi ne çok araştırdık değil mi? Halbuki çoğumuz bilmez haldeydik. Yorumların azlığından da bu anlaşılıyor, değil mi?

coldhearted

Bunun bana göre sağı, solu, ortası, kenarı yok. Bu bir ideoloji değil cinayettir. Bitmedi içinizde ki yok etme arzusu, her boku öğrenip bir tek kardeşçe yaşamayı öğrenemeyen asalak ordusu.

ardens

Yahu sizlere gore ölduren ülkücü olunca cani katil ölduren solcu olunca vatansever kuzu ülkücuye katil diyebildiniz gibi solcuya da diyibilsne 70 lerde solcular tarafindan öldurulen dursun önkuzu nun katilinede diyebilirmisiniz cok degil daha gecen senelerde öldurulen firat cakiroglunun pkkli kariline diyebiliyomusunuz yok diyemessiniz neden o sizden öldurulenler ülkücu ne zaman insan canini alabilene katil diyebilirseniz o zaman bahsettiniz sözde humanistlerden olursunuz...

hacibektasi-veli

Size göre, bize göre aması caması olmaz katil katildir, katiller yarışıyor yarışması mı var ben bilmiyorum? Haber ve konu Bahçelievler katliamı orada öldürülen ve katilleriyle ilgili, siz dahi şimdi bu canilere katil diyemediniz... Yıl, sağ sol vs farketmez öldüren katildir.

Görüş Bildir