Nurseli İdiz'in Tesettürlü Oyuncular İçin Söylediği Sözler ve Sevda Türküsev'in İlginç Başörtüsü Tartışması

1.9bPAYLAŞIM

Bırakın da insanlar istediği gibi yaşasın. Size ne kimin nasıl yaşamak istediğinden?

Ülkemizin gündemi hiç bitmez bildiğiniz gibi. Ancak hepimiz oturduk bir haftadır "Bir Başkadır" isimli diziyi izliyor, üstüne yorumlar yapıyoruz. Özellikle Öykü Karayel'in Meryem rolündeki başarısı herkesin dilinde.

Bir Başkadır dizisi programların da konusu olmaya başladı. Sevda Türküsev'in sunduğu Canlı Masa isimli programda, Nurseli İdiz'in Öykü Karayel üzerinden açtığı oyunculuk konusu ise tartışmalara sebep oldu.

Nurseli İdiz'in sözleri şöyleydi: "Ben laik bir kadın olarak mesela, bildiğim kadarı Öykü Karayel modern yaşayan bir kadın. Nasıl bu rolü oynuyor? Kıskanıyorum yani bu yaşımda. O zaman bir tesettürlü oyuncunun da gerektiğinde tesettürden çıkıp başka rolü oynayabilmesi lazım. Oyunculuk bunu gerektirir. Hayat kadınını da oynarsınız, hafızı da oynarsınız..."

Sevda Türküsev "Başörtüsü, tesettür çok farklı bir şey. Müslüman kadının üniformasıdır." şeklinde karşılık verdi. Nurseli İdiz'in "Yani oyunculuk yapamaz mı diyorsun?" sorusuna ise Türküsev "Yapamaz abi!" yanıtını verdi.

Tartışma şöyle ilerledi:

Nurseli İdiz: "Bu kadar dar bir bakış açısı! Bakın ben sizin inanışınıza uygun bir rol oynayabilirim."

Sevda Türküsev. "Kur'an'ın ve İslam'ın öngördüğü kurallar var. Bakın ben de tesettürsüz bir kadınım, başı açık bir kadınım. Ve ben kalkıp da insanlara tesettür dersi verecek değilim. "

Programın diğer konuğu gazeteci Serra Karaçam ise Sevda Türküsev'in tesettür dersi verdiğini söylediğini şu sözlerle dile getirdi:

Serra Karaçam: "Veriyorsunuz ama, uzaktan konuşmak çok kolay. Tesettürlü kadınlar müzisyen olamaz, tesettürlü kadınlar gitarını alıp şarkı söyleyemez. Ötekisi de piyano çalamaz. Size göre dizi oyuncusu da olamaz. 

Sevda Türküsev: "İslam'a göre bir kadın gitar alıp, şarkı söyleyebilir mi? Erkeklerin sesi duyulsa söyleyebilir mi? Soruyorum!"

Tartışma uzun uzadıya devam ederken sosyal medyadan her türlü tepki geldi. Nurseli İdiz'e tepki gösterenlerden bazıları şöyle:

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Tartışmayı anlamsız bulanlar ve Nurseli İdiz'i haklı bulanlar da vardı...

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Anlaşılan Meryem gündemimizde daha çok yer alacak gibi... Sen neymişsin be Meryem!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

moruk yeter lan yeter su turban muhabbeti surekli var kac yil oldu moruk. Salin su insanlari.Siz kutuplastiriyorsunuz sonra insanlar turbanin serbest olmasi icin siyasete cemaaate katiliyor.Salin artik. Yeter lan nefret nefret nereye kadar. Birisine turbana laf eder digeri mini etek gidyi diye tekme atar. Salin lan SSAAAAALLLIIINNN LLLLAAAAAGGGNNNNN

zubeyde-erdemir

Arkadaşlar herkes kendi yaşam tarzı,inanç biçimi üzerinden kendi kararlarını alabilme yetisine sahip.Ha keza bu sayede tesettüre girmiş ya da mini etek giymeyi seçmiştir.Sorun, benim örtümle ilgili kararları bana zerrece söz hakkı tanımayan bir grup çok bilmişin almaya çalışması.Size ne kardeşim?Size ne?!

u18

cahillikte yine limitsiz takılmış. milletin yaşam biçimini sen mi belirleyeceksin çakma platin abla ? iran sinemasında başı kapalı bir sürü oyuncu var senin oyunculuk performansını 100'le çarpar 10'a katlar cebinden çıkarır. gereksiz bir diyalektik olmuş.

ali-karaman5

İnsanları bir salın artık ya.. Kim ne istiyorsa onu yapsın. O başörtüsü atıyor bu laik bilmem ne.. Herkes kendi seçimleriyle mutlu. İnsanların yaşam stilini sorgulamak yerine konuşacak bir dolu mevzu var şu dünyada.

dominoiplik

İki sevgili kardeşi oynuyorsa iki kardeş de sevgiliyi oynasın diyen koskoca bir kuzey Avrupalı yönetmen vardı. Resmen aforoz edildi adı sanı eski filmlerinde kaldı. Bu lafları konuşmak kime düşer inanın bu büyük bir araştırma konusu.

adem-aktas1

bende içimden buna benzer birşey düşünmüştüm

Görüş Bildir