Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ofis Binaları Kadınlar İçin Bilimsel Olarak Fazla Soğuk!

 > -

Anlaşılan o ki, klimalı ofisler kadınlar için fiziki anlamda rahatsız edici olacak şekilde dikkatsizce tasarlanıyor.

İdeal ofis sıcaklığını korumak hassas bir konu çünkü odanın doluluk oranı, giyim beklentileri ve sistem verimliliği hesaba katılmak durumunda.

2015'teki "Doğa Mevsim Değişiklikleri" raporuna göre kadınlar erkeklere göre bulundukları ortamda daha soğuk hissediyor ve ortam sıcaklığı standartları yanlış hesaplanıyor

Mental_floss'un haberinin detaylarıyla devam ediyoruz:

Haberin Tamamı İçin:

Binaların birçoğunun standardı 1960'larda geliştirilmiş ideal sıcaklık modelini baz alıyor.

Bu model dahilinde, kişileri rahatsız edecek sıcaklık değerlerini belirlemek adına, giyimlerinden kaynaklanacak bedensel ısı yalıtımı ve metabolik oranlar ön planda tutuluyor.

Metabolik değerler, insan vücudunun ve genel olarak canlıların enerji (ısı) sağlamak için yaşadığı biyolojik ve kimyasal değişimlerin sonucunda çıkan değerlerdir.

Sorun şu ki, söz konusu metabolik oranlar, dinlenme durumunda bulunan orta yaşlı bir erkeğin standartlarından hesaplanıyor. Halbuki bunda yaş, cinsiyet ve vücut ölçüleri etkili olmakta.

Hollanda merkezli Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, bu oran kadınların standardıyla %35 farklılık gösteriyor.

Araştırmaya göre, kadınlar, erkeklere göre dinlenme durumunda daha düşük metabolik etkinliğe sahip.

Yani bir ofiste masabaşında çalışan bir kadın, bir erkeğe göre daha az vücut ısısı üretiyor.

Bu sadece kadınları değil, ofisteki tüm çalışanları etkiliyor.

Çünkü klima sistemi ortamdaki toplam nüfusun ürettiği ısıyı da hesaba katarak, derecesinde otomatik olarak değişikliğe gidiyor (boş bir odayla, kalabalık bir oda arasındaki ısı farkını düşünün).

Erkek çalışan nüfusun artık eskisi kadar ağırlıklı olmadığı hesaba katılarak ısı standartlarının ofislerde uygun şekilde değiştirilmesi gerekiyor.

Bu, kadınların iş yerlerindeki kalite standartlarının yükselmesini sağlamakla kalmayacak, yazın kutup standartlarını aratmayan ofislerin enerji tasarrufu yapmasını da sağlayacak.

Kadınlar da böylelikle, ofislerine giderken iş yerine özel taşıdıkları süveterleri evde bırakabilecekler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

kadınlar
Görüş Bildir