Muz ve Muz Kabuğunun Hiç Duymadığınız Bu Faydalarını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

31PAYLAŞIM

Muz herkesin çok sevdiği ve mutfakta birçok yerde kullanıp tükettiği bir meyve. Potasyum ve lif kaynağı muzun sadece meyvesini yiyip kabuğunu çöpe atıyoruz ama ya çöp olarak gördüğümüz muz kabuğunun da hiç bilmediğimiz çok işe yarar faydaları varsa? Bu içeriğimizde sizler için "Muzun ve muz kabuğunun faydaları nelerdir? Muz kabuğunu ne için kullanabiliriz?" gibi soruları cevapladık. Hadi başlayalım...

1. Doğal antibiyotik etkisi vardır.

Muzun kabuğunun da meyvesinin de doğal antibiyotik etkisi vardır. Gece yatmadan, yüzünüzü temizleyip sivilce veya sivilcelerinizin üzerine muz kabuğunu sürtüp sabah kalkıp yıkadığınızda farkı göreceksiniz.

2. Zehirli sarmaşık kazalarında veya sivrisinek ısırığı tedavisinde doğal ilaç etkisi vardır.

Yanlışlıkla zehirli bir sarmaşığa mı sürtündünüz ya da sivrisinek mi ısırdı? Hemen bir muz kabuğunu ısırılan yere sürün; kaşıntınızı ve kızarıklığı hemen aldığını göreceksiniz. Hatta bunu zehirli sarmaşık yarasına günde 2-3 kez sürmeniz daha etkili olacaktır.

3. Derinize saplanan kıymığı çıkarmak için boşuna iğne-cımbız aramayın!

Evet doğru duydunuz! Hafif kararmış bir muz kabuğundan bir parçayı kesip kıymık batan yere, meyveye temas eden kısmı deriye temas eder şekilde yapıştırıp bantlayın ve bir gün boyunca bekletin. Ertesi gün muzun içeriğindeki enzimlerin deriyi hafif soyarak kıymığı deri yüzeyine taşıdığını göreceksiniz.

Aynı şekilde eğer siğiliniz varsa, bu işlemi birkaç hafta boyunca her gün tekrarlarsanız ona da iyi geldiğini göreceksiniz.

4. Alkolün yarattığı potasyum ve su kaybını önleyin...

Diyelim ki ertesi gün arkadaşlarınızla dışarı çıkacaksınız veya özel bir geceye davetlisiniz ve sabah uyandığınızda akşamdan kalma olmak, baş ağrısı veya mide bulantısı yaşamak istemiyorsunuz; o zaman yatmadan önce 1-2 adet muz yiyin ve en azından 2 bardak su için... Böylece alkolün yarattığı potasyum ve su kaybını yerine koymuş olursunuz.

5. Ayakkabı cilaları da muz da potasyumla doludur!

Potasyum deriyi besler; dolayısıyla muz ayakkabılarınız için harika bir bakım aracıdır. Muz kabuğunun etli tarafı ile ayakkabılarınızı güzelce ovun. İnce, yapışkan bir tabaka ile kaplanan ayakkabılarınızı birkaç dakika bu şekilde bekletin. Sonrasında yumuşak bir kumaş parçası kullanarak dairesel hareketlerle ayakkabılarınızı temizleyin.

6. Bembeyaz dişler için kimyasal ürünlere bir ton para vermeye son...

Muz kabuğu dişlerinizi en az pahalı ticari ürünler kadar beyazlatabilir. İyice olgunlaşmış bir muzu soyun, kabuğun etli tarafı ile dişlerinizi iyice ovun. Dişlerinizin tamamen muz ile kaplandığına emin olduktan sonra ağzınız açık duracak şekilde 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında kuru bir diş fırçası ile dişlerinizi 2-3 dakika kadar fırçalayın ve durulayın.

