Maçoğlu'ndan 'Dersim' Açıklaması: 'Kararı Valilik Verecek'

-

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye tabelasında yer alan 'Tunceli' isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik belediye meclisi kararıyla ilgili, "Valilik oluru olmazsa karar uygulanmaz. Valilik kararına göre hareket edeceğiz" dedi.

Tunceli Belediyesi meclis toplantısında yapılan oylamada, belediye tabelalarındaki Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesine karar verilmişti.

Tunceli Belediyesi Tabelasını 'Dersim' Olarak Değiştirme Kararı Aldı - onedio.com
Tunceli Belediyesi Tabelasını 'Dersim' Olarak Değiştirme Kararı Aldı - onedio.com

Tunceli Belediye Başkanı TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu basın toplantısı düzenledi ve tartışma yaratan bu karara ilişkin bilgilendirmede bulundu.

"Halk olumlu bakıyor"

Kentte yaşayanların çoğunun 'Dersim' yazılı tabelaya olumlu baktığını kaydeden Maçoğlu, valiliğin kararına göre hareket edeceklerini belirterek, "Yaptığımız belediye meclisi toplantısı sırasında önergeyle bu yönde başvuru yapıldı. Belediye meclisinde arkadaşlarımızın çoğunun oylarıyla bu önerge kabul edildi ve bu karar alındı ama esasen hepimiz çok iyi biliyoruz ki yerel yönetimlerde belediye meclislerinin aldığı kararların tamamı il makamına yani valilik makamına gidiyor. Valilik onayından sonra hareket ediliyor yani valilik kararının olur ya da olmaz kararından sonra alınan kararlar için harekete geçiliyor. Valilik onaylamazsa zaten karar uygulanamaz" diye konuştu.

"Yaptığımız şey Dersim'in adını politikleştirmek değil, halkın taleplerini yerine getirmek"

Başkan Maçoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

""Bizim burada yaptığımız 'Dersim' adını politikleştirmek değil, halkın talepleri doğrultusunda talebi yerine getirme meselesiydi. Şunu belirtelim; bizim verdiğimiz, uyguladığımız bir karar yok. Alınan belediye meclisi kararı, il makamına gönderildi. Sonucunu bekleyip, göreceğiz yani il makamının oluruna göre de davranacağız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir