Linç Yamyamlığının Tam Ortasına Bırakılıp Alay Konusu Haline Gelen Şevval Şahin'in Videosu Hakkında Söyleyeceklerim Var!

2.6bPAYLAŞIM

Çok çok "bilgili" bir insanı programlarına çıkarmalarını bekliyorum. :)

Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin CNN Türk'te yayınlanan "Sorgu Sual" programında sorulan bazı sorulara yanıt veremeyince sosyal medyada çok kısa sürede alay konusu oldu ve linç edildi.

Katıldığı bu programda "Atatürk, İstiklal Marşı, Türkiye kaç bölge? ve Fahrettin Koca’yı tanıyor musunuz?" gibi bazı sorular yöneltildi ve bilemedi. Belki de bildiği halde bu soruları yaşadığı stres nedeniyle cevaplamak istemedi. Stres nedeniyle diyorum çünkü eğer videonun tamamını izlediyseniz çok fazla gergin olduğunu anlayabilirsiniz.

Buradan detaylara bakabilirsiniz;

Stüdyoyu Terk Etti! Sorgu Sual Programında Türkiye ile İlgili Sorulara Cevap Veremeyen Ünlü Model Şevval Şahin Tepkilerin Odağında - onedio.com
Stüdyoyu Terk Etti! Sorgu Sual Programında Türkiye ile İlgili Sorulara Cevap Veremeyen Ünlü Model Şevval Şahin Tepkilerin Odağında - onedio.com

Eğer yeterince dalga geçildiyse ben bu içerikte henüz 21 yaşında olan ve Türkiye'de büyümeyen bir genç kadını linç çukurunun içine atan "Sorgu Sual" isimli programın sunucularıyla ilgili birkaç yorum yapmak istiyorum.

Çünkü videoda Şevval Şahin'in sorulara vermiş olduğu yanıtlar değil, sunucuların bazı yargılayıcı/ön yargılı soruları, tavırları benim dikkatimi çekti.

Öncelikle bana kalırsa CNN Türk gibi bir kanalın genç bir kadının bilgisizliğini ve tecrübesizliğini kullanarak onu, milyonlarca insana rezil etme gayesiyle reyting almaya çalışmasını konuşmamız lazımdı. Bizim "bilinçli" insanlar olarak Şevval Şahin'den önce kanalın neden böyle bir durumdan beslenmeye çalıştığını sorgulayıp bu meseleyi konuşmamız gerekirdi.

Programın yaratıcılarının (buna sunucuları da dahil edebilirsiniz, programın genel sorumlularını da) sosyal medyada linç kültürü dediğimiz o zehrin ne kadar büyük yerlere ulaşacağını fark edip, 21 yaşındaki genç bir kadını bu yamyamlığın tam ortasına bıraktıklarını ve arkalarına yaslanıp "Güzel yem attık" diyerek durumdan egosal olarak beslendiklerini düşünüyorum.

Kendilerini ve bu dalga geçen güruhu kısa süreliğine de olsa tatmin etmiş olabilirler fakat bu 16 dakikalık videonun her saniyesi beni son derece rahatsız etti. 6 yaşından beri yurt dışında yaşayan ve Türkiye'ye dair pek bilgisi olmadığı bilinen bu kadına Türkiye'yle ilgili sorular yöneltilmesi tamamen bir art niyet ürünüdür.

Videonun tamamı bu genç kadını rencide etmek üzerine kurulmuş ve sunucularda da büyük bir ön yargı hakim. Mesela "Şeyma Subaşı dışında okuduğun Türk yazar var mı?" şeklinde bir soru yöneltilmesi bunu kanıtlıyor zaten. Ne biliyorsunuz Şeyma Subaşı'nı okuduğunu? Size böyle bir bilgi vermiş mi? Kaldı ki kadın kitabı da okumamış.

Hadi bu soruyu geçtim. Sunucuların bakışları, mimikleri bile bunu anlamanızda yeterli oluyor. İğneleyici, rahatsız edici bu bakışlar karşısında Şevval Şahin'in gerilmesi ve programı bırakıp menajerine koşması gayet normal. 21 yaşındaki "sizi" düşünün bu ortama dayanabilir miydiniz?

Şevval Şahin de zaten videonun ardından sunucuların tavırlarından rahatsız olduğunu açıkladı.