7. Siğil tedavisinde muz kabuğu kullanabilirsiniz...

İyice olgunlaşmış bir muzu aşağıdan yukarıya doğru soyun; muzu bu şekilde soymak etli kısmının kabukta daha çok kabukta kalmasını sağlar. Kabuğun içinde kalan etli kısmı iyice sıyırın ve ezin. Daha sonrasında bunu vazelininizle karıştırarak siğilinizin üzerine sürün. Bu karışımı her gün uyguladığınızda bir müddet sonra farkı göreceksiniz.

8. Muz kabuğu sayesinde gümüşleriniz daha çok ışıldayacak.

Etli bir muzun kabuğunu kullanarak dairesel hareketlerle gümüşlerinizi nazikçe ovun. Çatlaklara özellikle dikkat edin. Birkaç dakika bekleyin ve kuru bir kumaş parçası ile gümüşleri temizleyin.

9. Muz yemek sizi kalp hastalıklarından korur.

Potasyumdan zengin olma özelliği muzu, kalbi çarpıntılardan koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma, kas-sinir ilişkisini iyileştirme gibi özelliklerle de taçlandırır. Bir başka güzel faydası da hipertansiyon konusundaki olumlu katkısıdır.

10. Muzun sadece meyvesini değil kabuğunu da keklerinizde kullanabilirsiniz.

Muz kabuğunu iyice yumuşaması için birkaç gün suda bekletin. Kabukları yumuşattıktan sonra blenderdan geçirerek tüm kek tariflerinizde kullanabilirsiniz.

11. Sabah bulantıları olan hamile kadınlar için muzlu bir alternatif...

Yurt dışında BRAT diyeti olarak geçen muz, elma püresi, kızarmış ekmek ve pirinç içeren bu alternatif birçok insan için harika bir çözüm olmuş durumda. İshal tedavisi, sabah bulantısı olan kadınlar ve çocuklar için reçete edilen bu diyet, içerdiği yumuşak, sindirimi kolay ve mide bulantısı için faydalı yiyecekler içerir.

12. Sabahları muz diyeti...

Büyük boy bir muzun yalnızca 105 kalori olması özellikle Japonya'da muz diyeti popülaritesini oldukça arttırdı. Muzun içeriğindeki potasyum vücuttaki ödemi azaltmakta ve bu sayede kilo kaybı sağlamaktadır. Ayrıca bol lifli olduğu için kişiyi uzunca bir süre tok tutar. "Glisemik indeksi" düşük olduğu için de kanda ani şeker yükselmesine yol açmaz.

13. Neden dünyaca ünlü tenisçiler maç aralarında muz yiyor biliyor musunuz?

Çünkü muzun çabuk karar vermeyi sağladığı düşünülüyor. Muz yalnızca potasyum sayesinde sağladığı hızlı enerji ile değil, çabuk karar vermeye, konsantrasyona yaptığı olağanüstü katkıyla da onu çok tercih edilen bir meyve yapıyor.

14. Uyumanıza yardımcı olur.

Muz, beslenme uzmanlarına göre beyindeki ve kandaki serotonin miktarını arttıran triptofan maddesini içerir ve triptofan kişinin rahatlayıp daha iyi uykuya dalmasını sağlar.

15. Kanserle savaşır.

B6 vitamini açısından zengin yapısı muzu özellikle bazı kanserlere karşı korunmada da önemli doğal bir güç haline getirir. Özellikle kalın bağırsak ve rektumda oluşan kanserlerle, böbrek kanserine karşı korunmada muz oldukça etkili bir kalkandır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alektamovit

Şu muzu bir sevemedim gitti.

hemsiree

Yavrum sana garezim yok ama yazmazsam da içimde kalır, pokk yee ;D

alektamovit

Onu da sevmiyorum :( aç kaldık gördün mü

hemsiree

Yaw seviyorum böyle insanları :D Eğlenmeyii biliyoosun :)

alektamovit

Eğlenmeyelim de taşa mı dönelim kız, gelmişiz dünyada en boktan zamanlara. Eğlenmezsek kuruyacaz.

hemsiree

Yirim seni anacım :D

Görüş Bildir