Michael Jackson'ın Smooth Criminal'daki İnanılmaz Hareketinin Sırrı Doktorlar Tarafından Açıklandı!

-

Beyin cerrahları, Michael Jackson'ın Smooth Criminal klibinde biyomekanik olarak yapılması imkansız olan meşhur vücudunu dik tutarken bileklerinden destek alarak 45 derecelik bir açıyla eğilme hareketinin sırrını ayrıntılı olarak aktardılar. Biz de sizler için bu içeriği BBC'den çevirdik. 

Hazırsanız başlıyoruz! 

Unutmadan uyaralım, ip yok 😅

Kaynak: http://www.bbc.com/news/health-44195073

1987'deki şarkısı Smooth Criminal'ın klibinde vücudu düz bir çubuk gibi dururken ayak bileğinden eğildiği o meşhur hareketi yıllarca konuşulmuştu.

Veni Vici Vokke!

Hindistan Chandigarh'daki Tıp Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü'nden Manjul Tripathi ve meslektaşları, Nöroşirürji Dergisi'ne verdikleri röportajda durumun garipliğine değindiler.

"Eğitimli dansçılar bile bu figürü gerçekleştirirken en fazla 25 ila 30 derece eğilebilmektedir. MJ, daha önce tanık olmadığımız, yerçekimine meydan okuyan 45 derecelik bir hareketi ortaya çıkarmış oldu."

Pek çok insanın deneyip başaramadığı bu hareketin sırrı neydi peki? Aslında olay tamamen Michael Jackson'ın özel tasarlanmış ayakkabılarındaydı!

Bu süslü ayakkabılar göründüğünden daha fazlasıymış demek ki! 😱

Ayakkabılarının altındaki V şekildeki oyuk, yere sabitlenmiş kuvvetli bir çiviye geçirildiğinde yerçekimine meydan okuyarak standartlardan daha yüksek bir açıyla eğilebilmesini sağlıyor.

Kendisi ve iki Hollywoodlu meslektaşın ayakkabı fikrini, ABD'de astronotların yerçekimsiz ortamda çalışırken sabit bir raya sabitlenebilecek botlarından ödünç aldıkları söyleniyor.

Bu patentli ayakkabılar bulunmadan önce de MJ'in bu hareketi yapmasını sağlayan şey, belinin çevresine sarılmış kemer ve kablolardı.

Ancak, özel olarak tasarlanmış ayakkabıların desteğiyle bile hareket etmek inanılmaz derecede zor. Bunun için güçlü bir omurga ve alt ekstremite kasları gerekiyor.

“Yazarlar dahil olmak üzere birçok MJ hayranı, bu hareketi denemeye çalıştılar ve başarısız oldular, hatta çoğu kez kendilerini yaraladılar.” 

"Ayak bileğinden yaralanma olasılığı çok kritiktir. Güçlü kaslara ve ayak bileği etrafında iyi bir desteğe ihtiyacınız var. Bu basit bir numara değil."

Huzur İçinde Uyu, Pop'un Kralı 😢❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aerialz

sır mır fasa fiso. aslolan mj king of pop.

zehra-ozbay

20 defa okudum zar zor anladım bu nasıl bir yazım şeklidir

aerialz

sözcüklerin bir tanesi bile öz-türkçe değil, ondan olabilir.

corpse-bride

ayakkbı olayını bılıyorduk jacson farkı gerı kalanı. bı canlı goremedım konserını yaw tam gıdecektik ıngıltereye öldü :(

gzd1

Adam efsaneydi müzik dünyasına yapı taşları kazandırmış biriydi keşke konserine gitme şansına erişebilseydim

Gizli Kullanıcı

haklısın ama ilah kelimesi doğru değil,onun yerine kral desen daha doğru olur

gzd1

Evet ilah demem yanlış olmuş kral demem gerekirdi şu anda farkettim :)

Gizli Kullanıcı

:)teşekkür ederim

anonimkullanici

Selena gomez forever

sevval-azra

cidden sizin soyunuz tükenmeyecek mi ya adam müziğin ikonlarından biri olmuş yazı dans figrünün zorluğu hakkında gelmiş diyorsun ki sg4 ever. konuyla alakasızlığına mı takılsam yoksa sesi,dansı olmayan birini övmene seçemedim

13moonlight57

Aynen. SG4EVER! LOL.

buse-citak

la selena yı da sevirem ama bu adam kral be kral aynı kefeye koyulmaz ki knk

sairsel

kesin ip var :)

Görüş Bildir