Koronavirüs Sürecinde Zaman ve Emek İsrafı Olsa da Asla Yapmaktan Vazgeçmediğimiz İşe Yaramayan Uygulamalar

398PAYLAŞIM

Biri belediyelere lütfen tane tane anlatsın!

Koronavirüs sürecinin en başından bu zamana kadar hem devlet hem de vatandaşlar birçok tedbir aldı. Bu tedbirlerden bazıları işe yararken bazıları da ne yazık ki tamamen içimizi rahatlatmak için yapılan uygulamalardı.

Prof. Dr. Güner Sönmez de bu konuya dikkat çekerek başından beri yapmakta inat ettiğimiz tamamen emek ve zaman israfı olan uygulamaları söyledi. Biz de sizlerle bunları paylaşmak istedik. Neler düşündüğünüzü merak ettik.

1. AVM, kafe ve restoran, spor salanları gibi aklınıza gelebilecek kamuya açık her alana girişlerde ateş ölçmek...

Bu uygulama her ne kadar hızlı bir uygulama olsa da hiçbir zaman kesin sonuca ulaşabileceğiz bir uygulama değil. Enjekte olan bir birey belirti olarak ateşlenmiyor olabilir. Bunun herhangi bir garantisi yok. Çevremde koronavirüse yakalanıp ateşlenmeyen birçok insan var. Ayrıca bu uygulama özellikle AVM'lerde insanların girişini yavaşlattığı ve insanların yığılmasına neden olduğu için de bir yandan baktığımızda tehlikeli.

Ayrıca bunlarla birlikte de uzmanlar doğru ateş ölçümünün alından ya da koldan olmadığını söylüyor. Biz yine de bu bilgilere sahip olsak da sanırım girişlerde bilekten ateş ölçmeye devam edeceğiz.

2. İl ve ilçelerdeki sokakları, caddeleri deterjanla foşur foşur yıkamak...

Bu uygulama açıkçası benim canımı çok sıkıyor. Kim bunun doğruluğuna inandı, hangi deli kuyuya taş attı bilmiyorum ama bildiğim tek şey sularımızı boşa harcadığımız... Yazıktır günahtır! Koronavirüs illetinden bu şekilde kurtulma şansımız olsaydı şimdiye kadar neden diğer ülkelerde de yapılmadı? Niye bu kadar kolay bir tehlike nedeniyle biz bunca ay çile çektik, insanlarımızı kaybettik? Aklınız alıyor mu sizin, mantıklı geliyor mu?

Devletin de böyle bir uygulaması bizzat yok. Koronavirüs sürecinin en başından şu an geldiğimiz noktaya kadar alınan herhangi bir tedbirde bu uygulama İçişleri Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmedi.

Ne yazık ki buna rağmen hala belediyelerimiz bu anlamsız ve israfın dibi olan bu uygulamayı sürdürmeye devam ediyor. Su kaynaklarımızla ilgili yaşadığımız sıkıntılar bariz ortadayken bu uygulamaya umarım en kısa sürede son verirler...

3. Marketlerden alınan ürün paketlerini ya da gelen kargoları çamaşır suyuyla yıkamak, silmek...

Salgının başından itibaren eve giren her şeyi sildik, akladık, pakladık. Ben de bunu yapıyordum fakat artık yapmıyorum. Alışveriş yaptığımda poşetlerden ürünleri çıkarıyorum daha sonra ellerimi güzelce yıkıyorum. Aylardır da ne bana ne aileme herhangi bir şey olmadı. Bu uygulamanın gereksiz olduğunu uzmanlar da üstüne basa basa söylüyor zaten. Ben artık ikna oldum ama tabii sizi bilemem. 

Çevremde hiç dışarı adım atmayıp eve giren her poşeti çamaşır suyunda bekleterek yıkayan insanların koronavirüse yakalandığını gördükten sonra aslında bu uygulamanın bir işe yaramadığına ikan oldum. Yapmamız gereken şey sadece ellerimizi düzenli yıkamak, yüzümüze sürmemek ve maskeyi çıkarmamak... Sadece bu üç unsura dikkat ettiğimiz takdirde %100 olmasa da içinizi rahatlatacak seviyede korunmuş olursunuz. Yine "İçim rahat etmez" derseniz de lütfen suyu idareli kullanın. :)

