Okurken Size 'Hayatı, Evreni ve Her Şeyi' Sorgulatacak Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden 22 Eşsiz Alıntı

-

Kahvenizi alın, şuradan müziğinizi açın ve arkanıza yaslanın...

1. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı, daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.

Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kağıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kağıt parçaları değildi.

2. "Benim mutlu olma kapasitemi" diye ekledi, "içindeki kibritleri bile çıkarmadan bir kibrit kutusuna sığdırmak mümkündür."

3. Artık kız dünyanın nasıl iyi ve mutlu bir yer haline getirilebileceğini biliyordu. Bu kez doğruydu, bu çözüm işleyecek ve kimsenin bir yerlere çivilenmesi gerekmeyecekti.

Üzücü olan, kızın bir telefon bulup da buluşunu birilerine söyleyemeden, korkunç ve aptalca bir felaketin gerçekleşmesi ve bu parlak fikrin sonsuza kadar yitip gitmesi. Bu o kızın öyküsü değil. Fakat o korkunç ve aptalca felaketin ve bazı sonuçlarının öyküsü.

4. "Rehber'e göre uçmak bir sanatmış," dedi Ford. "ya da daha çok bir yetenek. Yetenek kendini yere atıp, yeri ıskalamakta yatıyor."

5. Arthur’un endişeleri sürüyordu. "Ona güvenebilir miyiz?" dedi. "Bana kalırsa dünyanın sonuna kadar güvenebiliriz," dedi Ford.

"Ah tabii," dedi Arthur, "bu süre ne kadar?" 
"Yirmi dakika kadar."

6. "Burası pek de öbür dünya gibi değil," dedi Arthur," daha çok sonradan görme bir dünyaya benziyor."

7. "Dünyanın sonu geldiğinde, yere uzanmak ya da başımıza bir kese kağıdı geçirmek gibi bir şeyler yapmak gerektiğini sanırdım hep."

8. Eğer bir gün biri çıkıp da evrenin hangi nedenle ve niçin burada var olduğunu keşfederse, evrenin birdenbire yok olacağını ve yerini çok daha garip ve anlaşılmaz bir şeyin alacağını öne süren bir kuram vardır.

Bir başka kuramsa bunun zaten gerçekleştiğini ileri sürer.

9. Yani hala üstesinden gelemediğiniz herhangi bir şey varsa, bu sizin kendi sorununuz demektir.

10. "Biliyor musun?" dedi Arthur, "böyle zamanlarda, yani Betelgeuselü bir adamla bir Vogon havakilidine tıkılıp kaldığımda ve uzayın derinliklerinde havasızlıktan ölmeme azıcık bir zaman kaldığında, keşke gençken annemi dinleseydim diyorum."

"Neden, ne derdi sana?"
"Bilmem, hiç dinlemedim ki."
"Ha."

11. Kitaptaki bilgilerle gerçekler arasında önemli çelişkilerle karşılaşıldığında, yanlış olan taraf her zaman gerçeğin kendisiydi.

12. Eskiden beri ileri sürüldüğü gibi, Evren tedirgin edici büyüklükte bir yerdir ve pek çok kişi sakin bir hayat uğruna bu gerçeği görmezden gelmeye meyillidir.

Birçokları kendi tasarladıkları daha küçük bir yere memnuniyetle taşınmaktadır, hatta aslında çoğunluğun yaptığı da budur.

13. "Bir ülkeyi işgal etmek yerine o ülkede yaşayan herkese işgal altında olduklarını düşündürmenin daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olduğunu öne süren uçuk bir kuram falan."

14. "Ne aradığımı bilmiyorum."

"Neden?" 
"Çünkü... çünkü... ne aradığımı bilirsem onu arayamam."

15. "Niye bir şey uydurmak isteyeyim ki? Hayat başka bir şey uydurmaya kalkışmadan da yeterince kötü zaten."

16. Bir şey olacaksa, olacaktır. Herhangi bir şey ortaya çıkarken bir başka şeyi ortaya çıkarıyorsa, bir başka şeyin ortaya çıkmasına neden oluyor demektir.

O şey her neyse, olurken, kendi kendisinin yeniden ortaya çıkmasına sebep oluyorsa, tekrar olacaktır. Bununla birlikte, kronolojik bir sıra izlemesi şart değildir.

17. "Geçmiş" diyorlardı, "şimdi gerçekten de yabancı bir ülkeden farksız. Orada da işler aynı buradaki gibi yürüyor."

18. En önemli sorun -ya da en önemli sorunlardan biri, çünkü bir sürü en önemli sorun vardır- halkı yönetmekle ilgili en önemli sorunlardan biri, bu işin kime yaptırılacağını bulmaktır.

Daha doğrusu halkı, kendilerini yönetmesine izin vermeleri için ikna etmeyi başaracak birini bulmaktır.

19. "Tanrım beni bilmem gerekmeyen şeyleri öğrenmekten koru. Hatta beni bilmediğim şeyler olduğunu öğrenmekten de koru. Öğrenmemeye karar verdiğim şeyler olduğunu öğrenmemeye karar verdiğimi bilmekten koru."

"Tanrım, tanrım, tanrım.. Beni yukarıdaki duanın sonuçlarından koru."

20. "Çok meşguller. Başkalarını hiç düşünmezler. Yaşayanlar hep aynı."

21. "Sistemin kendisini iyi hissetmesini sağla ki mutlu olmak için soru sormaya gerek görmesin."

22. Evrenin tarihindeki karmaşık neden-sonuç etkileşimini inceleyenler böyle şeylerin her zaman olduğunu, ama bizim onları engelleyecek güce sahip olmadığımızı belirtirler. "Hayat böyle," derler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suat-sonmez

3.deki resimde yara tam Türkiye'nin olduğu yerde tesadüf mü bilerek mi yapılmış

kanchibari

Aynı kitaptan tanrı ve babil balığı üzerine bir pasaj:

zehra-ozbay

Muazzam seri

ghu-berkay

müzikle birlikte deneyin :)

gizemyeniklerr

♥♥♥

Görüş Bildir