Mısır Piramitleri IŞİD Tehdidi Altında

-

IŞİD, Mısır'da bulunan piramitleri ve Sfenks'i yıkma çağrısı yaptı.

Mısır'da IŞİD'in üstlendiği saldırıların ardından korkunç bir tehdit daha geldi. Hürriyet'in haberine göre, örgütün lideri Ebu Bekir el Bağdadi Sfenks, piramit gibi kültürel mirasları yıkmanın "dini görev" olduğunu söyledi.

The Telegraph'ın haberine göre ise İngiliz Müslüman aktivist Anjem Choudry, "Mısır'da hilafet yönetimi etkin olduktan sonra ne piramitler, ne sfenks ne de daha fazla put olacak" dedi.

IŞİD'in işgal ettiği bölgelerdeki pek çok tarihi esere zarar verdiği bilinirken, Mısırlı yetkililerin ülkedeki tarihi eserler için güvenliği artırdığı belirtiliyor.

'Kültürel yapılar yıkılabilir'

2001 yılına ait bu karede Iraklı işçiler Nimrud'da bulunan kanatlı boğa heykelini temizlerken görülüyor. Mart  2015'te IŞİD tarafından ele geçirilen Nimrud'daki eserler dozerlerle parçalanmıştı.

Öte yandan IŞİD sempatizanı Kuveytli vaiz İbrahim el Kandari geçen yıl verdiği bir röportajda bu yapıların dini değil kültürel olduğunu bu gerekçeyle yıkılabileceğini söylemişti.

Yıkım çağrısı yapan Kandari, "Daha önce bu yapıların Müslümanlar tarafından yıkılmamış olması, yıkılmaması gerektiği anlamına gelmez" demişti.

Piramitler ve Sfenks Mısır'ın turizm sektörü açısından büyük önem arz ederken aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

IŞİD terör faaliyeti gösterdiği ülkelerde kültürel mirası harap etmekten geri durmuyor. Örgüt militanları son olarak Suriye'deki antik kent Palmira'ya zarar vermişti.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDİngiltereIrakMısırSuriyeTerör
Görüş Bildir