4. Salgına, virüse inanmayan insanları ikna etmeye çalışmak...

İnsanlar zaten normal zamanda da bünyemizi çok yoruyordu bu salgın ortaya çıktı daha da yormaya başladılar. Belki de bu inanmayanlar yüzünden biz bu haldeyiz de bu kadar büyüdü bu salgın. Olabilir mi? Virüsün olmadığına inananlar düşündüğünüzden de fazla. Bu insanların çoğu da maske takmayı reddediyor. Gidip o insana laf anlatmanın çaresi var mı? Yok kesinlikle. Sadece yapabileceğiniz tek şey bu andavallardan uzak durmak. Ağzınızı yorduğunuza değmez yani. Gördüğünüz an koşarak uzaklaşın, spor yapmış olursunuz hem. Di mi? :)

Siz de bunlara katılıyor musunuz? Sizce de öyle mi boşuna mı kendimizce çabalıyoruz. Sadece el temizliğine ve maskeye özen göstermek yeterli değil mi?

Hadi yorumlara gelin, konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thewomen

'Maske takmayan andavallar' demişsin ya kendini bilim adamı sanan kuş kafalı, maskenin enfeksiyonlara karşı korumadığı tam tersi virüs yükünü artırarak ve bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalığı daha ağır geçirmemize sebep olduğu ortaya çıktı ama biz geri bir ülke olduğumuz için bizde hala zorunlu. Eğitim seviyesi yüksek gelişmiş ülkelerde maske zorunlu değil. Şunu kalın kafanıza bir yazın maske seviciler. İlerde astım, koah, kalp yetmezliği gibi hastalıklarla boğuştuğunuzda tekrar konuşalım.

kelmangekako

dediklerinde komple yanlışsın. senin söylediklerini iki dk araştıran kişiler yanıldığını görürler. bilmediğin konular hakkında yorum yapma.

xyz123

Saçmalamışsın, söylediklerinin hiçbir bilimsel yanı yok. Evet maske normalde zararlı, aldığın nefesin kalitesini düşürüyor. Ama şuanda kimde virüs olup olmadığı belli değilken en güçlü silahlarimizdan biri

dominoiplik

Şehirlerarası yolculukta otobüste oturma düzeni bir dolu bir boş koltuk. Ama uçakta tepis tepis ne alaka? Havaalanlarında 3 dakikada bir sosyal mesafe uyarısı yapila yapila kulağım delindi, okuduğum kitabı duvara firlatacaktim anlayamadigimdan. Ama uçakta sanırım virüs belli bir fit üzerinde öldüğünden herkes dip dibe. Otobüsteki önlemler daha güzeldi ya.

patipedia

Hiç dışarı çıkmayan ve paketleri yıkayan imsanlar nasıl enfekte olmuşlar o kısmını anlayamadım?

haralagurele

O uzmanlar da bağırıyordu ama kıyafetlerinizi bir kere giyin, 60 dk 90 derecede yıkayın. El sıkışmayın, ağzınıza götürmeyin elinizi el sıkıştığınız kişide virüs olabilir vs. O zaman virüslü kişi elini ürüne sürerse ben de ev rahatlığıyla ağzına burnuma götürsem aynı şey değil mi. Yok aga ben silerim her şeyi.

xyz123

Çok aşırı düşük bir ihtimal bu. Evet virüslu bir kişi önce ağız burnuna dokunacak, sonra o ürüne dokunacak. Denk gelip sen çok kısa bir sürede o ürünü alacaksın ve o elinle yüzüne gözüne dokunacaksin. Yuzde 95 solunum yoluyla bulaşıyor. Yine de rahat etmek isteyenler silebilir tabiki

haralagurele

Sileceğim o ayrı da silerken farkettim, biz bundan önce çöpe dokunuyormuşuz. Bir kir çıkıyor ki... Sular simsiyah. Bunu gördükten sonra bile içim rahat etmez.

kartal-ata

çok öznel bir paylaşım olmuş. sokakların yıkanması olayını çin yaparken ne yapıyor bunlar ya diyorduk sonra uzmanin teki adını hatırlamıyorum ayakkabıyla vs eve getiriyorsunuz virüsü o yüzden yıkanıyor diye açıklama yaptı yani saçma bir uygulama değil. hatta bence daha geniş çaplı yapılması daha güzel olur. paketlerin yıkanması konusunda da bu bir önlemdir isteyen yıkar istemeyen yıkamaz ama sen bize bir şey olmadı yhaaa diye ergence saçma sapan yıkanması çok gereksiz tarzında bir öneri de bulunuyorsun ve insanlara yanlış bilgiler veriyorsun ben malsın

Görüş Bildir