Şevval Şahin bu ülkede yaşamıyor. Onu yermeden önce YouTube'taki sokak röportajlarını bir izleyin. Türkiye'de doğup büyümüş ve eğitim almış kişilerin bu tarz sorulara verdiği yanıtları dinleyin. Bakalım o zaman kimin haline yanacaksınız?

Sunucuların "bilgiyi, zekayı" Fahrettin Koca sorusu üzerinden belirlemeye çalışması da zaten sorunlu. Fahrettin Koca'yı tanımak eğitimli olmanın bir göstergesi mi? Kendilerine özel "IQ testi" yapmaya çalışmışlar resmen. Neyi, kime kanıtlamaya çalışmışlar anlamak güç.

Bu arada keşke bu soruları da bilseydi. Güzellik kraliçesi seçildiği ülkeye az çok hakim olsaydı iyi olurdu tabii. Benim burada öne çıkarmaya çalıştığım şey sunucuların sıkıntılı yaklaşımları...

Uzun lafın kısası biz, birçok konuda "duyarlı" iki kadın tarafından bir kadına psikolojik şiddet uygulandığını izledik ve bununla da saatlerce dalga geçip şiddete uğrayan kadını yerin dibine soktuk. Haydi şimdi yine gülmeye devam edin.

Sizin de bu konuya dair görüşlerinizi almak isteriz. Yorumlarda buluşalım!

Videonun uzun halini buradan izleyebilirsiniz;

Şevval Şahin'in yaptığı açıklamayı da buradan okuyabilirsiniz;

'Atatürk, İstiklal Marşı, Fahrettin Koca' Sorularını Bilemeyince Stüdyoyu Terk Eden Miss Turkey 2018 Güzeli Şevval Şahin, Instagram'dan Açıklama Yaptı - onedio.com
'Atatürk, İstiklal Marşı, Fahrettin Koca' Sorularını Bilemeyince Stüdyoyu Terk Eden Miss Turkey 2018 Güzeli Şevval Şahin, Instagram'dan Açıklama Yaptı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaprak-es

şaka mı yapıyor editör istiklal marşı yazarını bilmiyor bu ülkede bi yerlere geliyor 15 yaşında soyunup model olacağına otursun temel bilgileri öğrensin

milib2

dediklerinize katılıyorum lakin şevval türk olmaktan gurur duyuyorum diyerek prim kasacaksa en basitinden atatürk'ün bir sözüne de bakabilirdi. ki onu da geçtim türkiye güzellik yarışmasında güzelden ziyade ülkeyi en iyi temsil edecek insan seçilir, nasıl seçildi konusuna gelince torpilden başka şey akla gelmiyor durum buyken.

the-wizard

Programın formatı bu, istemezsen katılmazsın.

whypush

Hasiktir lan. 6 yaşından beri yurtdışındaymış bilmem ne. Bahaneye bak. Program içeriği belli niye çıkıyorsun ? Ya reklam yapmak için ya da kendini rezil etmek için. 21 yaş ufak mı lan ? 22 yaşında lisans mezunu oluyorsun ? Düpedüz cahillik bu. Kız çıksın desin "ben cahilim, kültür birikimim az" kimse sesini çıkarmaz. Kendini biliyor der oturur aşağı. Daha cümle kuramakta güçlük çekiyor. ilk soru "genetik şansınızı kazanca dönüştürüyorsunuz, bunu üzerine ne kattınız?" Cevap "türkiyede önemli tasarımcılarla çalışmaya başladım, kendime kattığım en önemli şey bu" Nedir şimdi bu ? o tasarımcılar senin getirin fazla olduğu için senle çalışmaya başladı. ilk 30 saniye de videonun nereye varacağını anlıyorsunuz.

selot

yakın arkadaşım kızıyla doğduğundan beri londrada yaşıyor. kız şuan lisede. bu kadından küçük yani. türkiye tarihini ezbere biliyor. Atatürk'e aşık. ülkemizdeki gündemlerden gayet haberi var. sadece türkçesi bu kız gibi bozuk o kadar. yani dediğiniz gibi bunun yaşla başla yurt dışında büyümekle fln alakası yok. kadın bildiğimiz cahil işte..

kaan-bozkurt3

ben programı çok beğenerek izledim. İstiklal Marşını kimin yazdığını bilecek. madem Türküm diyor. editör boş yapma. başka kadınların haklarını savun ben destek olurum zaten.

Görüş Bildir